עבאס מגנה את החטיפה: "על הצדדים להימנע מאלימות"

נשיא הרשות ונתניהו שוחחו לראשונה מזה יותר משנה. נתניהו לעבאס: "סייע בהשבת הנעדרים ובלכידת החוטפים. הם יצאו וחזרו משטח הרשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שוחחו היום (שני) לראשונה, מזה יותר משנה. עבאס התקשר לנתניהו, ומיד לאחר השיחה, פרסם הודעת גינוי לחטיפת הנערים.

נתניהו אמר לנשיא הרשות: "אני מצפה ממך לסייע בהשבת הנערים החטופים ובלכידת החוטפים. החוטפים מהחמאס יצאו משטח בשליטת הרשות הפלסטינית וחזרו לשטח בשליטת הרשות". נתניהו הוסיף כי "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס - זה רע לישראל, רע לפלסטינים, וזה רע לאזור". לדברי ראש הממשלה, "מקרה זה חושף את אופיו של הטרור שאנחנו נלחמים מולו. טרוריסטים חוטפים ילדים ישראלים חפים מפשע, ואילו אנחנו מטפלים בבתי החולים שלנו בהצלת ילדים פלסטינים חולים. זה ההבדל בין המדיניות האנושית שלנו לטרור הרצחני שתוקף אותנו".

החטיפה בגדה: עדכונים שוטפים

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית ופא, גינה נשיא הרשות את החטיפה, ואמר כי "על הצדדים להימנע מאלימות". בהודעה נכתב כי "הרשות מגנה את שרשרת האירועים אשר התרחשו בשבוע שעבר, החל מהחטיפה וכלה בהפרות של ישראל שבאו לאחר מכן, אם בשביתת האסירים, בפריצה לבתים של פלסטינים ובתקיפות של מתנחלים וצבא הכיבוש שהובילו למות של צעיר פלסטיני ורדיפה של חפים מפשע".

עבאס ונתניהו בירושלים, 2010צילום: AP

בנוסף, נכתב בהודעה כי הרשות הפלסטינית "מברכת על מאמציהם של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לשמור על החוק, השקט והיציבות, בכדי למנוע היגררות של הרשות למצב של אי-סדר ולמנוע מכל הפלגים לנצל את המצב למטרות שאינן לאומיות".

אתמול, שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי גינה את חטיפת הצעירים. בהודעה שפרסם קרי הוא קרא לשחרורם המיידי של השלושה. שר החוץ האמריקאי ציין כי ארה"ב עדיין מחפשת פרטים לגבי הגורם שאחראי לחטיפה, אך הוסיף כי "יש אינדיקציות רבות למעורבות של חמאס באירוע".

קרי אמר כי ארה"ב רואה בחמאס כארגון טרור שמבצע פיגועים נגד חפים מפשע והיה מעורב בעבר בחטיפות. לדבריו, ארה"ב תומכת באופן מלא בנסיונותיה של ישראל לחפש אחרי החטופים. "עודדנו את גורמי הביטחון הישראלים והפלסטינים לשתף פעולה בצורה מלאה בחקירה", אמר קרי. "אנחנו מבינים ששיתוף פעולה כזה אכן מתקיים בשטח". שר החוץ האמריקאי הוסיף כי "מחשבותינו ותפילותינו עם בני המשפחות. אנחנו מקווים שהחטופים ישובו הביתה במהרה".

במהלך סוף השבוע הונחו שגרירי ישראל בעולם לפנות לדרגים הגבוהים ביותר במדינות בהן הם משרתים ולדרוש פרסום של גינוי לחטיפה. אחרי שראש הממשלה נתניהו הודיע כי חמאס מעורב בחטיפה, הפכה הדרישה הישראלית מהקהילה הבינלאומית לפרסם גינויים חזקה יותר.

הודעת הגינוי של קרי, שהגיעה שלושה ימים אחרי החטיפה, פורסמה אחרי ששורה ארוכה של מדינות כבר פרסמו הודעות גינוי. שר החוץ של נורבגיה, ברגה ברנדה, גינה את החטיפה ודרש לשחרר את שלושת הצעירים הישראלים לאלתר. "בנוסף, אנו מגנים כל ירי רקטות מעזה״, אמר ברנדה. ״כל המעורבים חייבים כעת לעשות את כל שביכולתם כדי להוריד את המתח ולמנוע אלימות נוספת. חשוב ששיתוף הפעולה הביטחוני בין הצדדים יימשך, גם כדי לפתור את המצב הנוכחי וגם כדי להבטיח את ביטחון האזרחים".

שר החוץ של קנדה ג'ון ביירד היה הראשון לפרסם הודעת גינוי עוד בשבת. "קנדה מודאגת מהדיווחים על כך שייתכן ששלושה צעירים ישראלים נחטפו בגדה המערבית", אמר ביירד. "אנחנו קוראים לכוחות הביטחון הפלסטיניים, שאומנו על ידי קנדה וארה"ב לעשות כל מאמץ לחקור את האירוע ולהבטיח את חזרתם של שלושת הילדים בשלום למשפחותיהם. אנחנו קוראים לשחרורם המיידי של הצעירים הישראלים. יש למצוא ולהעמיד לדין את מי שביצע את הפעולה הזו".

שגריר הולנד בישראל קספר ולדקאמפ פנה לבכירים בלשכת ראש הממשלה והעביר מסר של סולידריות עם ישראל מהממשלה בהאג. ולדקאמפ אמר כי הולנד מודאגת ממה שנראה כחטיפה של שלושה צעירים ישראלים. "אנחנו מקווים שישראל והפלסטינים יעבדו יחדיו כדי למצוא אותם", אמר השגריר ההולנדי. "אנחנו מתפללים שישובו הביתה בשלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ