ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים אמריקאים ואיראנים ייפגשו ביום שני לסבב משא ומתן מיוחד בז'נבה, בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום אליו נקלעו שיחות הגרעין בווינה לפני כמה שבועות. הצדדים מקווים להגיע להסכם עד ה-20 ביולי - המועד שנקבע לסיום המשא ומתן. זוהי הפעם ראשונה מאז החל המשא ומתן בין איראן ושש המעצמות, שבה ייפגשו נציגים אמריקאים ואיראנים מחוץ למסגרת השיחות בווינה.

משרד החוץ בוושינגטון הודיע היום (שבת) בצהריים על סבב המשא ומתן החריג בז'נבה, הצפוי להימשך יומיים. את המשלחת האמריקאית יוביל סגן שר החוץ ביל ברנס, שניהל את ערוץ השיחות החשאי בין ארצות הברית לבין איראן, ושהוביל לגיבוש הסכם הביניים בשנה שעברה. יחד עם ברנס ישתתפו בפגישות גם יועצו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ג'ק סאליבן, שלקח גם הוא חלק בערוץ השיחות החשאי. אליהם תצטרף תת־שרת החוץ וונדי שרמן, שעומדת בראש צוות המשא ומתן האמריקאי מול איראן. בראש המשלחת האיראנית יעמוד סגן שר החוץ עבאס עראקג'י.

ביום שלישי, עם סיום השיחות, צפויים האיראנים לקיים שיחות נפרדות עם משלחת רוסית בראשות סגן שר החוץ סרגיי ריאבקוב.

שרי החוץ זריף וקרי בשיחות הגרעין בספטמבר צילום: AP

בכיר בממשל האמריקאי אמר כי הפגישה היא חלק מניסיון לנקוט במאמצים דיפלומטיים פעילים כמה שיותר, כדי לבדוק אם ניתן להגיע להסכם קבע עם איראן. "המפגש מתקיים בנקודה חשובה במשא ומתן, והוא ייתן לנו הזדמנות לדון (עם האיראנים, ב"ר) לקראת סבב השיחות הבא בווינה, ב–16 ביוני". הבכיר הוסיף ואמר: "תמיד אמרנו שנקיים פגישות מקבילות עם האיראנים, בתיאום עם שאר המעצמות, במידה והדבר יקדם את המאמצים להגיע להסכם".

לדברי הבכיר, המפגש בז'נבה אינו מהווה תחליף לשיחות בין איראן לבין שש המעצמות בווינה. "אנחנו לא מתכוונים לפתוח ערוץ מקביל עם האיראנים", אמר. "אנחנו סבורים שיש ערך במגעים מקבילים עם האיראנים כחלק מהאינטרס המשותף להגיע להסדר קבע, שיבטיח שתוכנית הגרעין האיראנית תהיה למטרות שלום בלבד".

הבכיר הוסיף כי הפגישה עם האיראנים היא חלק מהנסיון "להגביר את קצב המגעים" לקראת ה-20 ביולי. לדבריו, המפגש עם האיראנים לא נועד למשא ומתן, אלא להתייעצויות והעלאת רעיונות שבהם ייעשה שימוש כחלק מהשיחות בין שש המעצמות לבין איראן. "זה הכל חלק מאותו תהליך", אמר, והוסיף כי ארה"ב מקווה שאיראן תפגין גישה יותר מציאותית לגבי הוויתורים שתצטרף לבצע כדי שניתן יהיה להגיע להסכם.

סבב השיחות הרביעי בין איראן לבין שש המעצמות בווינה הסתיים לפני כמה שבועות ללא התקדמות, כאשר מחלוקות גדולות התגלעו בין הצדדים. סבב השיחות היה אמור לעסוק בניסוח טיוטת הסדר הקבע, אולם הצדדים כלל לא הגיעו לכך בשל מחלוקות בנושא היקף העשרת האורניום בשטח איראן, עתיד כור המים הכבדים באראק וסוגיות רבות אחרות. כישלון סבב השיחות הרביעי זרע ספקות בקרב האיראנים ונציגי המעצמות לגבי היכולת להגיע להסדר קבע עד ה-20 ביולי. כתוצאה מכך, החלו הצדדים לדבר על האפשרות להאריך את השיחות בכמה חודשים נוספים, בהתאם להבנות אליהן הגיעו הצדדים במסגרת הסכם הביניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ