משפחה שכולה פתחה את קבר בנה - ומצאה שהוא ריק

משפחתו של חלל צה"ל ציון טייב טוענת עשרות שנים שגופתו לא זוהתה בוודאות. בני המשפחה ביקשו לערוך בדיקה עצמאית אך לא היה זכר לגופת בנם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בני משפחתו של חלל צה"ל ציון טייב פתחו אתמול (שישי) את קברו בבית הקברות הצבאי בהר הרצל. לטענת בני המשפחה הם גילו כי הקבר ריק. המשפחה מנהלת זה שנים רבות מאבק נגד רשויות הצבא בטענה שגופתו של טייב, שנהרג במלחמת יום כיפור, לא זוהתה בוודאות. לפני כחודשיים דחה בג"ץ את עתירת המשפחה לפתוח את הקבר. המשטרה זימנה את בני המשפחה לחקירה מחר בבוקר.

טייב שירת במוצב החרמון עם פרוץ מלחמת יום כיפור. בימים הראשונים, לאחר כיבוש המוצב בידי הצבא הסורי, הוא זוהה לכאורה בתמונות של שבויים ישראלים. אולם, בהמשך התגלה בחרמון קבר אחים בו נקברו חיילי צה"ל. אחד מהם זוהה כטייב, בין היתר בזכות חפצים שנמצאו על הגופה, טביעות אצבע וסימנים נוספים. המשפחה סירבה להכיר בזיהוי, ואחרי שפניותיה להמשיך ולחקור את המקרה נדחו עתרה בסיוע ארגון יד לבנים ובאמצעות עו"ד שלומי ציפורי לבית המשפט העליון. שופטי בג"ץ קיבלו את עמדת מערכת הביטחון בנוגע לזיהוי הגופה ודחו את בקשת המשפחה.

למרות ההחלטה, אתמול באו בני המשפחה לקבר בהר הרצל בליווי קבלן מצבות ושני רופאים פתולוגים. "הם פירקו את המצבה, שברו את הבטון וחפרו, לטענתם עד לעומק של 1.8 מטר, עד שהגיעו לסלע ולא מצאו שם זכר אפילו לעצם אחת", אומר אלי בן שם, מנכ"ל יד לבנים, שמלווה את המשפחה. "הם החזירו את האדמה, הנזק היחיד שנגרם זה לצמחיה", הוסיף בן שם. האירוע תועד על ידי מצלמות ערוץ 10. בני המשפחה זומנו לחקירה מחר. בינתיים הם הודיעו שבכוונתם לתבוע את התפטרותה של ראש אכ"א, אורנה ברביבאי, ולמנות קצין בדיקה חיצוני לעניין.

ציון טייבצילום: ערוץ 1

מדובר צה"ל נמסר כי "בקשתה של המשפחה לפתיחת הקבר נדונה על ידי בג"ץ, אשר קיבל את עמדת המדינה וקבע כי מדובר בזיהוי ודאי, ועל כן אין מקום לפתיחת הקבר. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה ככל שידרש". לצפייה בכתבה על ציון טייב ששודרה בתוכנית מבט שני, של ערוץ 1, אוקטובר 2013:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ