פרדו הופיע בפני חוג ההון־שלטון; לשכת ראש הממשלה לא ידעה

אחרי המידע שחשף בפני "פורום ראשי חברות המשק", ניסה ראש המוסד בפגישה עם נתניהו לתקן את הרושם שעשו דבריו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

כאשר נכנס ראש המוסד, תמיר פרדו, ביום חמישי שעבר לדירה ברחוב השדות 7 ברמת השרון שם התקיים חוג הבית אליו הוזמן כבר ישבו בסלון כמה מהאנשים החזקים והמקושרים ביותר במשק הישראלי. היו שם יו"ר תנובה רווית בר־ניב, מנכ"ל יורוקום מוטי אלמליח, יו"ר הבורסה אמנון נויבך, יו"ר חברת הנדל"ן מנרב אחזקות אברהם קוזניצקי, מנכ"ל רכבת ישראל בועז צפריר, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס עוזי דנינו ועוד כ–20 אנשי עסקים אחרים.

כל הנוכחים בחוג הבית היו חברים בגוף בשם "פורום ראשי החברות במשק". הפורום כולל כמה עשרות מנכ"לים ויושבי ראש של החברות העסקיות הגדולות בישראל. עבור הזכות לקחת חלק במפגשי הפורום משלם כל אחד מהחברים סכום של למעלה מ-5,000 שקל בשנה.

לא ברור האם פרדו ידע כשהוזמן לחוג הבית ש"פורום ראשי החברות במשק" אינו גוף וולונטרי אלא שמדובר בחברה בע"מ לכל דבר ועניין. לפי תחקיר "כלכליסט" ב–2010 עמדו רווחי החברה על 400 אלף שקל. יותר מכל, לא ברור מדוע החליט פרדו לקיים את אחת ההופעות הנדירות שלו לפני קהל דווקא מול גוף שכולו זועק "יחסי הון־שלטון".

תמיר פרדו

בעלת הדירה בה התרחש האירוע היא נוגה קינן, מייסדת הפורום ואחת הנשים המקושרות ביותר במשק. קינן גם עומדת בראש חברה אחרת בשם "פורום מנהלי הכספים". לפי תחקיר "כלכליסט" מינואר 2011, קינן החזיקה בכל המניות של חברת "פורום ראשי החברות במשק" ומשכה משכורת של 80 אלף שקל בחודש.

מאז הקמתו של "פורום ראשי החברות במשק" ב–2006 נפגשים חבריו בביתה של קינן מדי כמה שבועות עם חברי כנסת, שרים, פקידי ממשלה בכירים, קציני צבא ומשטרה. אנשי העסקים שחברים בפורום זוכים להיכרות בלתי אמצעית עם אותם בכירים בפורום אינטימי וסגור שמפגשיו אינם זוכים לרוב לכל פרסום פומבי.

מעבר להיותה מקושרת בעולם העסקי, קינן מחוברת ללא מעט פוליטיקאים. אחד מאותם פוליטיקאים שנעזר בקינן היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי תחקיר "כלכליסט" קינן היתה בצוות חשיבה שנתניהו הקים ב–2009 כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי. בנובמבר 2009 נתניהו מינה את קינן לאחת משלושה חברים בוועדה שבחנה מועמדים לתפקיד נציב שירות המדינה.

בחזרה לחוג הבית. כבר בפתח דבריו הודה פרדו כי זו הפעם הראשונה שהוא משתתף באירוע מהסוג הזה. הוא היה מודע לכך שדבריו עלולים לדלוף ולכן ביקש מכל הנוכחים להפקיד את הטלפונים הניידים שלהם בכניסה לדירה. ככל הנראה, מה שבעיקר הטריד אותו היא האפשרות שדבריו יוקלטו וימצאו דרכם לאחד מערוצי הטלוויזיה.

אתמול נחשפו ב"הארץ" התבטאויותיו של פרדו בפגישה בסוגיות כמו הסכסוך עם הפלסטינים, הגרעין האיראני והמצב בעיראק. אולם חלק גדול של ההרצאה עסק בסוגיות ניהול פנימיות של המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים. בפני 30 אנשי עסקים חשף פרדו פרטים שנגעו גם להיקף הפעילות המבצעית של הארגון החשאי בראשו הוא עומד. "מדי חודש אנחנו מוציאים לפועל מספר ארבע ספרתי של פעולות מבצעיות", אמר ראש המוסד לאנשי העסקים לפי אחד המשתתפים בפגישה.

לאחר מכן הוא סיפר על השינוי הארגוני שהתרחש במוסד בשנה האחרונה תוך שהוא משתמש בשפה לא דיפלומטית כלפי בכירי סוכנות הביון הישראלית. "עשינו מהפך טוטאלי לפני שנה... הפרימדונות במהלך התהליך היו ראשי האגפים", אמר פרדו. "מעליהם בנינו קומה של מנהלים לפי נושאים שכל אחד משתמש ביכולות של כל שאר האגפים...זו היתה לידה מחדש של הארגון".

על אף שהיה ברור לו שמדובר במעמד חריג, פרדו לא ביקש אישור מנתניהו להשתתף במפגש. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "נתניהו לא ידע מראש על כוונת פרדו להגיע לחוג הבית". מי שניסה לברר את התשובה לשאלה הזו היא התנועה לאיכות השלטון, ששיגרה אתמול מכתב בנושא לנתניהו בעקבות הפרסום ב"הארץ".

אתמול נפגשו נתניהו ופרדו באירוע לציון 50 שנה לאגף המבצעי במוסד. פרדו ניסה לתקן את הרושם שעשו דבריו, בהם ציין שהסכסוך עם הפלסטינים מסוכן מהגרעין האיראני. "המוסד מחויב בראש ובראשונה למנוע מאיראן להגיע ליכולת גרעינית צבאית", אמר, "זו משימת העל שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ