סוללה שמינית למערכת כיפת ברזל

חיל האוויר יחל להפעיל ביממה הקרובה סוללה שמינית של מערכת ההגנה. הסוללה הורכבה בימים האחרונים, חלקה ממערכות הגנה אקטיביות אחרות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר יחל להפעיל סוללת כיפת ברזל נוספת, שמינית במספרה, להגנה מפני הטילים הנורים מרצועת עזה. זו הסוללה השנייה ההופכת מבצעית מאז נפתח מבצע "צוק איתן" השבוע. הסוללה השמינית הוקמה בתהליך מזורז, תוך מספר ימים, ומספר מחלקיה הורכבו ממערכות הגנה אקטיבית שונות. בדומה לסוללות האחרונות שקיבל לידיו חיל האוויר, הסוללה החדשה כוללת שיפורים מסוימים, והיא פועלת בהתבסס על מכ"ם MMR מתוצרת אלתא, שנחשב למדויק יותר מקודמו ומאפשר לגלות רקטות בטווחים ארוכים יותר.

מנהלת "חומה" במנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) שבמשרד הביטחון הייתה אחראית בימים האחרונים על הפיכת הסוללה למבצעית. ראש המנהלת, יאיר רמתי, אמר הערב כי "הפיתוח של מערכות כיפת ברזל נמשך גם בשנים האחרונות, (הסוללה הזו – ג"כ) היא טובה יותר מהקודמות. אנחנו נשארים צעד אחד קדימה לפני הצד השני, שהכניס לשימוש מערכות טילים נוספות, לא רק 75-m, אלא גם מערכות חדשות אחרות". רמתי הדגיש כי מקורות מימון הסוללה מגיעים מהממשל האמריקאי, האחראי גם על מימון תהליך הייצור של טילי היירוט המיועדים למערכת (טמי"ר).

סוללת כיפת ברזל במרכז הארץ

"במהלך מבצע "עמוד ענן", נמצאה מערכת הביטחון ב"מצוקה מסוימת" בנוגע למספר טילי היירוט", אמר רמתי. לדבריו, משרד הביטחון הכפיל בשנה שעברה את קווי הייצור של טילי היירוט, כך שלמבצע הנוכחי הוא נכנס עם כמות מספקת של טמי"רים. ראש מנהלת "חומה" התייחס גם לפעילותה של "כיפת ברזל" עד כה במהלך המבצע, ואמר כי במערכת הביטחון "שבעי רצון מהתוצאות". עוד אמר שאחוזי היירוט עלו בהשוואה למבצע הצבאי הקודם, וכעת עומדים סביב ה-90 אחוזים. "לא יהיה 100 אחוזי הצלחה ואי אפשר לצפות לכך. יכולת ההגנה של הסוללות החדשות השתפרה. (זו) יכולת יירוט גם של מטרות בטווחים ארוכים יותר, מטרות שונות, מכל הסוגים", הוסיף.

עד ליום רביעי האחרון רשמה מערכת "כיפת ברזל" כ-90% הצלחה ביירוט רקטות במסגרת מבצע "צוק איתן". מדובר באחוזי הצלחה גבוהים יותר מאשר במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012, שם הסתיים המבצע בכ-84% יירוט. בצה"ל מסבירים כי בשנתיים האחרונות נעשו שיפורים משמעותיים בסוללות, ששידרגו את יכולת היירוט ואת ההתמודדות עם מטחי רקטות. כל שבע הסוללות שהפעיל עד כה מערך ההגנה האווירית נפרסו להגנת העורף, כשהסוללה השביעית הורכבה תוך כדי המבצע. צה"ל נעזר גם במכ"ם של מערכת שרביט קסמים, הנמצאת עדיין בפיתוח, שהשתלבה באחת מסוללות כיפת ברזל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ