עשרה פשעי שנאה נגד ערבים בוצעו בצפון באפריל, למשטרה אין קצה חוט לפענוחם

המפכ"ל דנינו הדגיש את חומרת ההתנכלויות האחרונות וטען שהמשטרה מגבירה את האכיפה נגדם: "לא ניתן להפריז בפוטנציאל הנפיצות"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי "הארץ"

עשרה פשעי שנאה שכוונו נגד ערבים אירעו בצפון הארץ בחודש אפריל. אתמול (רביעי) נוקבו ביקנעם צמיגי מכוניתו של תושב נצרת ומגן דוד צויר עליה. זהו פשע השנאה החמישי שאירע ביקנעם באפריל והשמיני בארבעת החודשים האחרונים שבו נפגעה מכוניות של אזרח ערבי בחניון ביישוב. במשטרה סבורים כי אותו אדם הוא שעומד מאחורי כל המקרים.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, אמר הבוקר כי חומרתם של פשעי השנאה "ברורה בכל קנה מידה, ולא ניתן להפריז בפוטנציאל הנפיצות וההשפעה שיש להם על מרקם היחסים העדין בין האוכלוסיות השונות בארץ". בטקס הענקת דרגות לרגל יום העצמאות, שנערך במטה הארצי, הוסיף דנינו כי המשטרה "העלתה מדרגה בביצוע פעילות אכיפה נחושה לפענוח אירועים אלה ולמעצר החשודים", וכי הוא סבור שיהיו לכך תוצאות בעתיד הקרוב.

השבוע הושחתו מסגד בכפר פורדיס וכנסייה באזור טבריה. ביום ראשון הפריעה קבוצת אנשים, ככל הנראה תושבי היישוב שלומי, לטקס טבילה שהתקיים בכנסייה סמוכה. עדי ראייה סיפרו כי באירוע הותקף עיתונאי מקומי בשם זוהיר מתא בידי אשה, שאף שברה את מצלמתו. "היא קיללה אותי ואת הנוכחים ואמרה 'נוצרים מסריחים'", אמר מתא ל"הארץ".

שר החינוך שי פירון ביקר הבוקר במועצה המקומית פורדיס ונפגש עם ראש המועצה המקומית ועם תלמידי תיכון יהודים וערבים. "הגענו לכאן היום כדי לומר שלא נאפשר לקיים בישראל מציאות מעוותת, של פגיעה במקומות מקודשים", אמר פירון, "אירועי 'תג המחיר' הם מעשים פסולים ונפשעים. הדרך למגר אותם היא באמצעות מפגשים של דו קיום ויצירת חברויות".

הכתובת שרוססה על המסגד בפורדיס, השבוע

בשנה האחרונה ניכרת עלייה במספר פשעי השנאה נגד ערבים בצפון הארץ. אם ב-2011 נחשבה הצתת המסגד בטובא זנגריה לאירוע חריג ביותר – הרי שכעת התקיפות מתרחשות באופן כמעט רציף. רק בשנה האחרונה אירעו 16 אירועים כאלו: כך, למשל, באוגוסט רוססה הכתובת "אין נאמנות, אין אזרחות" ברקפת שבמשגב בעקבות ניסיונה של משפחה ערבית להיקלט ביישוב; בדצמבר רוססו כתובות בגנות מוחמד על מסגד בבקה אל גרבייה ; ובתחילת אפריל רוססה כתובה ונוקבו צמיגיהן של 40 מכוניות ביישוב גוש חלב (ג'יש).

אתמול גם פורסם סיכום שנת 2013 של משרד החוץ האמריקאי בעניין טרור ברחבי העולם. בפרק הנוגע לישראל התייחס הדו"ח, בין היתר, גם לפשעי השנאה נגד ערבים, וצוין כי ב-2013 הם התפשטו מהגדה המערבית אל תוך שטחי ישראל. בנוגע לנעשה בשטחים נכתב כי מתקפות "תג מחיר" מסתיימות לרוב ללא העמדה לדין.

בדו"ח מצוטט נתון של משרד התיאום של האו"ם לעניינים הומניטאריים, לפיו בשנה שעברה בוצעו 399 התקפות כאלו שהסתיימו בפגיעה בפלסטינים או ברכושם – כולל השחתת חמישה מסגדים ושלוש כנסיות.

בפורדיס הוכרזה אתמול בבוקר שביתה כללית בעקבות השחתת המסגד בליל שני האחרון, אז ריססו אלמונים מגן דוד על קיר מסגד בכפר וכן את הכתובת "מסגדים סוגרים במקום ישיבות". שלשום בערב, בעקבות המקרה, הפגינו כ-2,500 בני אדם, ערבים ויהודים, במחאה על גל הפגיעות באוכלוסייה הערבית בישראל ובשטחים.

השביתה כללה גם את מוסדות החינוך. ראש המועצה המקומית, יונס מרעי, אמר כי השביתה היא ניסיון להעביר מסר לרשויות וגם לתושבי האזור שלא ניתן להשלים עם מה שקרה, אך לדבריו אירועים מסוג זה לא יפגעו במרקם היחסים והשכנות הטובה עם כל תושבי האזור, יהודים וערבים.

מרעי אמר כי הוא מצפה מהמשטרה לאתר את מבצעי המעשים. בכיר במשטרת מחוז חוף אמר בשיחה עם "הארץ" כי חקירת האירוע הועברה ליחידה המרכזית במחוז, וההערכות הרווחות בקרב החוקרים הן שהמבצעים בפורדיס, וגם לפני שבועיים באום אל־פחם, אינם תושבי האזור.

באירוע באום אל־פחם רוססו כתובות על קירות מסגד ובוצע ניסיון להצית את דלת הכניסה שלו. האירוע גרם לתסיסה גדולה, ולפני כשבוע התקיימה הפגנה בכניסה לעיר, בה נחסם הכביש הראשי למשך שעה. מאות תושבים הפגינו בכניסה לאום אל־פחם ולאורך כביש ואדי ערה ונשאו שלטים עם כתובות עליהן נכתב "תג מחיר – ארגון טרור". למרות הקרבה הפיזית, במשטרה משוכנעים כי השחתת כלי הרכב ביוקנעם אינה קשורה לפגיעות במסגדים באום אל־פחם ובפורדיס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול בערב עם פעילי ליכוד מהמגזר הערבי, הבדואי, הדרוזי והצ׳רקסי. "מה שקרה בפורדיס זה דבר מקומם", אמר, "אנו פועלים לתפוס את האחראים. הגדלתי את היכולות לטובת העניין ואנו משתמשים באמצעי שב"כ. זהו יעד מרכזי כי הדבר הזה נוגד את כל המהות שלנו ואת הערכים שלנו".

מלבד הצפון, זירה נוספת של פשעי שנאה היא ירושלים - שם הם מכוונים בעיקר נגד מוסדות נוצריים – כנסיות ומנזרים, ונגד תושבים פלסטינים. לרוב מדובר בניקוב צמיגים ובריסוס כתובות. במשטרת ירושלים מייחסים לפחות חלק מהתופעה למעברם של נערי גבעות מהשטחים לירושלים, לרוב בשל צו הרחקה שהוצא להם על ידי אלוף פיקוד המרכז.

רוב פשעי השנאה בירושלים נותרו לא מפוענחים למרות מאמצים ניכרים של המשטרה. הפשעים מטופלים על ידי היחידה לפשיעה לאומנית ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים. באחד המקרים, לפני כחצי שנה, נתפסו ארבעה בני נוער יהודים כשהם יוצאים מבית קברות נוצרי, לאחר שבוצע בו ונדליזם קשה, אולם המשטרה לא הצליחה להוכיח את מעורבותם והם שוחררו. בשבוע שעבר עצרה המשטרה שני בני נוער שתלו שלטים בשערי הר הבית. בשלטים, שהופנו למתפללים המוסלמים, נכתב כי הם מתבקשים לפנות את ההר לרגל עבודות לבניית בית המקדש השלישי.

השתתפו בהכנת הידיעה: יניב קובוביץ, ג'קי חורי, אלי אשכנזי, ניר חסון וירדן סקופ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ