הותרו לפרסום שמותיהם של ששת החיילים שזוהו מאירוע הפגיעה בנגמ"ש צה"ל ברצועת עזה ביום ראשון לפנות בוקר. הבוקר (שלישי) הותר לפרסום כי חייל שביעי שהיה בנגמ"ש שנפגע בשג'עיה מוגדר כנעדר.

דובר צה"ל מסר מוקדם יותר שעד כה הושלמו פעולות הזיהוי של שישה מבין חללי התקרית, שבה נפגע נגמ"ש ובו לוחמים מחטיבת גולני. אמש נמסרו הודעות לשבע משפחות הלוחמים שהיו מעורבים באירוע, אולם בצבא זיהו רק שישה מהלוחמים וזאת, לפי הודעת דובר צה"ל, נוכח מורכבות האירוע. בצבא אומרים כי "מאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי ממשיכים להתבצע בכל הערוצים".

משפחתו של החייל הנעדר, סמל אורון שאול בן 21 מפוריה, קיבלה אמש הודעה בדבר העדרותו. הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה ביום ראשון כי שבתה חייל ישראלי במהלך הלחימה בקרב בשכונת שג'עיה. במסיבת עיתונאים של חמאס הוצג שמו של החייל ומספרו האישי. אלה אכן פרטיו של סמל שאול, שאמנם הוצגו באופן משובש. בצבא אומרים כי בשעות הקרובות יימשך הליך הזיהוי.

רחלי גזית, בת דודתו של אורון שאול, אמרה אמש בתום ביקור של ראש אכ"א בבית המשפחה כי "מסרו לנו שבהמשך להודעות הקודמות, הודיעו היום לשש המשפחות הנוספות של החיילים שנפגעו שהם זוהו בוודאות כחללים. עד עכשיו לא מצאו ממצאים שקשורים לאורון. יש ממצאים נוספים מהזירה שהוצאו היום והם עדיין נבדקים, ברגע שיהיה ממצא נוסף הם יעדכנו אותנו. כרגע לא נמצאו ממצאים שקשורים לאורון".

סמל אורון שאול

סמל מקס שטיינברג (24) מבאר שבע, לוחם בחטיבת גולני. שטיינברג, אזרח אמריקאי, התגייס לצה"ל בדצמבר 2012, לאחר שהגיע לישראל לבדו מביתו שבלוס אנג'לס. שטיינברג התנדב לשירות בתור חייל בודד והתגורר בבאר שבע. שטיינברג עבר קורס בן חודשיים של הכנה לצה"ל לעולים חדשים, בבסיס מחווה אלון. לאחר המתנה לשיבוץ קרבי עקב ניתוח בקע שעבר, קיבל את מבוקשו ושובץ לחטיבת גולני. במהלך הטירונות הוכשר שטיינברג כקלע ועם סימון האימון המתקדם הפך ללוחם במחלקת הסיור של הפלוגה המסייעת בגדוד 13.

שטיינברג לא חסך את ביקורתו מהתנאים שבהם משרתים חיילים, במיוחד כאלה שהגיעו מרקע סוציו אקונומי נמוך. בעמוד הפייסבוק שלו קרא שטיינברג לחבריו ולקרוביו בארה"ב לתרום כסף לרכישת ציוד וביגוד חם לחיילי מחלקתו. לפני חודשיים ביקר שטיינברג בביתו בקליפורניה, ומשם שב לפעילות מבצעית בישראל. לאחר מותו, הועלה שטיינברג מדרגת רב"ט לדרגת סמל. מועד ההלוויה יימסר בהמשך.

סמל מקס שטיינברג

סמל ראשון שחר תעשה (20) מפרדסיה, לוחם בחטיבת גולני. תעשה התגייס לגולני לפני שנה וחצי. ישי כרם, חברו של תעשה ששירת איתו בגולני ולמד איתו בתיכון פרסם בפייסבוק את המילים הבאות: "הלב פשוט נקרע, אנשים כל כך טובים וכל כך קרובים אליי פשוט לא איתי יותר. לא יודע איך להמשיך הלאה מכאן, אבל מה שבטוח זה שנישאר חזקים בשבילם". כרם הוסיף וכתב, "שחר, אח יקר שלי, היית חלק בלתי נפרד מהחיים שלי ואני בחיים לא אשכח אותך". לאחר מותו, הועלה תעשה מדרגת סמל לדרגת סמל ראשון. הלווייתו תתקיים היום (שלישי) בשעה 18:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בפרדסיה.

סמל ראשון שחר תעשה

סמל ראשון דניאל פומרנץ (20) מכפר אז"ר, לוחם בחטיבת גולני. לאחר מותו, הועלה פומרנץ מדרגת סמל לדרגת סמל ראשון. מועד הלווייתו יימסר בהמשך. פומרנץ הוא בנה של אל"מ במיל' ורדה פומרנץ, שהיתה ראש מחלקת נפגעים בצה"ל. במסגרת תפקידה, היא טיפלה בהחזרת שבויי עסקת ג'יבריל ועמדה בקשר עם משפחת רון ארד.
פומרנץ למד בתיכון בליך ברמת גן. צופית גרנט, שילדיה היו חברים שלו, ספדה לו בעמוד הפייסבוק שלה: "דניאל פומרנץ, עלם יפה תואר, חכם נורא, חייכן, קסום", כתבה עליו. "דניאל מתוק, איזה חור ענק, עצום, הותרת. אין לי מילים מנחמות, דניאל", הוסיפה גרנט.

סמל ראשון דניאל פומרנץ

סמל שון מונדשיין (19) מתל אביב, לוחם בחטיבת גולני. מונדשיין, בן למנחם ונינט, התגייס לגולני לפני שנה - שבוע לאחר שאחיו שחף, ששירת גם הוא בגולני, סיים את שירותו הצבאי. אמו נינט סיפרה ל"הארץ": "הוא רצה להיות בגולני, כמו אח שלו. הוא אהב את הצבא. הוא היה תולעת ספרים, כל הזמן עם ספר ביד. גם בצבא, למרות שלא היה זמן, הוא קרא. הוא היה ילד צנוע, ג'נטלמן וחייכן.
בשבת בצהריים שוחח מונדשיין עם משפחתו, אמר להם כי ביחידה לוקחים מהם את הסלולאריים ו"שהכל בסדר". דודתו סילביה שלחה לו הודעה בוואטסאפ, שינסה לשמור על פרופיל נמוך "בלי לנסות להיות גיבור". מונדשיין השיב לה בהודעה שהוא אוהב אותה. לאחר מותו, הועלה מונדשיין מדרגת רב"ט לדרגת סמל. הלווייתו תתקיים היום (שלישי) בשעה 18:00 בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב.

סמל שון מונדשיין

סמל בן וענונו (19) מאשדוד, לוחם בחטיבת גולני. אואנונו הותיר אחריו זוג הורים, אחות בת 17, אח בן 14 ואח בן 8. אואנונו למד בבית הספר מקיף י' באשדוד, ובשנתיים האחרונות הייתה לו חברה קבועה. בעת שקיבל אואנונו צו ראשון, שקל 110 ק"ג והצבא מצא כי אינו כשיר לגיוס קרבי. עד לקבלת הצו השני, הוריד אואנונו 40 קילוגרמים ממשקלו והיה פעיל מאוד בספורט. בעקבות כך אושרה בקשתו להתגייס לגולני. בעת שנשלח לפעולה בעזה היה אואנונו בעיצומו של מסלול ההכשרה, אך מאחר שהיה לוחם מצטיין בפלוגתו צורף לכוח הלחימה עם מפקד הפלוגה וחייל נוסף, בעת ששאר חברי הפלוגה נותרו בצפון הארץ.

שי אביטן, חבר המשפחה, מספר: "הוא התעקש להיכנס ללחימה. בהתחלה אמרו לו שהוא לא ייכנס והוא צעק עליהם שהוא לא ג'ובניק והתעקש. הוא היה ילד מקסים, תמיד היו חברים סביבו. הוא היה מאוד מרוצה מהעובדה שהוא ירד למשקל והתגייס - כולם היו גאים בו". הלווייתו של אואנונו תתקיים היום בשעה 17:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין באשדוד.

סמל בן אואנונו

סמל ראשון אורן נח (22) מהושעיה, לוחם בחטיבת גולני. נח הותיר אחריו זוג הורים, חווה ויגאל, ושלושה אחים - יוחאי, בן 28, אלומה, בת 24 והראל, בן 13. נח נולד במעלה גלבוע, גדל בשדה אילן ועבר עם משפחתו להושעיה כשהיה בן 13. הוא למד בבית הספר היסודי בקיבוץ לביא, בחטיבת הביניים בהושעיה ולאחר מכן בישיבה התיכונית בטבריה. בתום לימודיו בישיבה עבר נח לתקופה במכינה הקדם-צבאית בעצמונה. במארס 2012 התגייס נח לסיירת גולני ובהמשך עבר לגדוד 13 וסיים קורס מ"כים.

סמל ראשון אורן נחצילום: גלעד מור

"הוא תמיד היה חזק ואיתן", סיפר בועז עווד, חברו מהושעיה. "הוא לא הפגין קושי, אלא עזר לכל אדם". עוד סיפרו ביישוב כי אורן היה "ילד יפה, עם עיניים כחולות, חיוך שובה לב וגומות חן שובבות. הוא אהב את הים ובעיקר אהב להיות עם חברים ולהיות בשבילם בכל עת". עווד, ששיחק עם נח בקבוצת כדור-מים של הפועל קרית טבעון, סיפר כי שוחח עמו לפני כמה ימים. "הוא אמר שהוא סוגר את הפלאפון וביקשתי שישמור על עצמו", אמר עווד, והוסיף כי "גולני היה בשבילו הכל". עווד סיפר כי נח חלם לערוך טיול גדול אחרי הצבא וכי היה בחור חזק מאוד, פיזית ונפשית. "הוא לא רצה שיראו שהוא סובל או שקשה לו".

בנוסף, לפנות בוקר הותר לפרסום כי שני חיילי צה"ל נהרגו אתמול (שני) אחר הצהריים במהלך הלחימה ברצועת עזה. אחד ההרוגים הוא רב-סמל עודד בן סירא (22), תושב ניר עציון. בן סירא, לוחם חטיבת הנח"ל, נהרג מירי של צלף באזור בית להיא שבצפון הרצועה.

רב סמל עודד בן סירא שנהרג בעזה

בן סירא הותיר אחריו הורים- מירי ודוד, אחות תאומה, מוריה, ו-4 אחים ואחיות גדולים ממנו - יאיר, מיכל וגלעד. מספר ימים לפני מבצע "צוק איתן" חבריו חגגו לו מסיבת שחרור ובזמן המבצע כבר היה אמור להיות משוחרר מצה"ל.

מאיר בן סירא, דודו של עודד, אמר כי "שלושת אחיו היו לוחמים בנח"ל והוא, לא היה אחד שמתאים לו ללכת בכלל לצבא, אבל הוא הלך בעקבותיהם והצבא בשבילו היה צבא קשה. הוא עבד קשה מאוד אבל זה לא התאים לו, הוא רצה לעבור את הצבא בשלום. אהב את הצבא ולא אהב את הצבא. הוא אהב יותר את האנשים ופחות את המסגרת, והנה הגיע יום השחרור שלו ודיברנו על זה לפני שבועיים ועשו לו מסיבה ואז הגיע הרגע של המלחמה בעזה.

הוא וחבריו החליטו שהם רוצים לחזור. הוא נכנס לעזה בתור חייל סדיר בנח"ל ונהרג בתור איש מילואים. הוא עשה את חופשת השחרור ונהרג בזמן שהיה צריך להיות בבקו"ם. בסוף הוא היה זה שנלחם והלך ראשון קדימה. למשפחה זו אבידה מאוד כבדה שבן נופל, ובמיוחד במשפחה כזו שההורים עברו את כל המלחמות ואבא שלי, סבו של עודד, בא מן השואה ונלחם בשביל המדינה והוא נפטר לפני 4 חודשים והנכד שלו נפטר בשביל המדינה אבל זו כנראה המדינה שלנו ואנחנו צריכים להילחם ועד הסוף".

רונן לוביץ, רב הישוב, סיפר כי "לעודד היתה המון נחישות לתרום, להילחם ולעשות הכל כדי לבצע את השליחות שלו למען עם ישראל בדרך הטובה ביותר. זו משפחה חזקה ששלמה לגמרי עם המבצע שמתנהל בעזה ואני בטוח שהם יחזקו אחד את השני".

על עודד ואחותו התאומה מוריה אמר לוביץ: "אני זוכר אותם ביחד מן העריסה בתור אח ואחות חמודים להפליא. אומרים על נופלים שהם היו מלח הארץ. עליו אני יכול לומר שהוא היה גם מתוק מדבש. חיוך של מתיקות עם הבעת פנים של אהבת אדם שהייתה לו והכאב בלכתו הוא עצום". הלווייתו של רב סמל עודד בן סירא תצא היום ב-17:00 מבית הכנסת ניר עציון.

ההרוג הנוסף הוא איש המילואים אוהד שמש, שנהרג כתוצאה מהיתקלות של גדוד הסיור של יחידת הצנחנים בחמושים פלסטינים באזור חאן יונס. במקום נרשמו חילופי אש בין כוחות צה"ל לחמושים פלסטינים, ובצבא אומרים כי מאש כוחות צה"ל נהרגו שבעה פעילי טרור. בתקרית נפגעו קשה עוד שני חיילים וכמה חיילים נוספים נפצעו קל-בינוני.

רב-סמל ראשון שמש הועלה לדרגת רב-סמל ראשון לאחר מותו. הלווייתו של שמש תתקיים היום בשעה 15:30 בחלקה הצבאית של בית העלמין במזכרת בתיה.

בכך עלה ל-27 מניין החיילים והקצינים ההרוגים מאז תחילת הפעולה הקרקעית. כמו כן, במהלך הלילה נפצעו באורח קשה שלושה חיילים. ארבעה חיילים נוספים נפצעו באורח קל.

ביממה האחרונה נהרגו שבעה חיילים נוספים, בהם קצינים, בפעילות מבצעית ברצועת עזה. ארבעה חיילים נהרגו בתקרית בה חדרו למעלה מעשרה חמושים פלסטינים דרך מנהרה לשטח ישראל, באזור ניר עם. הם נפגעו מטיל נ"ט שירו לעברם החמושים. שני חיילים נוספים נהרגו אתמול בהתקלות אחרת ברצועה. חייל נוסף נהרג אתמול מאש כוחותינו ברצועה.

הלווייתו של סמ"ר יובל הימן (21), לוחם בגדוד "גפן", תושב אפרת, שנהרג בתקרית חדירת המחבלים ליד ניר עם, תערך היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. הלווייתו של רס"ב בני בניסיאי (בייניסיאן קסהון) (39), שנהרג באותה תקרית, תערך היום בשעה 13:00 בבית העלמין בנתיבות.

צה"ל תקף הלילה 100 מטרות בשכונת שג'עיה. לפי צה"ל, במרבית היעדים נמצאים אמצעי לחימה. מצה"ל נמסר כי 20 פעילי טרור נהרגו הלילה במהלך פעילות הכוחות ברצועה. מתחילת הפעולה הקרקעית נהרגו כ-185 פעילי טרור, לדברי הצבא. כוחות צה"ל זיהו ביממה האחרונה עוד כמה מנהרות ופירים. עד כה אותרו 23 מנהרות ו-66 פירים ברצועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ