סגן שר הביטחון: צה"ל ימשיך לפנות פלסטינים משטחי סי

בתשובה לשאילתא בעקבות חשיפת "הארץ" על השימוש בשטחי אימונים בגדה לגירוש פלסטינים הוסיף דנון כי "מי שנמצא בשטח לא שלו צריך להתפנות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סגן שר הביטחון דני דנון אמר הבוקר (רביעי) במליאת הכנסת כי צה"ל עתיד להמשיך ולפנות פלסטינים משטחי סי. זאת בתשובה לשאילתא דחופה שהגישה בנושא ח"כ תמר זנדברג (מרצ), בעקבות חשיפת "הארץ" את הודאת הצבא כי הוא משתמש בשטחי אימונים בגדה כדי לגרש אוכלוסיה פלסטינית.

זנדברג הפנתה שאילתא דחופה למשרד הביטחון ובה שאלה כיצד ההודאה מתיישבת עם טענת המדינה כי הקצאת שטחי אש נועדה למטרות צבאיות בלבד, ומה מתכוון לעשות שר הביטחון למניעת שימוש פוליטי בצה"ל. דנון השיב במליאת הכנסת כי אין כוונה להפסיק תהליכי פינוי מסוג זה וכי הם עתידים להימשך, אך תלה זאת בכך שמדובר באנשים שפלשו לשטחי אש. "זה לא נוח שמפנים אנשים מבתיהם, אבל מה לעשות שזה שטח אש מוכרז", הוסיף, "מי שנמצא בשטח לא שלו ובמקום שמוכרז כשטח אש צריך להיות מפונה משם, וכן, אנחנו מתכננים לפנות עוד אנשים".

חברת הכנסת זנדברג פרסמה בעקבות הדברים תגובה בעמוד הפייסבוק שלה ובה תקפה את דנון. "הבוקר שאלתי את סגן שר הביטחון מדוע צה״ל משתמש באימוני צה״ל בשטחי אש כאמצעי לגירוש פלסטינים מבתיהם בגדה המערבית, כפי שנחשף על ידי עמירה הס ב'הארץ'", כתבה, "סגן השר ענה שצה״ל ימשיך בגירוש, 'אכיפה' בלשונו המכובסת, תוך התעלמות מהעובדה שעל חלק משטחי האש מהם גורשו פלסטינים מקודמת בנייה של התנחלויות יהודיות, ותוך התחמקות לא אלגנטית מדיווח לכנסת של אל״מ עינב שלו שצה״ל מגביר אימונים על מנת לדחוק פלסטינים משטחי סי. כנראה שסגן השר מתחיל להתכונן ליישום תכנית בנט לסיפוח שטחי סי תוך טיהורו מכמה שיותר פלסטינים. אין ברירה אלא להחליף את הממשלה".

ח"כ דני דנוןצילום: קובי קלמנוביץ

הדיון בשאילתא התקיים בעקבות הפרסום ב"הארץ" בחודש שעבר, שהביא בין היתר מדברי שלו מפיקוד המרכז בפני ועדת המשנה לענייני איו"ש של ועדת חוץ וביטחון בכנסת. "(זו) אחת הסיבות המרכזיות שאנחנו מורידים כמערכת צבאית הרבה מהאימונים לבקעה", אמר שלו, "כל מי שמסתכל על תרגיל האוגדה האחרון עם מטוסי קרב, מסוקים וטנקים שיורים וכולי(...) אנחנו עכשיו מכניסים תרגיל אוגדה נוסף במרחב הזה. אני חושב שהתנועה של רק"ם (רכב קרבי משוריין) ורכב וכולי במרחב הזה ואלפי חיילים שהולכים, היא מזיזה הצדה. כאשר הגייסות דורכים, אנשים זזים הצדה. יש מקומות כאלה, (בהם) רידדנו את כמות האימונים בצורה משמעותית, צמחו שם יבליות".

לישיבה, שהתקיימה ב–27 באפריל, הוזמן מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי. הוא אמר שלשכתו מתלוננת מיד לשגרירויות שארגוניהן מעורבים בבנייה פלסטינית בלתי חוקית. לדבריו, "מבחינתנו זה ממש לא חשוב מי מממן את הבנייה הבלתי חוקית... בשלושת החודשים האחרונים כל ארגון שתפסנו בונה באופן בלתי חוקי, זה לווה במכתב לשגרירות שעה לאחר מכן".

צילום: דודו גרינשפן / ישראל היום

מרדכי החמיא לעמותת "רגבים" שהיא עושה עבודה חשובה, אבל דחה את טענותיה לרפיון בסיכול בנייה פלסטינית בלא היתרים. כמענה לדאגת המשתתפים בוועדה - בהם ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, שאמר כי אזור E1 מופקר - הבטיח מרדכי שקיימת הוראה לתת עדיפות לפעולות אכיפה ופיקוח ב־E1 ולאורך כביש 1 בין ירושלים ליריחו.

בשל תיעדוף זה, אמר מרדכי, המינהל האזרחי שוקד על פינוי הבדואים וריכוזם ביישובי קבע. מרדכי הדגיש שתפקידו של המינהל האזרחי לאכוף את החוק גם על ישראלים, והציג נתונים של פעולות הריסה של בב"חים פלסטיניים וישראליים - משנת 2013, שלדעתו מוכיחים היקף רחב של פעילות פיקוח ואכיפה. למשל, הוא ציין שהמינהל החרים 217 ק"מ של טפטפות והרס שבע בריכות לאגירת מי גשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ