ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק, עזב היום (ראשון) את ישראל על רקע החלטת ישראל להשעות את המו"מ עם הפלסטינים, כך נודע ל"הארץ". אינדיק צפוי להשתתף בהתייעצויות שיתקיימו בשבועות הקרובים בוושינגטון בנושא תהליך השלום, אך בשלב זה לא ברור מתי הוא וצוותו ישובו לאזור.

מחר ייצא שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, למסע מדיני בן שבוע באפריקה ורק לאחר שובו יתחילו ההתייעצויות במשרד החוץ ובבית הלבן בוושינגטון לגבי המשך המעורבות האמריקאית בתהליך השלום. בחודש הקרוב, עד תום המועד שהקצו פת"ח וחמאס להקמת ממשלת הטכנוקרטים החדשה, יעקבו קרי ואינדיק אחרי ההתפתחויות מרחוק.

בחודשים האחרונים בילה אינדיק את רוב זמנו בישראל וקיים מדי יום דיונים בני שעות ארוכות עם צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים – ביחד ובנפרד. ההערכה בירושלים היא שכל עוד המו"מ נמצא בהקפאה, גם אם אינדיק ישוב לאזור יהיה זה לצורך "תחזוקה" בלבד.

קרי, אינדיק ועריקאת, בחודש מארס

בין ישראל לארה"ב מתגלעת מחלוקת משמעותית בכל הנוגע למה יתרחש אם תוקם ממשלת טכנוקרטים ברשות הפלסטינית שתפעל בהתאם למצע של הנשיא עבאס ולתנאי הקוורטט - הכרה בישראל, התנערות מאלימות וכיבוד הסכמים קודמים.

האמריקאים סבורים כי במצב כזה לא צריכה להיות מניעה לשתף פעולה עם הממשלה החדשה ולחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. בירושלים, לעומת זאת, מתנגדים לכל שיתוף פעולה עם הממשלה החדשה כל עוד כל מרכיביה והגורמים שמגבים אותה, במיוחד החמאס, לא מכירים בישראל, לא מתנערים מהטרור ולא מכבדים את ההסכמים הקודמים.

אם תוקם ממשלת מומחים שתעמוד בתנאי הקוורטט צפויה ישראל לעמוד לא רק תחת לחץ אמריקאי אלא גם תחת לחץ מצד האיחוד האירופי להכיר בממשלה החדשה ולשתף עמה פעולה. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה אתמול הודעה שבה הביעה דאגה מהשעיית המו"מ בין הצדדים, אך הביעה תמיכה בהקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

אשטון ציינה, עם זאת, כי האיחוד האירופי דורש שכל ממשלה פלסטינית חדשה תהיה מחויבת לאי-שימוש באלימות, לפתרון שתי המדינות ולכיבוד ההסכמים הקודמים ובהם אלה שכללו הכרה בזכותה של ישראל להתקיים. "פיוס בתנאים כאלה הוא מרכיב חשוב להגעה לפתרון שתי המדינות ולשלום בר-קיימא", אמרה אשטון.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, קיים היום תדרוך לכתבים זרים בנוגע להסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. "עידן אוסלו מתקרב לסופו ולעידן החדש קוראים העידן הריאלי", אמר בנט, "בעידן הריאלי אנחנו צריכים ללמוד לחיות בדו קיום. כל מי שמסתכל על המציאות מבין שאנחנו לא נגיע להסכם שלום בעתיד הנראה לעין, ואנחנו צריכים לחשוב מה לעשות".

בנט הדגיש כי על ישראל לספח את שטחי C שמהווים למעלה מ-50% מהגדה המערבית ושבהם יש לישראל היום שליטה אזרחית וביטחונית מלאה. הוא אף הציע לתת אזרחות ישראלית מלאה ל-100 אלף פלסטינים, שלטענתו חיים באותם אזורים.

במקביל, אמר בנט, יש לתת לפלסטינים שגרים בשטחי A ו-B שבהם יש לפלסטינים שליטה ביטחונית או אזרחית יותר עצמאות. "צריך לבנות באזורים האלה אוטונומיה על סטרואידים", אמר בנט. "זה הכי טוב שאפשר היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ