עדכונים שוטפים |

חילופי אש בצפון הרצועה; כבישים נחסמו בדרום מחשש לאירוע ביטחוני

מחבל מתאבד התקדם לכיוון כוח אגוז ונהרג ■ פורסמו שמות חמישה מהחיילים שנהרגו ביממה האחרונה ■ שיגורים הלילה לעבר עוטף עזה וקריית גת ■ מועבי"ט התכנסה לדון בהסלמה ברצועה ■ שגריר ישראל באו"ם: אין חייל ישראלי חטוף ■ קרי צפוי להגיע מחר לאזור לקדם הפסקת אש ■ שבעה מ-13 החיילים שנהרגו הלילה נפגעו מירי טיל נ"ט לעבר נגמ"ש

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-13. אתמול (ראשון) במהלך הלילה נהרגו 13 לוחמי חטיבת גולני בלחימה ברצועה. סמוך לחצות הותרו לפרסום שמותיהם של חמישה מההרוגים: רס"ן צפריר בר-אור (32) מעכו, סרן צבי קפלן (28) מקיבוץ מירב, סמ"ר גלעד יעקבי (21) מקרית אונו, סמ"ר עוז מנדלוביץ' (21) מעצמון, וסמ"ר שון כרמלי (21) מרעננה.

בכך עלה ל-18 מניין החיילים שנהרגו מתחילת הפעולה הקרקעית. 13 ההרוגים מצטרפים לחמישה חיילים וקצינים שנהרגו לפני כן - סג"מ בר רהב (21) מרמת ישי, לוחם חיל ההנדסה, נהרג מפגיעת טיל נ"ט ברכב ההנדסי בו נסע, וסמל בניה רובל (20) מחולון, לוחם חי"ר נהרג בהיתקלות. סמל אדר ברסנו (20) ורס"ן במיל' אמוץ גרינברג (45), נהרגו בתקרית חדירה באזור עין השלושה. ביום שישי נהרג החייל הראשון במבצע, סמ"ר איתן ברק.

כמו כן, שלשום נהרג עודה אל-וואדג' (32) מהתפוצצות רקטה בפזורה הבדואית ליד דימונה. בתו, בת שלושה חודשים, נפצעה באורח קשה. יותר מ-100 פלסטינים נהרגו מאז תחילת הפעולה הקרקעית. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע עומד על 476 בני אדם.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: הנגמ"ש המיושן | עמוס הראל13 חיילי גולני נהרגו הלילה ברצועה | גילי כהןמה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהןהרשת יודעת הכל | עודד ירון חשש לאי־שמירה 
על הנחיות הבטיחות בתקרית חדירת המחבלים | עמוס הראל וגילי כהןעם כל הכבוד לרה"מ, העולם עסוק באוקראינה | חמי שלומנהיגי העולם מאמינים לנתניהו. בינתיים | ברק רביד הקרב על המנהרות | עמוס הראלמלחמת חפירות | אמיר אורן מחדלי ההנהגה הפלסטינית המנותקת | עמירה הס

08:46: שתי חוליות מחבלים חדרו לפנות בוקר דרך מנהרה בצפון הרצועה לשטח מדינת ישראל באזור קיבוץ ניר עם. מערך התצפיות של צה"ל זיהה את המחבלים, וכלי טיס של חיל-האוויר תקף את החוליה הראשונה. חוליית המחבלים השניה שחדרה ביצעה ירי נ"ט לעבר רכב צבאי, וכוח שהוקפץ למקום חיסל כ-10 מהמחבלים. כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות באזור.

08:18: רקטה התפוצצה בסלון של בית בקיבוץ בשער הנגב. נזק קל נגרם, לא היו נפגעים בגוף. (שירלי סיידלר)

08:14: כביש ארבע נחסם לתנועה מצומת אשקלון לכיוון יד מרדכי. הכביש נחסם מוקדם יותר מצומת יד מרדכי לגברעם בשל האירוע הביטחוני באזור. (יניב קובוביץ)

08:05: חילופי אש כעת בצפון רצועת עזה. תושבי הקיבוצים ניר-עם וארז נקראו להישאר בבתים.

הלוויתו של רס"ן במיל' אמוץ גרינברג, שנהרג אתמול בחדירת מחבלים סמוך לרצועה, היום

כוחות צה"ל הפועלים בעזה התקדמו הלילה עוד מאות מטרים באזור פעילותם, כאשר הלחימה הלילה התמקדה באזור שג'עיה על ידי חטיבת גולני. קצין בכיר עדכן כי היו מספר היתקלויות הלילה, ואותרו שני אזורים לפי החשד נמצאו בהם מנהרות. לפי הצבא, הבוקר הגיע מחבל מתאבד לכיוון כוח מיחידת אגוז. החיילים זיהו אותו, פתחו לעברו באש והוא נהרג. אין נפגעים לכוחות צה"ל.

מלבד זה היו הלילה מספר היתקלויות נוספות. בשעות הלילה היו חילופי אש בין כוח מאגוז לעשרה חמושים פלסטינים, שלפי הדיווח הצבאי כולם נהרגו.

חטיבת הנח"ל איתרה מנהרה באזור פעילותה, וגם שם נפצעו שלושה חיילים בהיתקלויות.
היום צפויים בצבא להמשיך את הטיפול במנהרות שהתגלו ולהמשיך להשמידן (גילי כהן).

07:50: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול.

לבית החולים שיבא בתל השומר הגיעו הבוקר שישה פצועים נוספים מהלחימה בדרום, אחד מהם במצב קשה, אחד במצב בינוני והשאר במצב קל. (עידו אפרתי)

07:24: אזעקות נשמעו בשדרות ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב.

07:15: במהלך הלילה פונו לבית החולים סורוקה חמישה חיילים פצועים, שניים מהם שוחררו. אחד החיילים במצב קשה ושניים במצב קל. בשעות אלה מאושפזים בבית החולים 31 נפגעים, מהם 20 חיילים, חמישה ביחידה לטיפול נמרץ כללי. במהלך הלילה חל שיפור במצבו של אחד מהם, שנפצע בצווארו ובפניו.

קרדיט: מח"ט גולני אל"ם עליאן, שנפצע היום, נשמע בקשר

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי מספר ההרוגים ברצועת עזה מאז תחילת המבצע עלה ל-481, ועוד 3130 נפצעו. הבוקר צה"ל פוצץ בניין בן ארבע קומות השייך למשפחה אחת, צפונית-מערבית לרפיח. בחאן יונס אותרו עוד ארבע גופות מתחת להריסות בית משפחת אבו ג'אמע בחאן יונס. בכך עלה מספר ההרוגים בבית ל-13. (שירלי סיידלר, ג'קי חורי)

07:12: בשל אירוע ביטחוני נחסמו לתנועת כלי רכב כביש 232 בקטע שבין גבים למפלסים, כביש 34 מגבים ליד מרדכי, וכביש מספר ארבע, מיד מרדכי לכיוון גברעם. (שירלי סיידלר)

07:04: במהלך הלילה אותרו 14 נפילות בשטחים פתוחים, ושתי רקטות נוספות יורטו באזור באר שבע על ידי מערכת כיפת ברזל. (גילי כהן)

06:58: מועצת הביטחון של האו"ם מביעה דאגה רבה בעקבות ההסלמה בעימותים ברצועת עזה ובשל מספר הקורבנות הרב בתוך הרצועה. בתום אסיפת החירום של המועצה, קראו 15 נציגי המדינות החברות בה להפסיק את העוינות במידי.

06:25: משרד הבריאות הפלסטיני ברצועה עדכן כי עלה ל-476 מניין ההרוגים הפלסטינים בעזה מאז החל מבצע "צוק איתן". מספר הפצועים עלה גם כן ל-3,130 בני אדם.

בנוסף, פרסם הלילה משרד הבריאות הפלסטיני את הרשימה המלאה של ההרוגים בשכונת שג'עיה ולפיה 72 אזרחים נהרגו בקרבות אתמול לפנות בוקר (ג'קי חורי)

05:40: שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הבהיר לכתבים בפתח כינוס החירום של מועצת הביטחון כי אין חייל ישראלי חטוף. הוא דחה את הודעת הזרוע הצבאית של חמאס, ששודרה בטלוויזיה בעזה, לפיה הזרוע שבתה חייל ישראלי במהלך הקרבות בשג'עיה. "אין חייל ישראלי חטוף והשמועות האלה לא נכונות", אמר פרושאור.

03:39: אזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית שער הנגב ובשדרות

03:29: לאחר שעה שקטה ביישובי עוטף עזה, נשמעה אזעקה במועצה האזורית שער הנגב.

02:39: אזעקה נוספת נשמעה בשדרות ובמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון.

חייל פצוע סמוך לגבול רצועת עזה, הבוקר

02:36: כמה מאות מפגינים מחו אתמול נגד מבצע צה"ל ברצועת עזה מול השגרירות הישראלית בעמאן שבירדן. חלק מהמפגינים ניסו לתקוף את בניין השגרירות, הניפו דגלי הרשות הפלסטינית וכרזות בעד חמאס וקראו להרחיב את ההתנגדות לישראל. בהפגנה, שאורגנה על ידי תנועת האחים המוסלמים בירדן, נשמעו קריאות לבטל את הסכם השלום עם ישראל ולסלק את שגרירה. כוחות הביטחון במקום ירו גז מדמיע לעבר המפגינים שניסו לחדור למתחם השגרירות. חמישה מהם נעצרו.

02:27: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב

01:53: מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי תכנס אסיפת חירום בעקבות ההסלמה ברצועת עזה והמבצע הקרקעי של צה"ל. אסיפת החירום מתכנסת בעקבות בקשת נציג ירדן במועצה. במסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP, כותב נציג ירדן כי ארצו מודאגת מאוד ממספר האזרחים ההרוגים בעזה, בהם ילדים, וכי היא קוראת להפסקת אש מידית ולנסיגת ישראל מהרצועה.

01:30: אוסמה חמדאן, האחראי על קשרי החוץ בחמאס, השוהה בדוחא אמר כי הפגישה בין משעל ועבאס תצא לפועל בשעות הקרובות ותתמקד בשני מישורים, בהם איחוד העמדה הפלסטינית בעניין תנאי הפסקת האש וחיזוק המגעים לפיוס. לדבריו, "המטרה של נתניהו היא לפרק את הפיוס אבל אנחנו נצא יותר מאוחדים" (ג'קי חורי)

01:28: דוברת מחלקת המדינה האמריקאית, ג'ין סאקי, אמרה כי "ארה"ב ושותפותיה הבינלאומיות מודאגות עמוקות מהסיכון של המשך ההסלמה ברצועת עזה ואובדן חיי חפים מפשע. היא הוסיפה כי ארה"ב מאמינה שיש להגיע בהקדם האפשרי להסכם הפסקת אש לפי המתווה שהושג במהלך מבצע "עמוד ענן". שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, יגיע מחר למצרים וידון עם בכירים מצרים בנוגע למצב ברצועת עזה. בהודעת מחלקת המדינה נאמר כי קרי "פועל לתמוך ביוזמת מצרים להפסקת אש וכחלק ממאמצים אלה יגיע מחר לאזור".

00:57: אזעקה נשמעה בקריית גת ובמועצות האזוריות בני שמעון וחוף אשקלון. אזעקה נוספת נשמעה סמוך לבאר שבע.

00:33: אזעקת צבע אדום נוספת נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

00:17: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

00:04: שלוש רקטות התפוצצו בשטח פתוח בשדרות. לא נגרם נזק. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

00:02: משעות הבוקר אתמול (ראשון) ועד לשעה זו נפצעו חמישה חייל צה"ל באורח קשה במהלך פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה. 13 חיילים נפצעו באורח בינוני ו-35 חיילים נוספים נפצעו באורח קל (גילי כהן).

תושבים בשג'אעיה, הבוקר

20.07.14

23:41: הותרו לפרסום שמותיהם של חמישה מבין חיילי חטיבת גולני שנהרגו במהלך היממה האחרונה ברצועה. רס"ן צפריר בר-אור (32) תושב עכו, סרן צבי קפלן (28) תושב קיבוץ מירב, סמ"ר גלעד יעקבי (21), תושב קרית אונו, סמ"ר עוז מנדלוביץ' (21) תושב עצמון, וסמ"ר שון כרמלי (21), תושב רעננה.

23:36: הזרוע הצבאית של חמאס טענה לפני זמן קצר כי שבתה חייל ישראלי, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". גורמים בצה"ל אמרו כי הודעת חמאס נראית מפוקפקת, והסיכויים שבידי החמאס חייל חי הינם קלושים (עמוס הראל).

23:02: כ–4,000 בני אדם הפגינו במהלך סוף השבוע בבארבס שבצפון פריז, לאות הזדהות עם הפלסטינים, חרף האיסור שהטילו השלטונות על ההפגנה. המפגינים נשאו עימם דגלי פלסטין והתעמתו עם שוטרים שחסמו את דרכם למרכז העיר. המשטרה נדרשה למנוע את ההפגנה לאחר שהפגנה קודמת, שנערכה ביום ראשון שעבר, הסתיימה בתגרות קשות סמוך לשני בתי כנסת בעיר (שירלי סיטבון).

22:06: נשיא הרשות, מחמוד עבאס, קרא למועצת הביטחון של האו"ם לקיים דיון חירום במה שהוא מכנה "הטבח בשג'עיה". עבאס אמר כי פעולת צה"ל בשג'עיה היא פשע נגד האנושות, ועליה לתת עליה את הדין. הוא חזר וציין כי יש להגיע "להפסקת אש על פי היוזמה המצרית" (ברק רביד וג'קי חורי).

תותח ישראלי מפגיז בעזה, בסוף השבוע

21:40: לפי צה"ל, 86 רקטות נורו היום לעבר ישראל, 16 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל (גילי כהן).

21:22: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת טלפון אחר הצהריים כי ארה"ב רוצה לקדם הפסקת אש מיידית לפי מתווה מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. אובמה שב להביע תמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית וגינה את ירי הרקטות מעזה, אך הבהיר כי הוא "מודאג בצורה עמוקה" מהמספר העולה של אזרחים פלסטינים שנפגעו במהלך המבצע וכן מהחיילים הישראלים שנהרגו. בהודעת הבית הלבן נמסר כי אובמה עידכן את נתניהו כי הוא שולח לקהיר מחר את שר החוץ ג'ון קרי "כדי לקדם הפסקה מיידית של פעולות האיבה" (ברק רביד). לידיעה המלאה

21:09: רקטה יורטה מעל יבנה. קודם לכן נשמעו אזעקות באשדוד, ביבנה ובמועצות האזוריות גן רווה (גילי כהן).

20:15: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב אל מותם של 13 חיילי צה"ל, ושלח את תנחומיו למשפחות השכולות: "לב האומה כולה עם משפחות הנופלים אנחנו כואבים את כאבכם. אנו שולחים את תנחומינו למשפחות של חיילי צה"ל שנפלו בקרב על הגנת מדינת ישראל. אין מלחמה צודקת מזו של בניכם, בנינו, נפלו בה בגבורה.

"עלינו להיות חזקים בימים קשים כמו היום הזה וגם בימים כאלה שיתכן שעוד יבואו", הוסיף נתניהו וחיזק את החיילים בשטח, "הם פועלים במקצועיות, בנחישות ובעוצמה גדולה. בעוצמת אש גדולה אבל גם בעוצמת רוח מופלאה".

נתניהו אמר כי שוחח היום פעם נוספת עם אובמה והודה לו על תמיכתו בישראל בעת הזאת, והבהיר כי כל הצעדים המדיניים נועדו לתת לגיטימציה למבצע קרקעי. "בימים שלפני הפעולה הקרקעית עסקנו בבניית התשתית המדינית. נענינו להצעה המצרית להפסקת אש ולהצעות להפסקת אש הומניטארית של האו"ם ושל הצלב האדום. פעולות אלה, יחד עם שיחות עם מנהיגים מרחבי העולם, הניחו את התשתית המדינית לפעולה, במסגרתה אנחנו זוכים לאשראי מדיני לזכותה של ישראל להגן על עצמה ולהחזיר את השקט לישובינו לאזרחינו".

"אי אפשר לטעון שישראל היא זו שבחרה בהסלמה", הדגיש ראש הממשלה והטיל את האחריות להרוגים הפלסטינים על חמאס. "חמאס נושא בתוצאות שהביאה תוקפנותו". ראש הממשלה שב והדגיש כי הפעולה הצבאית תמשך ככל שיידרש. "הפעולה הנוכחית נחוצה לביטחונם של אזרחי ישראל. היא מתקדמת כמתוכנן והיא תתרחב ככל שיידרש עד שהשקט ישוב לכל רחבי ישראל".

באשר לנשיא הרשות, מחמוד עבאס, אמר נתניהו כי "אבו מאזן יכול להיות חלק מהפתרון, אם נבין שהחמאס הזה, שמקריב את הפלסטינים בציניות בעזה, לא יכול להיות חלק מתהליך שלום. אני חושב שהעולם כולו מתחיל להבין את זה".

20:15: לפי נתוני הצבא, במהלך היום כוחות צה"ל פיצצו שש מנהרות באזור רצועת עזה, חלקן בתוך שטח ישראל. אחת מהמנהרות שממוקמת בצפון הרצועה, כללה ארבעה פתחים בשטח הרצועה, ופיר נוסף - בתוך שטח ישראל בסמוך ליישוב בעוטף עזה. במנהרה אחרת, אף היא בצפון הרצועה, התגלו חביות נפץ וכבל תקשורת. במנהרה נוספת, במרכז הרצועה, התברר כי פתח אחד נמצא אף הוא בשטח ישראל. כוחות הצבא איתרו את מסלולה של מנהרה נוספת בדרום הרצועה, באורך של 1.2 קילומטרים, שלה היה פתח יציאה אחד בשטח ישראל. לאחר שכוחות הצבא פיצצו את המנהרה, אירעו פיצוצים נוספים. אחד מפתחי המנהרה התגלה בקרבת בית בשטח הרצועה (גילי כהן).

20:03: נגמ"ש 113-M שנפגע לפנות בוקר (ראשון) בפעולת צה"ל ברצועת עזה, ובו נהרגו שבעה חיילים מחטיבת גולני, הוא הדגם המיושן ביותר שיש בידי צה"ל. קצינים בכירים מתחו ביקורת על ההחלטה להכניס את הנגמ"ש המיושן ללחימה בלב שכונת שג'עיה במזרח העיר עזה, שבה התנהל הקרב הקשה הלילה והבוקר (עמוס הראל). לידיעה המלאה

הנחיות פיקוד העורף לסוף השבוע

19:41: אזעקות נשמעו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב.

19:40: דיווח פלסטיני: שמונה בני אדם נהרגו בתקיפת צה"ל במערב העיר עזה.

‫18:56: רקטה התפוצצה סמוך ליישוב בחוף אשקלון, עוד ארבע התפוצצו בשטח פתוח בשער הנגב. קודם לכן נשמעו באזור אזעקות (שירלי סיידלר).

18:54: במסיבת עיתונאים בגבול הרצועה התייחס הרמטכ"ל בני גנץ לשורת התקריות ביממה האחרונה ואמר כי הקרבות בחלק מהאזורים קשים ומורכבים, אך צה"ל נחוש לעמוד במשימה. לדבריו, על אף חילופי האש, הכוחות מתקדמים לעבר היעדים שניתנו להם מראש "וזה מבוצע בצורה טובה וראויה". "כל שעה שעוברת לחמאס נפגעים עוד אנשים ועוד יכולות", אמר הרמטכ"ל. "שעון ההישגים שלנו בכל הזירות, גם בשג'עיה, הולך ועולה כל הזמן. אנחנו מבינים שבלחימה יש נפגעים, והתפקיד שלנו הוא לבצע משימות - וזה מה שאנחנו עושים".

גנץ התייחס לדיווחים אודות עשרות הרוגים פלסטינים, בהם נשים וילדים, בעת הלחימה בשג'עיה, ואמר כי "גם תושבי שג'עיה יודעים כי נפלו קורבן להיערכות חמאס בתוך שטחיהם. אני מאוד מצטער על אזרחים שנפגעים. כואב לי לראות ילדים פגועים ונשים פגועות", אמר גנץ. עם זאת, ציין הרמטכ"ל כי אין למערכת הביטחון "שום כוונה לוותר על הנחישות ועל המשימות שלנו". גנץ הוסיף כי "צה"ל עבר יום לחימה: הוא לא נרתע מזה בעבר והוא לא יירתע מזה בעתיד. אין ספק שראוי לקצר את המערכה ככל שרק ניתן, אבל ראוי גם לעמוד בהישגים" (גילי כהן).

18:25: הותר לפרסום: 13 חיילים נהרגו הלילה בלחימה ברצועה. שבעה מהחיילים נפגעו מירי טיל נ"ט לעבר נגמ"ש. דובר צה"ל מוסר כי במהלך הקרבות בהם לקחה חלק חטיבת גולני ברצועת עזה, נהרגו 13 מלוחמי החטיבה החל מליל אמש. בצה"ל עוסקים בשעה זו בהשלמת תהליך הזיהוי. לכשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים. (גילי כהן) לידיעה המלאה

13 ההרוגים מצטרפים לחמישה חיילים וקצינים שנהרגו לפני כן במבצע "צוק איתן": אתמול נהרגו רס"ן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו מחטיבה 188 של חיל השריון, בתקרית בה חדרו לישראל חמושים באזור עין השלושה. כמו כן נהרגו אתמול סג"מ בר רהב מחיל ההנדסה הקרבית וסמל בניה רובל, לוחם חי"ר. ביום שישי נהרג החייל הראשון במבצע, סמ"ר איתן ברק.

18:12: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב‬ ושדות נגב.

17:48: יורטה רקטה מעל באר שבע. זוהו שתי נפילות בשטחים חקלאיים במועצה האזורית אשכול. נפילה נוספת זוהתה בפזורה הבדואית באבו כף. לא דווח על נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

17:27: לפי משרד הבריאות הפלסטיני 89 בני אדם נהרגו היום ברצועה, מהם כ-60 בשג'עיה (ג'קי חורי).

17:12: כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל נתיבות, רקטה נוספת יורטה מעל אשקלון, ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח. ארבע רקטות אחרות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע. אזעקות נשמעו בבאר שבע, נתיבות ובמועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב ובני שמעון. קודם לכן נשמעו אזעקות באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

16:55: צה"ל החליט על הארכת תוקפה של ההפוגה ההומניטרית עד 17:30. גורמים צבאיים אומרים כי עד כה נשמר השקט במהלך ההפוגה (גילי כהן).

16:54: ח"כ באסל גטאס (בל"ד) גינה בחריפות את פעילות צה"ל בשג'עיה ואמר ש"מדובר בפשעי מלחמה שצה"ל מבצע באזרחים חפים מפשע כפעולות נקם חסרות רסן. רצח מעל 60 אזרחים בהפצצה הוא טבח מבית מדרשה של הציונות" (יהונתן ליס).

16:38: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי יגיע מחר לאזור כדי לקדם הפסקת אש. קרי יתחיל את ביקורו בקהיר וככל הנראה יגיע לישראל ביום שלישי. בשולי ראיון שהעניק לרשת פוקס, שוחח קרי בטלפון עם אחד מיועציו, מבלי ששם לב שהמיקרופון שעל דש בגדו נותר פתוח. קרי התייחס בציניות ובביקורתיות לפעולת צה"ל ברצועה. "חתיכת מבצע נקודתי", אמר קרי בטלפון. "אנחנו חייבים לצאת לשם. חייבים לטוס עוד הלילה. זה משוגע להמשיך ולשבת כאן" (ברק רביד). לידיעה המלאה

16:26: ברמאללה ובג'נין מתקיימות תהלוכות במחאה על האירועים בעזה. משתתפי התהלוכות קראו לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, לפנות למוסדות האו"ם לרבות בית הדין הבינלאומי, על פשעי המלחמה שישראל מבצעת, לדבריהם, ברצועה. כמו כן, המפגינים קראו להתערבות מיידית של העולם הערבי (ג'קי חורי).

16:15: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים סדרת ראיונות לתקשורת הבינלאומית על רקע הלחימה ברצועת עזה. בראיון לרשת BBC בערבית הגן נתניהו על פעולת צה"ל בשג'עיה וטען כי חמאס השתמש בתושבים כמגן אנושי ומנע מהם לצאת. "אנחנו מצרים על כל פגיעה באזרחים", אמר נתניהו. "אנחנו מכוונים רק למוקדי הטרור וזהו מוקד טרור. ביקשנו בכל דרך מהאוכלוסייה לעזוב, חמאס אמר להם לא לצאת כדי להשתמש בהם כמגן אנושי. אני קורא לתושבי עזה - אל תישארו שם. חמאס רוצה שתמותו, אנחנו רוצים שתהיו בטוחים. חמאס אחראי להסלמה, וחמאס אחראי לפגיעה באזרחים".

בראיון לתכנית This Week ברשת ABC האמריקאית אמר נתניהו כי הוא מעוניין להשיג שקט ארוך טווח בעזה ולאחר מכן לעבוד עם הקהילה הבינלאומית לפירוז הרצועה מטילים. נתניהו צפוי לקיים מסיבת עיתונאים הערב לפני ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני (ברק רביד).

15:50: צה"ל החליט על הארכת תוקפה של ההפוגה ההומניטרית עד 16:30.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בסיור עם שרת החוץ של רואנדה בדרום כי "כולנו רוצים לתמוך בחיילי צה"ל, שעושים הכל על הצד הטוב ביותר על מנת להגן על אזרחי מדינת ישראל , גם לשמור על הערכים ההומניים של הצבא. ברגע זה כולנו מחויבים לעשות הכל כדי לתת להם את התנאים הכי טובים להשלים את המשימה שניתנה להם. אני פה בביקור עם שרת החוץ של רואנדה, אין כמראה עיניים והיא רואה כאן עם מה אנחנו מתמודדים. נייצר אשראי מדיני הכי גדול שאפשר שיאפשר לצה"ל להמשיך במשימה" (גילי כהן ויניב קובוביץ).

15:30: כעת פג תוקפה של ההפוגה ההומניטרית בת השעתיים בסג'עיה.

סוכל ניסיון פיגוע נוסף דרך מנהרה: כוח שיריון ירה לעבר שני חמושים שיצאו ממנהרה בדרום הרצועה, אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל. עוד נמסר כי זוהתה פגיעה בחמושים. לפי נתוני צה"ל, 52 מטרות הופצצו מהבוקר ונעצרו 22 פעילי טרור.

שתי פצצות מרגמה התפוצצו מחוץ ליישובים במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור ( גילי כהן ושירלי סיידלר).

15:09: הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס ב-21:00 (ברק רביד).

14:28: בצבא אומרים כי חמאס הפר את הפסקת האש בת השעתיים. דובר צה"ל מסר כי "על אף הפסקת האש חמאס לא מפסיק לירות בשג'עיה. מסוק קרב ירה לאזור". בהמשך אמרו בצבא כי חמושים שיגרו טיל נ"ט וירו מנשק קל לעבר כוח צה"ל שהיה במקום (גילי כהן).

14:20: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

14:14: על פי דיווחים בעזה, צוותי ההצלה המקומיים חילצו 50 גופות בשכונת שג'עיה. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי בין ההרוגים 17 ילדים ו-14 נשים. עוד נמסר כי מאות בני אדם הועברו לקבלת טיפול בבתי חולים, בעיקר שיפא בעזה. שלטונות מצרים הודיעו כי מעבר רפיח נפתח למקרים הומניטריים בלבד (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

13:30: ישראל החליטה לאשר הפוגה הומניטרית בשכונת שג'עיה בין השעות 13:30 ועד 15:30. בהודעת צה"ל נמסר כי "לאור פניית הצלב האדום למתאם פעולות הממשלה בשטחים, להפוגה הומניטרית-רפואית לפינוי נפגעים פלסטינים בשג'עיה, הוחלט לאשר הספקה מוגבלת בזמן לצרכים הומניטריים דחופים... האוכלוסייה נקראה להתפנות בזמן הנקוב מערבה משג'עיה ולחצות את ציר צלאח א-דין לעיר עזה. כל ניסיון לנצל הפוגה זו לירי ייענה בתגובה".

עוד אמרו בצה"ל כי מתחילת מבצע צוק איתן נורו משג'עיה לישראל 140 רקטות (גילי כהן).

13:14: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב.

13:01: שר האוצר יאיר לפיד אמר בביקור בבית החולים סורוקה כי "זה יום לחימה קשה, אבל זה לא הפתיע אותנו, אם צריך נרחיב אותה. חשפנו שש מנהרות בשטח ישראל, ופעלנו במאות מקומות ברצועת עזה. נסיר את האיום מעל ישראל והדרום, לא יהיה מצב שמחסלים וצצים בית ילדים בקיבוץ. אנחנו צריכים להמשיך ולסיים את המשימה".

לפיד ושר החינוך שי פירון ביקרו את מח"ט גולני הפצוע, אל"מ רסאן עליאן. פירון אמר: "היינו צריכים לשכנע את מח"ט גולני להישאר באשפוז. אמרנו שכמו שהחיילים מקשיבים לו הוא צריך להקשיב לרופאים".

בסורוקה נפתח מרכז מידע לציבור בחירום שמספרו 08-1255177. פקס לכבדי שמיעה: 6244434-(08) (שירלי סיידלר).

12:41: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

צה"ל יקים בית חולים שדה במעבר ארז לטיפול רפואי הומניטרי לאוכלוסייה הפלסטינית. לפי הודעת הצבא, לאור החלטת הדרג המדיני, בהתאם להמלצת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, יקלוט חיל הרפואה פצועים פלסטינים במעבר בתיאום עם מנהלת התיאום והקישור בעזה. בית החולים יכלול שירותי מרפאה בסיסיים, לצד חדר לידה ומיטות אשפוז. הוא יוקם במבנה מוגן ויפעל החל מהערב (גילי כהן).

12:30: אלוף משנה רסאן עליאן, מפקד חטיבת גולני שנפצע הלילה באורח קל עד בינוני בראשו אמר היום לבני משפחתו כי הוא מעוניין להמשיך ולשוב ללחימה ברצועת עזה. עליאן, מפקד חטיבת גולני הראשון ממוצא דרוזי, צמח בחטיבה וביצע בה שורת תפקידים פיקודיים. את תפקיד מפקד הגדוד עשה מחוץ לגולני, כשפיקד בין השנים 2003 ל-2005 על גדוד דוכיפת בחטיבת כפיר. בכירי הצבא שהתרשמו מתפקודו בתקופה זו החזירו אותו לאחר מכן אל החטיבה, שם שימש כסגן מפקד חטיבת גולני.

במהלך מבצע עופרת יצוקה היה עליאן מפקד גדוד הסיור של החטיבה, ובהמשך הועלה לדרגת אלוף משנה ושימש כמפקד חטיבת המילואים אלכסנדרוני ומפקד החטיבה המרחבית מנשה החולשת על גזרת ג'נין. בתפקידו האחרון שימש עליאן סגן מפקד אוגדה 36, עד למינויו לפני מספר חודשים לתפקיד מפקד חטיבת גולני. אחיו של רסאן, באסם עליאן, שימש בעבר מפקד גדוד רותם בחטיבת גבעתי בעת מלחמת לבנון השנייה ונפצע כאשר חייליו דרכו על מוקש בעת הלחימה בלבנון (גילי כהן).

12:26: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון. נפתח לתנועה כביש 232, שנסגר קודם לכן בין צומת שער הנגב ועד כרם שלום.

12:17: בשעות האחרונות הפיצו רשתות שונות, בהן גם סוכנות הידיעות רויטרס, סרטים משג'עיה בהם נראים הרוגים רבים מוטלים ברחובות השכונה - בהם נשים וילדים. בעזה מדווחים כי רוב הנפגעים שהגיעו במהלך הלילה לבתי החולים הם נשים וילדים. בין ההרוגים גם חאלד חמד, צלם של רשת אל־ג'זירה.

על פי נתונים לא רשמיים, מניין ההרוגים בשכונה עולה על 30, וגופות רבות עדיין לא אותרו או שצוותי החילוץ מתקשים להגיע אליהן. "למען השם, עזרו למשפחות בשג'עיה", כתבה תושבת השכונה במסרון ששלחה הלילה לחברתה בלוד. "הצוותים הרפואיים לא מצליחים להגיע לבתים שמלאים בפצועים והרוגים", כתבה, "הצלב האדום לא עונה לטלפונים". לידיעה המלאה

12:12: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע; ארבע נוספות אותרו בשטחים פתוחים במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב (שירלי סיידלר).

12:06: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות בבאר שבע, עומר, לקיה ובמועצה האזורית אשכול.

11:44: רקטה התפוצצה בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול; נזק נגרם למבנה ולמכוניות. קודם לכן מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה בשפלה. בראשון לציון פרצה דליקה, נבדק חשד שמקורה ברסיסי רקטה. במקביל, רסיסי רקטה נמצאו בגן ילדים בעיר. בכל המקרים לא דווח על נפגעים. בנגב המערבי, כביש 232 נסגר לתנועה בקטע שבין צומת שער הנגב ועד כרם שלום בעקבות צו אלוף (שירלי סיידלר ויניב קובוביץ).

11:35: בישראל מאשרים כי הצלב האדום העביר הבוקר בקשה להפוגה הומניטרית בת שלוש שעות לאחר דיווחים על עשרות נפגעים פלסטינים הלילה בשג'עיה. ישראל טרם הגיבה לבקשה, אך מסתמן כי היא תדחה אותה. דובר חמאס, סמי אבו זוהרי אמר כי "הסכמנו להפוגה של שלוש שעות אך ישראל מסרבת". צה"ל יורה כעת ארטילריה לכיוון האזור ומבצע תקיפות אוויריות בשג'עיה (גילי כהן ועמוס הראל).

11:17: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

דובר צה"ל הודיע על מועדי הלוויותיהם של חיילי צה"ל שנהרגו בעזה ביממה האחרונה: הלווייתו של סגן משנה בר רהב תתקיים הערב ב-17:00 בבית העלמין בטבעון. הלווייתו של סמל בניה רובל תיערך הערב ב-19:00 בבית העלמין בחולון.

הלוויתו של קצין צה"ל במילואים, רב-סרן אמוץ גרינברג, בן 45 מהוד השרון, תיערך בשעה 17:00 בבית העלמין "נווה הדר" בהוד השרון (גילי כהן).

10:52: בבית החולים ברזילי באשקלון טופלו ביממה האחרונה 43 פצועים מהמבצע בעזה. כעת מאושפזים בבית החולים 17 פצועים, 13 מתוכם חיילים.

בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפזים כעת 11 חיילים: אחד במצב קשה, חמישה במצב בינוני והיתר קל. כמו כן מטופלים בסורוקה שלושה פצועים מנפילת הרקטה אתמול ליד דימונה: תינוקת במצב קשה, ילד ואשה במצב קל. בבית החולים בילינסון בפתח תקוה מאושפזים 13 פצועים.

בבית החולים שיבא בתל השומר מאושפזים 12 חיילים, ארבעה מהם הועברו במסוק. מצבם של שניים קשה, אחד בינוני-קשה והרביעי בינוני. בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים שני חיילים במצב קל.

מנכ"ל משרד הבריאות הורה להוסיף את בתי החולים שיבא בלינסון כיעדים לפינוי נפגעים והעלה בהם בהתאמה את רמת הכוננות. זאת בנוסף לבתי החולים סורוקה וברזילי המצויים ברמת כוננות גבוהה מתחילת המבצע (עידו אפרתי).

10:46: אזעקה נשמעה בראשון לציון, נס ציונה, רחובות והסביבה.

10:37: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בשער הנגב; אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בצה"ל אומרים כי 130 פלסטינים נהרגו מאז תחילת הפעולה הקרקעית, 60 מהם הלילה (שירלי סיידלר וגילי כהן).

10:24: אזעקה נשמעה באשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב. קודם לכן נשמעה אזעקה בנתיבות ובמועצה האזורית שדות נגב.

09:54: הותר לפרסום כי מח"ט גולני, אל"מ רסאן עליאן, נפצע באורח קל-בינוני בפעילות צה"ל לפנות בוקר ברצועה. את מקומו ימלא אל"מ דוד זיני (גילי כהן).

09:50: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ייפגש היום (ראשון) בקטאר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. בסביבת עבאס ציינו כי מטרת הפגישה היא לנסות לגבש הסכמה ליוזמת הפסקת האש המצרית. קטאר, בניגוד ליוזמה המצרית, מציעה לכנס ועידה בינלאומית למען הפסקת אש וגיוס כספים לעזה.

עבאס הגיע אתמול לבחריין בתום ביקור בטורקיה, ובלילה המשיך לקטאר. גורמים בסביבתו הסבירו כי הביקור בבחריין הוא חלק ממאמצי עבאס לגייס תמיכה ליוזמה המצרית גם בקרב מדינות המפרץ, וזאת לאחר שסעודיה – לפי דיווח מארמון הנשיאות במצרים - כבר הסכימה לה.

ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', לא הגיע לקטאר יחד עם עבאס, ותחת זאת חזר לקהיר כדי להמשיך בשיחות עם המצרים. פרג' ישתתף בניסיון לגבש מסמך כולל ובו, בין היתר, הסדרת פתיחת מעבר רפיח. לפי דיווחים פלסטינים, ייתכן שגם משעל יגיע לקהיר להמשך השיחות, יחד עם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי רמדאן שלח (ג'קי חורי).

09:45: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל גוש דן בירי האחרון לעבר מרכז הארץ. רקטה ששוגרה לעבר אשקלון התפוצצה בשטח בנוי; במקום יש נפגעת חרדה (גילי כהן ויניב קובוביץ).

09:35: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

09:16: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצות האזוריות מרחבים וחוף אשקלון.

08:59: אזעקה נשמעה באשקלון, המועצה האזורית חוף אשקלון, רעננה, הרצליה ורמת השרון.

08:51: אזעקה נשמעה בבאר שבע והסביבה. הפלסטינים מדווחים כי עלה ל-20 מניין ההרוגים בשכונת שג'עיה הקרובה לגדר הגבול, בעקבות הפגזה מסיבית של צה"ל על השכונה. בנוסף, בבתי החולים בעזה מדווחים על עשרות נפגעים שהגיעו לבתי החולים בעוד הצוותים הרפואיים מתקשים בפינוי בשל הירי המתמשך לעבר הבניינים בשכונה.

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, ארבעה מתוך 20 ההרוגים הם בני משפחה אחת, אל-חייה: בנו של בכיר חמאס חליל אל-חייה, אשתו ושני ילדיהם. בעזה מדווחים כי רוב הנפגעים שהגיעו במהלך הלילה לבתי החולים הם נשים וילדים. תושבים בשכונה מדווחים על עשרות נפגעים נוספים, שכוחות ההצלה טרם הגיעו אליהם. בכך עולה מניין ההרוגים הפלסטינים ל-350. דובר חמאס סמי אבו זוהרי, אמר הבוקר כי "מה שקורה בשג'עיה הוא פשע מלחמה ויש למצות את הדין עם הפושעים הישראלים. אך הדבר לא ישבור אותנו, אנו ממשיכים לפגוע בכוחות הישראלים ונמנע מהם כניסה לעיר עזה" (ג'קי חורי).

08:38: רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח בשדות נגב. מחצות עד כה התפוצצו בשער הנגב 15 רקטות ופצצות מרגמה בשטחים סמוכים ליישובים. אין נפגעים ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

08:19: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

07:59: לחימה קשה של כוחות צה"ל עם חמושים פלסטינים הלילה בעזה. בצה"ל הרחיבו אמש את מספר החטיבות המעורבות בלחימה הקרקעית ברצועת עזה, לאחר שחטיבת גולני וחטיבת השיריון 188 התווספו ליתר החטיבות הלוחמות הפועלות ברצועה: הצנחנים, הנח"ל, גבעתי וחטיבת השיריון 401.

הלילה, במהלך פעילות של כוח מחטיבת גולני, נרשם אירוע חילופי אש באזור שכונת תופאח שבעיר עזה. לפי דיווח של חמאס, במסגרת התקרית הקשה נקלעו טנק ונגמ"ש למארב שהוכן מראש לכוחות הצבא והופעלו באזור כמה מטענים.

הלילה אירעו שתי תקריות נוספות, בהן נפגעו עוד כמה חיילים. לצד זאת, בצבא אומרים כי עשרות חמושים פלסטינים נהרגו במהלך הפעילות הלילית של צה"ל.

קצין בכיר אמר בהתייחס לפעולה הקרקעית ברצועה כי "יש היתקלויות רבות. הכוחות בשטח מרכזים מאמץ גדול כדי להשמיד את המנהרות ורוב החיכוך כתוצאה מהפעולה הזו". לפי נתוני צה"ל הבוקר, אותרה עוד מנהרה, ובסך הכל 14 במספר מאז החל צה"ל בפעילות הקרקעית ברצועת עזה. בצבא מוסיפים כי כחלק מהפעילויות במנהרות הם זיהו כמה טילי אר.פי.ג'י, חומרי נפץ, סמי הרדמה ואמצעי לחימה רבים.

מנהרה אחת הושמדה והופצצה באזור נתיב העשרה שבצפון הרצועה, כאשר כוחות הצבא תרו אחר מסלולה זה זמן רב, עוד טרם מבצע "צוק איתן". לדברי הקצין, בשעות הקרובות יופצצו עוד מנהרות. הקצין הוסיף כי בצה"ל מכינים עוד כוחות באזור בדרום, למקרה שיוחלט על הרחבת הפעולה. הוספת הכוח הלוחם הלילה לתוך הרצועה, נעשתה לדבריו כחלק ממטרות המבצע כפי שהוצגו ותוכננה מראש כהמשך פעילות יתר החטיבות בעזה - צנחנים, נח"ל וגבעתי (גילי כהן).

07:51 שבע רקטות התפוצצו בשעה האחרונה בשטחי המועצה האזורית שדות נגב. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באופקים ובמועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר).

07:41 עשרה פלסטינים לפחות נהרגו הבוקר בתקיפות צה"ל בשכונת שג'עיה בעזה. כשבעים פצועים הצליחו להגיע לבית החולים שיפא. בשל הירי המתמשך, כוחות ההצלה הפלסטיניים לא מצליחים להגיע לאזורים המותקפים, ובעזה חוששים שמספר ההרוגים והפצועים הלכודים בבתים ההרוסים גדול יותר. עיתונאים הנמצאים באזור מדווחים על ממדי הרס גדולים (עמירה הס).

אזעקות נשמעו בדקות האחרונות באופקים ובמועצות האזורית מרחבים ושער הנגב.

07:22 החמאס דיווח כי הביא לתקרית קשה באזור העיר עזה, לאחר שהכין מארב לטנק ונגמ"ש צבאי שכלל מטענים וירי נ"ט. על פי דיווחי הפלסטינים, שתי תקריות נוספות אירעו הלילה: ירי לנגמ"ש צבאי וכן ירי לעבר סיור רגלי של חיילי צה"ל (גילי כהן).

06:44: בשעה האחרונה נשמעו אזעקות במועצה האזורית שער הנגב.

05:30: הותרו לפרסום שמותיהם של שני הרוגים נוספים אתמול (שבת) ברצועת עזה: סג"מ בר רהב (21) מרמת ישי, לוחם חיל ההנדסה שנהרג מפגיעת טיל נ"ט ברכב ההנדסי בו נסע, וסמל בניה רובל (20) מחולון, לוחם חי"ר שנהרג בהיתקלות. התקרית שבה נהרג רובל אירעה כאשר חמוש הגיח מתוך מנהרה ופתח באש לעבר הכוחות. כתוצאה מירי זה נהרג רובל וכן נפצע קצין צה"ל באורח בינוני. לידיעה המלאה

04:30: דובר צה"ל הודיע כי מתרחבת הפעולה הקרקעית ברצועת עזה וכי כוחות יבשה גדולים הצטרפו לפעילות במסגרת מבצע צוק איתן (גילי כהן).

03:16: אזעקה במועצה האזורית שער הנגב.

02:52: אזעקות נשמעו במועצה האזורית חוף אשקלון ובמועצה האזורית שער הנגב.

02:23: אזעקות במועצה האזורית שער הנגב.

01:01: רקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

00:26: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה אזורית שדות נגב. אין נפגעים או נזק (שירלי סיידלר).

00:12: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שדות נגב.

משתתפים בסיקור: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, עמוס הראל, יהונתן ליס וברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ