לקראת הגעת האפיפיור בשבוע הבא: פעילי ימין יושמו במעצר בית

באופן חסר תקדים, המשטרה חילקה צווים האוסרים על 4 פעילים לצאת מעיר מגוריהם בשעות היום ולצאת מבתיהם בשעות הלילה עד לעזיבת האפיפיור

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

שב"כ, צה"ל והמשטרה מתכוננים לביקור האפיפיור פרנסיסקוס הראשון בשבוע הבא ונוקטים בצעדים חסרי תקדים. ארבעה פעילי ימין, בהם שלושה נערים, קיבלו צווים האוסרים עליהם לצאת מעיר מגוריהם החל מהיום (רביעי) ועד לתום ביקור האפיפיור ביום שני, ואף מורים להם להיות במעצר בית בחלק מתקופת הביקור.

ביום ראשון יגיע האפיפיור פרנסיסקוס הראשון לישראל, לביקור שיימשך יומיים. היום הגיעו בלשי המשטרה לבתיהם של שני נערים בני 17, הלומדים בישיבה במתחם קבר דוד, ומסרו להם צווים מנהליים. אחד הנערים, תושב קרית ארבע, קיבל צו ממפקד פיקוד מרכז האוסר עליו לצאת מתחומי היישוב עד מוצאי שבת, ולאחר מכן הוא יהיה נתון במעצר בית עד תום הביקור. הנער השני, תושב נתניה, קיבל צו ממפקד פיקוד העורף שמחייב אותו להישאר בתחומי העיר במהלך שעות היום, ובלילה לשהות במעצר בית עד תום הביקור. צווים עם הוראות דומות קיבלו נער מבית שמש ובגיר מההתנחלות צופים שבשומרון.

במהלך השבוע עצרה המשטרה שלושה בני אדם, וביקשה מבית המשפט להרחיק אותם מקבר דוד והעיר העתיקה, בטענה שמידע מודיעיני מלמד שהם התכוונו לחלק כרוזים נגד ביקור האפיפיור. השופט דחה את בקשת המשטרה על הסף, וכתב כי הכוונה לחלק כרוזים אינה מקיימת עבירה כלשהי.

פוסטר של האפיפיור שנתלה על בניין מרכז התיירות בעיר העתיקה לקראת הביקור

מהשב"כ נמסר בתגובה כי "לאחרונה הצטבר בידי שירות הביטחון הכללי מידע מודיעיני המעיד על כוונות של פעילי ימין קיצוני לשבש את ביקור האפיפיור המתוכנן לשבוע הבא, וכן לנקוט בפעולות פרובוקטיביות ובלתי חוקיות על מנת לעורר מתיחות בין דתית לקראת הביקור. על מנת לסכל פעולות אלה, העביר שב"כ רשימת המלצות למסירת צווים מנהליים למספר פעילים קיצוניים. ההמלצות אושרו על ידי גורמי הביטחון המוסמכים לאחר בחינה משפטית של פרקליטות המדינה. הצווים הוצאו היום בחתימת אלוף פיקוד העורף ואלוף פיקוד המרכז לפרק זמן קצר של ארבעה ימים, על מנת לאזן ככל הניתן בין צרכי הביטחון לבין הפגיעה בזכויות הפרט. לכלל מושאי הצווים ניתנה זכות שימוע בפני הגורמים המוסמכים".

מארגון חוננו המייצג את המורחקים נמסר בתגובה להוצאת הצווים כי "הוצאת צווי הגבלה ליהודים הפוקדים את קבר דוד המלך, כמו גם איסורי המפגש עם עו"ד ליהודים החשודים בעבירות רכוש, להם אנו עדים בתקופה האחרונה, הם המשך התנהלות הקבועה של השב"כ ומשטרת ישראל, אשר לצערנו מעודדת את האנרכיה במדינת ישראל".

צו הרחקה מירושלים שנמסר לכמה פעילי ימין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ