פירון: "אסור לצמצם את חזון ארץ ישראל השלמה"

4 ימים אחרי שיו"ר מפלגתו לפיד איים בהפלת הממשלה אם תספח התנחלויות, אמר השר: א"י ללא חברון ושכם אינה שלמה, אך סייג: אין שלום בלי נסיגות

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

ארבעה ימים לאחר שיו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, איים בהפלת הממשלה אם זו תספח התנחלויות, אמר חברו למפלגה ושר החינוך שי פירון כי "אסור לצמצם את חזון ארץ ישראל השלמה. אי אפשר להמשיך ולהסכים עם צימוקו וצמצומו של חזון גדול".

בנאום שנשא הבוקר (חמישי) באוניברסיטת אריאל, אמר פירון כי "כל זה מכריח חזרה לשיח אחר. כזה המבקש לחבר בין חלקים שונים, המחבר מרכז לפריפריה. כזה שיש בו מפגש תרבויות של יהודים ממזרח וממערב. כזה הרואה בסולידריות חברתית ואהבת הרע בסיס, כזה שיש בו מידות טובות ומתוקנות, כזה שיש בו מערכת חינוך ציבורית, הכוללת את כולם. ארץ ישראל השלמה צריכה להביא את כל אלה לידי ביטוי... ארץ ישראל ללא חברון ושכם, ללא תל אביב ודגניה, ללא אופקים וקרית שמונה אינה שלמה".

שר החינוך ציטט בנאומו דברים שאמר הרב צבי יהודה הכהן קוק, שהיה ראש ישיבת מרכז הרב בירושלים, בערב יום העצמאות ב-1967: "איפה חברון שלנו, האנחנו שוכחים את זה?! והיכן שכם שלנו?! ויריחו שלנו האם נשכחן?! וכל עבר הירדן שלנו הוא".

פירון בכנס ירושלים לחינוך, במארסצילום: אמיל סלמן

לדבריו, ישראל היא "ארץ עם נשמה, חזון ומטען היסטורי שהוביל את הסבים והסבתות שלנו לחשוק בה, להתפלל אליה ורק אליה. זה מחייב אותנו לחנך, לטייל, לכבוש ולחקור את הארץ לאורכה ולרוחבה". עם זאת, פירון הבהיר כי "אינני מכיר שלום שאין בו נסיגות, אינני מכיר שלום שאין בו וויתורים הדדיים. זהו אינטרס יהודי. לא רק תוצאה של לחץ בינלאומי ולא רק אילוץ כלכלי או אחר. לכשיבוא, לכשיבשילו התנאים, נצטרך לדון וללבן את הסוגיה ואת השלכותיה עד תום".

עוד אמר פירון כי "רק שיח כזה יוביל גם לחיבור הנוער לארץ ישראל הפיזית: באופן פרדוקסלי ארץ ישראל השלמה שלי, תחזק את הקשר שבין צעיריה לגבולותיה. לא עוד תרבות של 'או-או'. יש מי שמבקש להדגיש את הסתירות: או יהודית או ליברלית, או גבולות או דאגה לחברה. רק תרבות שלמה, זו שיש בה 'גם וגם', תוביל לגיבוש עולם יהודי-שורשי, תפיסה דמוקרטית המחויבת לערכים של מודרנה והתחדשות".

בנאומו השבוע בכנס הרצליה, אמר שר האוצר לפיד כי האינטרס הישראלי הוא להיפרד מן הפלסטינים למציאות של שתי מדינות, ותקף בחריפות את שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, על הצעתו לספח את גושי ההתנחלויות לישראל באופן חד-צדדי. "גורמי ימין קיצוני דוחפים אותנו לעבר רעיונות הזויים של סיפוח שיובילו אותנו אל האסון הקרוי מדינה דו-לאומית", אמר לפיד. "אני לא יודע אם מדובר בתרגיל ביחסי ציבור או בכוונה אמיתית, אבל אנחנו לא ניתן לזה לקרות. אם יהיה נסיון לספח אפילו יישוב אחד באופן חד-צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא גם תפיל אותה".

לפיד פרש בנאומו הצעה לתוכנית מדינית שבמוקדה החלטה ישראלית לגבי גבולות הקבע. לפיד טען כי לכל סבב עתידי של משא ומתן עם הפלסטינים "ישראל צריכה להגיע עם מפות מפורטות שמבטאות הסכמה לאומית רחבה".

לפי התוכנית שהציג לפיד, בשלב הראשון על ישראל להיערך מחדש בגדה המערבית ולסגת משטחים שאינם מחייבים פינוי יישובים, תוך שהיא שומרת על זכותה לפעול ביטחונית בכל שטחי הרשות הפלסטינית. לפיד ציין כי במסגרת שלב זה תוקפא כל הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים.

בשלב השני, אמר לפיד, ישראל "תתכנס לגושי היישובים תוך פינוי ההתנחלויות המבודדות". הוא ציין שגם בשלב זה ישראל תשמור על זכותה לפעילות ביטחונית בשטחי הרשות, במקביל לפריסה מחדש של צה"ל בשטח בתיאום עם האמריקאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ