המאבק על התקציב |

חיל האוויר יצמצם את טיסות האימונים לחיילי המילואים

במערכת הביטחון הודיעו כי החל מיוני יופחתו טיסות האימונים, הנערכות פעם בשבוע, ותקפו את משרד האוצר: אינו מקיים התחייבויות של העברות תקציביות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

אחרי הפסקת האימונים של מערך המילואים וביטול השתתפות צה"ל בתרגיל גדול בארה"ב, במערכת הביטחון הודיעו כי חיל האוויר יצמצם בתחילת החודש הבא את טיסות האימונים של טייסי המילואים, המתקיימות בתדירות של אחת לשבוע. זאת לאור המשבר בתקציב עליו מערכת הביטחון מדווחת.

גורם בכיר במערכת הביטחון הזהיר הערב (רביעי) כי "אם לא נקבל תוספת, החל מה-1 ביוני, אנחנו נפחית מטיסות פעם בשבוע לטייסי המילואים. אני לא קופה רושמת. אני צריך לגבות (את האימונים הללו) בתקציב", אמר. הגורם הבכיר הסביר כי הסיבה לפגיעה דווקא באימונים נעוצה בהיותם הכסף הנזיל היחידי, ו"כדי לבלום במיידי (את ההוצאות) - אתה לא קורא למילואים, שזו הוצאה שאם אתה לא מוציא אותה, אתה חוסך אותה", טען. לדבריו, כבר בהצגת משמעויות התקציב לשנת 2014 בוועדת החוץ והביטחון נאמר לחברי הכנסת בחודש ינואר כי אם לא יינתנו תוספות תקציביות, בחודש אפריל יעצרו בצה"ל את האימונים. הגורם הוסיף כי במערכת הביטחון עשו שינויים פנימיים שאיפשרו "למשוך" את האימונים עד לחודש מאי, וכי "הצבא נערך מתחילת יוני לרדת עוד יותר מהפרופיל הנמוך שהוא נמצא בו".

קצין בכיר בחיל הזהיר את מערכת הביטחון כי מדובר בפגיעה בכשירות צוותי האוויר, והוסיף כי בצבאות זרים מתאמנים הטייסים מדי יום, בעוד בישראל טייסי המילואים, המבצעים כוננויות מבצעיות באופן תדיר, רק אחת לשבוע.

תרגיל חיל האוויר בבסיס עובדה, אשתקד

במערכת הביטחון תקפו הערב את משרד האוצר על כך שאינם מקיימים התחייבויות קודמות. כך למשל מנה הגורם שורה של העברות תקציביות שלדבריו, האוצר התחייב להעביר לידי משרד הביטחון - ולא ביצע. בהן, 350 מילון שקלים לטובת פרויקט העברת צה"ל לנגב; 51 מיליון שקלים לטובת תוכנית ההצטיידות בצוללות; 44 מיליון שקלים עבור הסכם התייעלות כוח האדם בצבא שכלל פיטורים של 1,100 אנשי קבע עד כה, ועד סוף השנה עוד 1,000 משרתי קבע נוספים; 32 מיליון שקלים שייועדו לפרויקט ההגנה על התעופה האזרחית; ו-27 מיליון שקלים עבור הרשות לפינוי מוקשים שהוקמה במשרד הביטחון. "יש פה אירוע שאינו קשור למשבר כלכלי, אלא בהחלטה של האוצר בשינוי סדרי עדיפויות ובעיקר - בהכרזת מלחמה על תקציב הביטחון", טען הגורם הבכיר.

במשרד האוצר בחרו שלא להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ