האפיפיור פרנסיסקוס בישראל: "פתרון שתי המדינות חייב להפוך למציאות"

בטקס ממלכתי בנתב"ג בהשתתפות רה"מ ונשיא המדינה, אמר פרנסיקוס כי המאמצים להשגת השלום עם הפלסטינים חייבים להימשך: "אין דרך אחרת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האפיפיור פרנסיסקוס הגיע אחר הצהריים (ראשון) לישראל. האפיפיור, שביקר אתמול בירדן והבוקר ברשות הפלסטינית, התקבל בטקס ממלכתי בנמל התעופה בן-גוריון, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס ואישים נוספים. בראשית הטקס ואחריו, האפיפיור החליף ברכות חמות ונשיקות עם פרס. עם נתניהו, לעומת זאת, הסתפק פרנסיסקוס בלחיצת יד.

האפיפיור אמר בטקס כי בעוד על הפלסטינים להכיר בזכותה של ישראל לחיות בשלווה ב"גבולות המוכרים מבחינה בינלאומית", על ישראל להכיר בזכותם של הפלסטינים למדינה ריבונית. הוא הוסיף כי הוא שב על אמרתו של קודמו בתפקיד, בנדקיטוס ה-16, לפיה "פתרון שתי המדינות חייב להפוך למציאות ולא להישאר חלום". הוא הוסיף כי השיח בין ישראל והפלסטינים חייב להימשך כדי להשיג שלום. "אין דרך אחרת". עוד אמר פרנסיקוס כי "אני בא ארצה כצליין, 50 שנה אחרי ביקור פאולוס השישי. הרבה השתנה מאז. היחסים הדיפלומטיים בינינו מזה 20 שנה אפשרו ליחסים להתהדק ולהתפתח".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בטקס את האפיפיור ואמר כי "ביקורך הוא פרק חשוב בתולדות היחסים בין נוצרים ליהודים. עוד אמר נתניהו כי "ידנו מושטת לשלום לכל מי שרוצה לחיות עמנו בשלום".

האפיפיור פרנסיסקוס בנתב"ג, הערב
פרנסיסקוס ופרס, הערב בנתב"ג

הנשיא פרס אמר באירוע כי "אתה מביא עימך בשורה גדולה ותקווה לכולנו", והוסיף כי "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית המקיימת שלום בתוכה ושואפת לשלום עם שכניה, גם אם השלום כרוך בייסורים, עדיפים ייסורי השלום מאימת המלחמה. ידינו מושטת לשלום ותישאר מושטת לשלום ,ותחפש את שביל הזהב הדרוש להשגתו". בנאומיהם התייחסו ראש הממשלה ונשיא המדינה לפיגוע אתמול בבריסל וגינו אותו.

לאחר הטקס הממלכתי נסע האפיפיור לירושלים וביקר בכנסיית הקבר, במה שנחשב לשיאו של הביקור מבחינת העולם הנוצרי. סמוך לשעה שבע וחצי בערב הגיעו לרחבת הכנסייה שתי משלחות, מימין משלחתו של הפטריארך האקומני, ברתולומאוס הראשון, שעומד בראש הכנסיות המזרחיות, ומצידה השמאלי של הכיכר הגיעה משלחת האפיפיור, העומד בראש הכנסייה המערבית. שני המנהיגים המייצגים ביחד כמיליארד וחצי מאמינים נפגשו מול הכנסייה, התחבקו ונכנסו יחד לתפילה חגיגית.

שני המנהיגים הזכירו את המפגש הקודם בין ראשי שתי הכנסיות, בדיוק לפני 50 שנה, ב-1964, באותה הכיכר. אותו מפגש סיים 1,000 שנים של שנאה ואלימות בין שני הפלגים. שניהם גם הזכירו את האפשרות העתידית, כמעט אוטופית, לאיחוד מחודש בין שני חלקי הכנסייה. "אנו מודעים לכך שיש לגמוע עוד מרחק רב כדי להגיע למלא האחדות, הבא לידי ביטוי בהשתתפות זה לצד זה באותו שולחן סעודת האדון; לזה אנו משתוקקים", אמר פרנסיסקוס. "אך אל להבדלים להפחיד אותנו או לשתק את צעידתנו קדימה. עלינו להאמין שכפי שהאבן מעל קברו של ישוע התהפכה, כך ניתן להסיר את כל המכשולים המונעים את האחדות המלאה בינינו. יהיה זה חסד של קימה מן המתים, לה אנו יכולים לצפות כבר עכשיו".

הפטריאך היווני אורתודוכסי של ירושלים, תיאפולוס, גינה את הפגיעה בנוצרים במהלך מלחמת האזרחים בסוריה. האפיפיור פרנסיסקוס אמר כי רדיפת הנוצרים במזרח התיכון, קתולים ואורתודוכסים כאחד, מקרבת גם היא בין הזרמים.

מחר יבקר האפיפיור בין היתר בהר הבית, בכותל המערבי וביד ושם. הוא גם יניח זר על קברו של בנימין זאב הרצל וייפגש עם הנשיא, ראש הממשלה והרבנים הראשיים.

מוקדם יותר היום נפגש האפיפיור עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) בו קרא האפיפיור לסיים את הסכסוך הישראלי פלסטיני: "בעודי מביע את קרבתי לסובלים מתוצאות הסכסוך הזה, ברצוני לומר ממעמקי ליבי שהגיעה השעה לשים קץ למצב זה, שהופך ליותר בלתי מתקבל על הדעת מרגע לרגע. האפיפיור אמר כי "על כולם לאזור את האומץ לשלום, המבוסס על ההכרה של כולם בזכותן של שתי המדינות להתקיים וליהנות משלום ומביטחון בגבולות המוכרים מבחינה בינלאומיות". עוד הוסיף ש"השלום יביא בבואו יתרונות אין-ספור לעמי האזור ולעולם כולו. על כן, עלינו ללכת בהחלטיות לקראתו, אפילו אם על כל אחד מהצדדים לוותר על משהו".

כמו כן, הזמין האפיפיור את הנשיא עבאס ואת הנשיא פרס פרס לקיים תפילה משותפת לשלום בוותיקאן. "לבנות שלום זה קשה, אבל לחיות בלי שלום זה עינוי מתמיד", אמר. עבאס ופרס נענו להזמנה והודיעו כי יסעו לוותיקאן בחודש הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ