בעקבות הפיוס עם החמאס: הקבינט החליט להשעות את המו"מ עם הרשות

"ישראל לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית שנשענת על ארגון טרור", נכתב בהודעת הקבינט. עוד הוחלט לעצור את העברת כספי המסים לרשות במאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקבינט המדיני ביטחוני החליט היום (חמישי) פה אחד על השעיה של המו"מ עם הרשות הפלסטינית עד להתבהרות הרכב הממשלה הפלסטינית החדשה ומדיניותה. ההחלטה התקבלה בתום ישיבה שדנה בהסכם הפיוס בין פתח לחמאס וארכה יותר מחמש שעות. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני מסר בתגובה כי הרשות תבחן את האפשרויות שלה בעקבות ההחלטה.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי ישראל מעוניינת לראות האם הממשלה הפלסטינית החדשה תקבל את תנאי הקוורטט, כלומר תכיר בישראל, תתנער מהאלימות ותכבד הסכמים קודמים, ורק בהתאם לזאת יוחלט האם לחדש את שיחות השלום או לא.

בהחלטת הקבינט נכתב כי "ישראל לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל". עוד החליט הקבינט כי ישראל תגיב לצעדים החד-צדדיים שביצעה הרשות הפלסטינית בשורת צעדים משלה ובראשם עצירת כספי המסים שאמורים להיות מועברים לרשות הפלסטינית בתחילת חודש מאי. כמו כן ישראל לא תאפשר לבנקים פלסטינים להפקיד כספים בבנקים ישראלים.

ראש הממשלה נתניהו בביקור במכון וייצמן בחודש שעבר. מתח ביקורת חריפה על הפיוס הפלסטיני

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "במקום להמשיך את המו"מ עם ישראל הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בחר לכרות ברית עם ארגון טרור שאמנתו קוראת למוסלמים להילחם ביהודים ולהרוג אותם". נתניהו ציין עוד בסיום השיביה כי חמאס ירה 10 אלפים רקטות וטילים לשטח ישראל ולא חדל לרגע מפעולות טרור נגדה. "הברית בין אבו-מאזן לחמאס הכרתה בשעה שישראל עשתה מאמצים לקדם את המו"מ", אמר נתניהו. "זהו המשך ישיר לסרבנות הפלסטינית. מי שבחר בטרור של חמאס לא רוצה שלום".

עם זאת, בראיון לרשת NBC האמריקאית אמר נתניהו כי הוא מקווה שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס "ישנה את דעתו" ויחזור בו מהסכם הפיוס עם חמאס. נתניהו ציין כי ההסכם בין פת"ח לחמאס הוא "נסיגה חמורה" בתהליך השלום. "אני אהיה שם בעתיד אם יהיה לנו פרטנר שמחויב לשלום", הוסיף נתניהו.

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי החלטת הקבינט הינה "מאוזנת ונכונה לנוכח המצב החדש שנוצר". בנט הוסיף: "עם רוצחים לא מדברים". בישיבה הציעו רבים מהשרים לפוצץ לחלוטין את המו"מ, אולם שרת המשפטים ציפי לבני דרשה כי ההחלטה תכלול הודעה על השעיית השיחות עד להתבהרות מדיניות הממשלה הפלסטינית החדשה, ולא על הפסקה מוחלטת שלהן.

ההחלטה על כינוס הישיבה היום התקבלה אתמול בעקבות הכרזת הפיוס בין הצדדים הפלסטינים, ובנוסף הוחלט בלשכת ראש הממשלה נתניהו לבטל את פגישת המו"מ שאמורה היתה להתקיים אתמול.

החלטת הקבינט זכתה לתמיכה מצד ח"כים ושרים מהימין. יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין בירך על ההחלטת הקבינט וקרא למפלגות השמאל להביע תמיכה בראש הממשלה ובכך "יאפשרו הצבת חזית אחידה אל מול חזית הטרור הפלשתינית המתגבשת. זו העת לא רק לסנקציות כלפי הפלשתינים, אלא גם לפעולות שיחזקו את ישראל ובראשן סיפוח של שטחי c למדינת ישראל".

שר השיכון אורי אריאל אמר כי ״מדובר בהחלטה נכונה ובריאה ששומרת על האינטרסים של המדינה. הרשות הפלסטינית בחרה בטרור על פני השלום ואני מחזק את ראש הממשלה וחברי הקבינט על ההחלטה הנוכחית״.

מנגד, יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמר בתגובה כי "נחשף פרצופה האמיתי של ממשלת נתניהו, שחיפשה סיבה לפיצוץ המו"מ. במקום לראות בהסכם הפיוס בין הרשות לחמאס הזדמנות, מענישים את אבו מאזן, מטילים סנקציות על הרשות ונותנים פרס לחמאס. היום גם נחשפו פניהם של לבני ולפיד, שהצדיקו ישיבתם בממשלה הפנאטית והרעה הזאת, כדי לקדם הסכם שלום, ונתגלו כתומכים בקיצוניות הימנית-מתנחלית של בנט-ליברמן ושות', רק כדי להחזיק חזק בכסאותיהם ועל חשבון נאמנותם לבוחריהם".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) תקפה את ההחלטה. "הגיעה עת הסרת המסיכות, ראש הממשלה מעולם לא התכוון להתקדם בתהליך השלום. הפיוס בין הרשות לחמאס היה ההזדמנות האחרונה לפתרון שתי מדינות. נשאר רק לברך במזל טוב את חברי הבית היהודי, חלומם התגשם היום- מדינה דו לאומית. הגיעה העת שאזרחי ישראל יידעו סוף סוף כי כל עוד ממשלת הימין הקיצוני מנווטת את דרכנו, לנצח נאכל חרב״.

למרות התגובה הישראלית החריפה, במשרד החוץ מעריכים כי סיכויי המימוש של ההסכם עדיין נמוכים. "מדובר בהסכם מסגרת כללי ביותר, מעורפל במכוון שרחוק ממימוש", קבע מסמך ההערכה של משרד החוץ, "ההבנות בין פתח לחמאס גובשו על רקע מפגש אינטרסים מסוים לנוכח חולשתם וקשייהם של שני הצדדים. ההסכם מזכיר הבנות קודמות שאליהן הגיעו הצדדים ולא מומשו בעבר. חרף מפגש האינטרסים והאופטימיות יש עדיין אווירת חשדנות ואי אמון בין פתח לחמאס. הצדדים רחוקים מלגשר על הפערים".

בעוד שארה"ב וישראל מתחו אתמול ביקורת חריפה על ההסכם בין הצדדים, באיחוד האירופי התייחסו אליו היום יותר בסלחנות. ההסכם "הוא צעד חשוב לכיוון של פיתרון שתי המדינות, אבל בראש סדר העדיפויות נמצא הצורך להמשיך את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים", אמר ל"הארץ" מייקל מן, הדובר של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

מזכ"ל הליגה הערבית פירסם הצהרה בה הוא מדגיש כי הליגה תעניק את התמיכה הנדרשת לאבו-מאזן מול הלחצים של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ