שיחת החטוף למשטרה: המלים "חטפו אותי" נשמעו חלש, אך ברור

מקורות שהאזינו אתמול להקלטה אמרו כי המילים היו מובנות כבר בשמיעה ראשונה. משפחות הנערים נחשפו אתמול לראשונה לתוכן השיחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מקורות שהאזינו אתמול להקלטת השיחה מאחד הנערים החטופים למוקד החירום במשטרה, אמרו כי במהלכה נשמע הנער כשהוא אומר: "חטפו אותי". לפי המקורות, המלים נאמרו במהירות רבה ובלחישה, אך היו מובנות גם בשמיעה ראשונה. נציג משטרה ונציג מערכת הביטחון השמיעו אתמול למשפחות שלושת הנערים את ההקלטה המלאה של שיחת הטלפון בפעם הראשונה. השיחה, שאורכה כשתי דקות, הושמעה למשפחות כפי שהוקלטה כשהתקבלה במוקד, ללא כל סינון או עיבוד.

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' אמר אתמול כי הביקורת על טיפול מוקד המשטרה בשיחת החטוף מוצדקת. הוא הוסיף, עם זאת, כי קשה להבין מה נאמר בקלטת, והבטיח להביא אותה לידיעת הציבור. כזכור, מקוד המוחז יידע את צה"ל ושב"כ על השיחה רק חמש שעות וחצי לאחר שהתקבלה. לפי המידע שבידי המשטרה, לשיחה ענה מוקדן בשירות חובה, שלא שמע תחילה דבר מעברו השני של הקו. לאחר כמה שניות החלו לשמוע רעשים, וסבר שייתכן ששמע אדם לוחש "נחטפתי" או "נחטפנו". המוקדן קרא לשוטרים נוספים, ולאחר שהאזינו לשיחה, ניסו להתקשר בחזרה למספר שממנו בוצעה. לאחר שלא קיבלו מענה סברו המוקדנים שמדובר במעשה קונדס וחזרו לשגרה מבלי לברר את הנושא.

מוקדם יותר אתמול הודיע מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו על הקמת צוות שיבדוק את טיפול המשטרה בשלביה הראשונים של החטיפה. הצוות, שבראשו יעמוד ראש חטיבת השיטור באגף המבצעים, תת־ניצב משה ברקת, יבחן את אופן טיפול מחוז ש"י בשיחת הטלפון, וכן את אופן הטיפול של יחידות המשטרה השונות בתלונות ובפניות במשך הלילה. שישה קציני משטרה ישמשו חברי הצוות, שאמור להציג את מסקנותיו והמלצותיו בימים הקרובים. אהרונוביץ' בירך על הקמת צוות הבדיקה.

משפחות החטופים בהצהרה לתקשורת, נוף איילון

לצד זאת, המשטרה פרסמה אתמול תצלומים של כלי רכב ששימש לפי החשד את חוטפי הנערים. עם זאת, היא נאלצה להסיר את התמונות מאתר האינטרנט שלה אחרי זמן קצר, לאחר שהתברר כי מדובר בהפרת צו איסור פרסום שהיא עצמה ביקשה. פרסום התצלומים בא כחלק מניסיון למזער נזק שנגרם לתדמית המשטרה באירוע החטיפה. דובר המשטרה, תת־ניצב רפי יפה, הציג לכלי התקשורת את עבודת החוקרים בכלי הרכב השרוף וכן פרטים שנמצאו בזירה האסורים, כאמור, לפרסום.

שלשום הזהיר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את התקשורת כי יפעל נגד מי שיפר את הצו. "בעקבות פנייה של שירותי הביטחון לפרקליט המדינה בנושא הצו, ובעקבות טענות שהועלו לגבי הפרתו, קוימה התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה בנושא", נמסר ממשרד המשפטים לכל הכתבים המסקרים את פרשת החטיפה."בהמשך לכך, אנו מוצאים לנכון להפנות שוב את כל כלי התקשורת לעובדת קיומו של צו זה, ולחשיבות השמירה הקפדנית עליו בנסיבות הרגישות הנוכחיות. היועץ המשפטי לממשלה מדגיש כי ישקול פתיחה בחקירה פלילית בגין כל הפרה של הצו".

במשטרה מסרו בתגובה כי "הרכב צולם בתחילת הפרשה ותמונתו שודרה בכל כלי התקשורת. מעבר לכך, אין בתמונות שפורסמו כל ראיה הקשורה ישירות לחקירת הפרשה". חרף הדברים, התמונות הוסרו מאתר המשטרה מיד לאחר הדיווחים על הפרת הצו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ