הרמטכ"ל על פרשת "דוד הנח"לאווי": הפייסבוק אינו כלי פיקודי

גנץ אמר כי האירוע מעלה סוגיות של אתיקה וצבא שיש לעסוק בהן, והנחה את המפקדים לשוחח עם פקודיהם בנושא עד ליום העצמאות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

פרשת "דוד הנח"לוואי" הגיעה הבוקר (חמישי) עד למטכ"ל - בפתע ישיבת הערכת המצב של פורום המטה הכללי, התייחס הרמטכ"ל, בני גנץ, למחאת החיילים על הכוונה להעניש את לוחם הנח"ל שתועד דורך את נשקו לעבר פלסטיני בחברון, ומאיים עליו ש"ייתן לו כדור בראש". גנץ אמר כי צה"ל יבדוק ויחקור את האירוע ואת "התהליך אליו הוא הוביל, ויפיק את הלקחים הנדרשים", והורה למפקדים בכלל יחידות הצבא לקיים שיחות עם פקודיהם בנושא עד יום העצמאות שיצוין בשבוע הבא.

לדברי הרמטכ"ל, "חשוב שנזכור באופן חד וברור שהפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן, וזו עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם. נדע לטפל באירוע הזה כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא - בהן יש לעסוק בכל הרמות, וכך נעשה". לצד זאת, איגרת של קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אבנר פז־צוק, שעוסקת אף היא במחאת החיילים ברשתות החברתיות, הופצה ליחידות צה"ל השונות.

אתמול הועלו מאות תמונות של חיילים עם שלטי "גם אני עם הנח"לאווי" לפורטל החדשות 0404 ולרשתות החברתיות. בין היתר התקבלו תמונות מחיילי גולני, חיילי צנחנים וחיילי נח"ל. רוב המצולמים הסתירו את פניהם. בנוסף, דף פייסבוק שנפתח תחת הכותרת "גם אני עם דוד הנח"לאווי" זכה ליותר מ-90 אלף לייקים ולתגובות רבות. בראש הדף נאמר כי "לחיילי צה"ל נמאס שמפקירים אותם לידי האויב ומשחקים בהם ככלי שחמט".

מחאת החיילים

בסרטון הוידיאו, עליו דווח השבוע בערוץ 10, נראה החייל מגדוד 932 של חטיבת הנח"ל בעימות עם כמה צעירים פלסטינים בחברון, סמוך לבית הדסה. בסרטון נראית התגרות של פלסטיני בחייל - הוא מניח את ידו עליו, בעוד החייל אומר לו: "לא כדאי לך לעשות את זה עוד פעם". בין השניים מתפתח עימות, ואז נראה פלסטיני נוסף. החייל דורך את נשקו, מכוון אותו לעבר השניים ומנסה לבעוט באחד מהם. לאחר מכן הוא פונה לפלסטיני האוחז במצלמה ואומר לו "כבה את המצלמה, כבה את המצלמה, אני אתן לך כדור בראש יא בן זונה".

חייל הנח"ל המתועד בסרטון נשפט ונכלא לא בשל התקרית שתועדה, אלא בשל אלימות שהפנה כלפי מפקדיו, לאחר שלפי גורם צבאי תקף באגרופיו מ"מ ומפקד כיתה בפלוגתו. מפקד הגדוד שלו, סא"ל בצלאל שנייד, שפט את החייל בשל אירוע האלימות בתוך היחידה עוד לפני שנודע אודות התקרית המתועדת בסרטון.

בצה"ל אמרו בתחילה בתגובה לסרטון כי התנהגותו של החייל "חריגה ואינה עולה בקנה אחד עם המצופה ממנו". אתמול פורסמה תגובה נוספת של דובר צה"ל, בה הוא מצר על הפרסומים המוטעים בעניין עונשו של החייל, ומדגיש כי "כליאתו בוצעה עקב אלימות כלפיו מפקדיו וללא קשר לסרטון המדובר, אשר יתוחקר באופן פרטני עם חזרתו ליחידה". עוד נמסר כי "אירועי אלימות בחטיבת הנח"ל מטופלים במלוא החומרה ואינם עומדים בקנה אחד עם ערכי צה"ל". גורם צבאי הוסיף כי בצה"ל לא ביקרו את עצם דריכת הנשק שביצע החייל, אלא את התנהגותו לאחר מכן – כלומר הקללות והאיומים שהשמיע. צפו בסרטון המתעד את העימות בחברון:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

מדור טיסות 
וובה דיאצ'נקו
אירינה טיפוגרף
צילום: תומר אפלבאום 
נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
שדה תעופה

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ