לפחות 54 הרוגים בעזה; עבאס: ישראל במלחמה כוללת נגד העם הפלסטיני

אמש נהרג עיתונאי פלסטיני. לפי ארגוני זכויות אדם ברצועה, אזרחים רבים היו בבתיהם בשעה שנפגעו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח אמש כי מניין ההרוגים בעזה עלה ל–54, ובבתי החולים ברצועה טופלו 400 פצועים בדרגות פציעה שונות. אתמול נהרגו שישה ילדים בהפצצות ברחבי הרצועה.

ארגוני זכויות אדם בעזה דיווחו כי רבים מהנפגעים האזרחיים שהו בבתיהם בשעה שנפגעו. באחד המקרים, בהפצצת ביתו של פעיל הג'יהאד האסלאמי חאפז חמד נהרגו גם חמישה מבני משפחתו, בהם שתי נשים ושני ילדים. זירה קשה נוספת היתה בבית משפחת אלמנאסרה במחנה הפליטים אלמגאזי במרכז הרצועה, שם נהרגו ארבעה בני משפחה, בהם אשה ושני בניה. כמו כן, אשה ובתה בת ה–3 נהרגו כתוצאה מהפצצת ביתן בשכונת זייתון בעזה, שני ילדים נהרגו בשכונת סג'עייה ואם ובנה נהרגו בבית להיה.

פעילה חברתית תושבת עזה אמרה ל"הארץ" כי "ממשלת ישראל הבהירה את כוונותיה". "מה שקורה זה דבר מחריד", אמרה, "כולם בעזה הם מטרה להפצצות, בלי שום אבחנה. רוב הנפגעים הם אזרחים חפים מפשע, נשים וילדים וגם מבוגרים שחשבו כי שהות בביתם תעניק להם ביטחון".

אמש לקראת חצות דיווחו כלי התקשורת הפלסטיניים על הרוג ושמונה פצועים, שלושה מהם קשה, בתקיפת מכונית שבה נסעו עיתונאים בעיר. ההרוג הוא חמדי שהאב, בן 49, עיתונאי בסוכנות הידיעות המקומית "מדיה 24". לפי הדיווח, נוסעי הרכב היו בדרכם לסקר אירוע במבצע, והם נהרגו מפגיעת טיל או כלי טיס של צה"ל".

תוצאות תקיפות חיל האוויר בעזה, אתמולצילום: REUTERS

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבן מאזן), הגדיר אמש את הפעילות הישראלית בעזה כ"מלחמה כוללת על העם הפלסטיני". בנאום שנשא אמש מלשכתו ברמאללה אמר עבאס כי "אין מדובר במלחמה נגד פלג כזה או אחר או נגד החמאס אלא נגד כל העם הפלסטיני". "עוד מצפים לנו ימים קשים מאוד", הוסיף.

עבאס אמר כי ישראל אינה מבקשת להגן על עצמה אלא על מפעל ההתנחלויות, וציין בפנים נפולות כי הוא מנהל מגעים עם נשיא מצרים א־סיסי, מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל־ערבי ושר החוץ הירדני נאסר ג'ודה במטרה ליזום דיון בהול במועצת הביטחון של האו"ם. "אנחנו פועלים מול כל העולם על מנת לעצור את האסון הזה ואין ספק שזה מחייב התערבות בינלאומית ובאופן מיידי", אמר עבאס.

ל"הארץ" נודע כי כמה מחברי ההנהגה הפלסטינית האיצו בעבאס לחתום על מסמכים להצטרפות לארגונים בינלאומיים, בהם בית הדין הבינלאומי, אולם עבאס טרם השיב בחיוב ליוזמה.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, דרש אמש במסיבת עיתונאים את "הפסקת התוקפנות באופן מיידי". משעל הוסיף כי המתווה לרגיעה הוא "הפסקת התוקפנות וההפצצות באופן מיידי, הגיע הזמן לסיום הכיבוש. אתם הישראלים, צאו בטענות אל נתניהו וממשלתו הקיצונית שבגללם אתם במקלטים".

משעל אמר עוד כי בעימות הנוכחי "האויב יראה דברים שלא ציפה להם. ישראל הרבה יותר חזקה מאתנו בנשק ובטכנולוגיה, אבל אנחנו ניצבים מול מערכה גדולה ואנחנו רוצים מעמנו סבלנות למען הניצחון". הוא קרא לפלגים בגדה וברצועה "לשאת באחריות ויחד נתמודד מול ישראל החזקה למען שחרור פלסטין". משעל קרא גם לרשות הפלסטינית ולמנגנוני הביטחון שלה – "אנחנו אחים, עמדו לצד העם שלכם וזכויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ