באן קי-מון: "תושבי עזה לכודים בין חמאס לישראל"

בדיון במועצת הביטחון השמיע השגריר פרושאור אזעקה מוקלטת והסביר שלתושבים 15 שניות לברוח. השגריר הפלסטיני: "ישראל מבצעת פשעי מלחמה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מועצת הביטחון של האו"ם דנה הערב (חמישי) בלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. דיפלומטים ישראלים ציינו כי ישראל וארצות הברית פועלות כדי למנוע פרסום הודעת גינוי מטעם מועצת הביטחון לפעולת צה"ל בעזה, על רקע הדיווחים על פגיעה באזרחים פלסטינים חפים מפשע.

בישיבה סקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון בפני מועצת הביטחון את המצב ברצועת עזה ולעדכן על מגעיו עם הצדדים השונים. באן אמר כי הוא חושש מפגיעה באזרחים בעזה כתוצאה מפעילת צה"ל באזור. "צריך לפעול לחידוש הרגיעה, אך גם ליצור אופק מדיני ולחדש את המו"מ", אמר באן. לדבריו, "תושבי עזה לכודים בין ההתנהגות חסרת האחריות של חמאס להתקפות של ישראל".

"צוק איתן": עדכונים שוטפים

שגריר פלסטין באו"ם, ריאד מנסור, קרא לעצור את "הטבח וההתקפה נגד האזרחים הפלסטינים בעזה". מנסור הוסיף ואמר: "ישראל טוענת שהיא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ושצבאה הוא המוסרי בעולם, אך היא תוקפת אזרחים פלסטינים חפים מפשע".

מועצת הביטחון של האו"ם

מנסור קרא למועצת הביטחון להתערב ולעצור את ההתקפה הישראלית על הרצועה. "ישראל מבצעת פשעי מלחמה וטרור נגד הפלסטינים", הוסיף.

בתגובה לכך פנה שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, לבאן ואמר: "אדוני מזכ"ל האו"ם, בזמן שדיברת כאן שוגרו חמישה טילים מעזה לישראל ואחד נחת על בית".
לאחר מכן השמיע פרושאור אזעקה ואמר כי לאזרח בדרום ישראל יש 15 שניות להגיע למקלט.

פרושאור הוסיף ואמר: "חמאס גרר אותנו למבצע הזה". הוא הוסיף והאשים את הארגון, שלדבריו "מסתתר מאחורי אזרחים פלסטינים". "היו כאן באולם הזה כאלה שמתחו עלינו ביקורת על כך שהגבנו לירי הטילים מעזה", אמר פרושאור", והוסיף: "חמאס מנסה לקדם סדר יום של רצח עם נגד ישראל... הנציג הפלסטיני בדיון זה הוא שופרו של חמאס. הוא לא הזכיר אפילו פעם אחת טיל אחד שנורה מעזה לכיוון ישראל".
לסיום אמר פרושאור למועצת הביטחון: "במקום לבחור בחיים, הפלסטינים חוגגים את המוות... אף מדינה לא מחוסנת מטרור - עליכם לעמוד לצד ישראל".

אחר הדיון הפתוח התכנסו שגרירי 15 המדינות החברות במועצת הביטחון לישיבה סגורה כדי לשקול את האפשרות לפרסם הודעה נשיאותית או הודעה לעיתונות מטעם מועצת הביטחון סביב האירועים בעזה. דיפלומטים ישראלים ציינו כי ארצות הברית פועלת מול חברות מועצת הביטחון ובמיוחד מול ירדן, שמייצגת את מדינות ערב במועצה, כדי לוודא שהדיון לא יסתיים בתוצר כלשהו, ובמיוחד לא בהודעת גינוי לישראל. פרושאור אמר: "אנחנו לא מעוניינים בהפסקת אש. אנחנו רוצים לפרק את תשתית הרקטות של חמאס בעזה".

אתמול נפגשו שגרירי מדינות ערב והמדינות המוסלמיות במטה האו"ם בניו יורק עם שגריר רואנדה שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון. השגרירים הערבים ביקשו לכנס דיון חירום בהסלמה ברצועת עזה. אחרי מגעים דיפלומטיים הוחלט לקיים דיון שחלקו יהיה פתוח והחלק השני יהיה סגור.

באן שוחח אתמול בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. אחרי דבריו של באן צפויים שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור והשגריר הפלסטיני ריאד מנסור לשאת דברים.

לקראת הדיון במועצת הביטחון ניסו בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ לסכל פרסום של הודעות גינוי לישראל ולעודד פרסום של הודעות תמיכה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון אתמול והבוקר עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון וביקש את תמיכתם לקראת הדיון במועצת הביטחון.

שר החוץ קרי אמר בביקור בסין כי ארצות הברית מנסה לבלום את האלימות הגואה בין ישראל לחמאס בעזה. "זה רגע מסוכן למזרח התיכון", אמר קרי, "יש לכולם אינטרס להרגיע את ההסלמה. המטרה היא לראות אם ניתן להשיב את השקט על כנו".

שר החוץ ליברמן שוחח עם שרת החוץ של רואנדה, שארצה משמשת כנשיאה התורנית של מועצת הביטחון ועם שרי חוץ נוספים של מדינות שחברות במועצה. ליברמן שיגר איגרת מטעמו לכל שרי החוץ של המדינות שעמן ישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים.

ליברמן כתב לעמיתיו בעולם כי ניסיונותיה של ישראל להביא לרגיעה ולשמור על איפוק נענו בירי מתעצם של טילים מצד חמאס. "ישראל תעשה כל מה שנדרש על מנת להגן על חיי אזרחיה", כתב ליברמן. "אנו מצפים מהקהילה הבינלאומית להמשיך ולתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

שר החוץ ציין עוד כי חמאס הוא "ארגון טרור גזעני הקורא לרצח כל היהודים ויורה טילים לעבר ישראל מתוך ריכוזי אוכלוסייה ומוסדות אזרחיים כגון בתי חולים ובתי ספר, בעוד שישראל עושה הכל על מנת להימנע מפגיעה בחפים מפשע". הוא הוסיף שיש לסיים מיד את שותפות חמאס בממשלה הפלסטינית ולפרק את חמאס מיכולותיו הטרוריסטיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ