באן: גלו איפוק. נתניהו: נמשיך להכות בחמאס עד להשבת השקט‎

באן קי מון, שנכשל בניסיון לגבש הפסקת אש, נפגש עם ראש הממשלה ועם שר הביטחון ואמר כי לישראל יש זכות להגנה עצמית, אך צה"ל פוגע באזרחים רבים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון נחת היום (שלישי) בישראל בסביבות השעה 14:00 בניסיון לקדם הפסקת אש ברצועת עזה. המזכ"ל באן נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, לאחר שניסיונו לסכם עם הצדדים על הפסקת אש הומניטרית בת כמה שעות הבוקר - נכשל. באן קרא להפסקת האלימות אך הביע הבנה לזכותה של ישראל להגן על עצמה. הוא גינה את ירי הטילים אך הזהיר כי פעולות צה"ל גורמות לנפגעים אזרחים רבים. ראש הממשלה נתניהו דרש לקבוע כי החמאס הוא האחראי להסלמה הנוכחית והאשים את הארגון בירי מאחורי גבם של אזרחים.

"ישראל עושה את כל מה שמדינה אחרת הייתה עושה כשהיא נתונה למטח של רקטות", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם באן קי מון. "חמאס חפר את מנהרות הטרור מתחת לבתי חולים ומסגדים כדי לחדור לשטח שלנו ולחטוף אזרחים".

"קיבלנו את הצעת הפסקת האש של המצרים, שבה תמך האו"ם. קיבלנו את הפסקת האש ההומניטרית, וישראל קיבלה את הצעת הפסקת האש של הצלב האדום. חמאס דחה אותה פעמים", הוסיף נתניהו שקרא להטיל את האחריות להסלמה על החמאס.

קרי ובאן, אתמול במצריםצילום: AP

"אנו תוקפים מוקדי טרור של חמאס והם מוטמנים ומוסתרים באותם אתרים אזרחיים והם יודעים שישראל תתקוף אותם וזה מה שהם רוצים", הוסיף. "הם רוצים עוד אבידות של אזרחים מצדם ומבצעים בכך בעצם פשע כפול. ברור לכל העולם שתושבי עזה הם קורבנות של משטר החמאס". נתניהו הזכיר גם כי הקהילה הבינ"ל דחקה בישראל לספק מלט ומוצרי בטון וברזל לצורך בנייה בעזה - פעולה ששימשה לדבריו, "לא כדי לבנות גן ילדים אלא כדי לבנות מנהרות בסמוך לגני ילדים שלנו. אני מבין שאתה מבין אותנו וישראל תמשיך לעשות את מה שהיא צריכה כדי להגן על אזרחיה. זו חובתנו לא רק זכותנו".

"הגעתי לישראל ברגשות כבדים" אמר באן. הרקטות של חמאס והג'יהאד ממשיכות להיות משוגרות לעבר ישראל, ראיתי את הסוגים של הרקטות ונדהמתי. עמדת האו"ם ברורה. יש לעצור זאת מיידית. אנו מגנים את השימוש באתרים אזרחים כמו בתי חולים ובתי ספר ומתקנים אזרחיים נוספים למטרות צבאיות. אף מדינה לא תישא ולא תסכים לקבל ירי של טילים לעברה. לכל הצדדים יש אחריות להגן על האזרחים", אמר. "יותר מדי אימהות ישראליות ופלסטיניות קוברות את ילדיהן", אמר.

"בימים האחרונים פגשתי את ההנהגות בקטאר, במצרים, פגשתי את עבאס ואת קרי בקהיר אמש. המסר שלי הוא להפסיק להילחם תתחילו לדבר, אבל באופן שלא יביא ואתנו לאותו מצב בעוד שישה חודשים. אנו צריכים להתמודד עם נושאים כמו הכרה הדדית וכיבוש. פעולה צבאית לא תגביר את היציבות בישראל ואני קורא למקסימום איפוק לצד הזכות הלגיטימית של מדינה להגן על עצמה. יש צורך לכך שתהיה ישות מדינית אחת שמתבססת על מנדט של אש"ף והיא זו שצריכה לשלוט בשטח ושתעמוד בתנאי הקוורטט. יש כאלה שמאוימים מתהליך השלום אבל אין אלטרנטיבה אחרת".

נתניהו השיב לדבריו ואמר כי "חמאס הוא כמו אל-קאעידה או כמו חיזבאללה. יש כל כך הרבה קבוצות איסלאמיסטיות שדוחים את כל הערכים הבסיסיים של זכויות אדם ומשתמשים בבני אדם כמגנים אנושיים. חמאס לא מעוניינים בפתרון שתי מדינות ונוכח אלימות כזו לישראל אין חלופה מלבד להגן על עצמה. מלכתחילה הסכמנו להפסקת אש. אנו חייבים להגן על עצנו וזו זכותנו. צה"ל ימשיך להכות בעוצמה עד שיושג היעד- השבת השקט תוך פגיעה משמעותית ביעדי הטרור".

גורמים ישראלים: אין סיכוי להפסקת אש בימים הקרובים

פקידים ישראלים בכירים אמרו הבוקר כי בשלב זה נראה שחמאס כלל אינו מעוניין בהפסקת אש ומציב תנאים שישראל אינה יכולה לקבל. "אנחנו לא רואים הפסקת אש בימים הקרובים", אמר פקיד ישראלי בכיר. לדבריו, המטרה היא להגיע להפסקת אש הומניטארית של כמה ימים שתאפשר להיכנס למשא ומתן, אולם בשלב זה גם מטרה זו אינה מושגת.

בכירים אמריקאים בפמלייתו של קרי השמיעו הערכות דומות. הם אמרו כי אין דד-ליין לשיחותיו של קרי בקהיר. "המטרה שלנו היא להביא להפסקה של פעולות האיבה בהקדם האפשרי", אמר בכיר אמריקאי. "אבל זה מאוד מסובך וייתכן שזה ייקח כמה ימים להגיע להפסקת אש".

מיד לאחר נחיתתו בישראל ייצא מזכ"ל האו"ם לקריה בתל-אביב שם פגש עם שר הביטחון משה יעלון ולאחר מכן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים צפויים לקיים מסיבת עיתונאים משותפת בסביבות השעה 16:00. מיד לאחר מכן ייצא באן לרמאללה וייפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). מחר (רביעי) ייפגש באן עם שר החוץ ליברמן, עם שרת המשפטים לבני ועם יו"ר האופוזיציה הרצוג.

באן יגיע לישראל מקהיר שם נפגש במהלך הלילה עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. באן, יחד עם שליחו למזרח התיכון רוברט סרי, ניסו לארגן במהלך הלילה והבוקר הפסקת אש הומניטרית שתתחיל בשעה 10:00 ותסתיים בשעה 15:00. המטרה היתה לייצב מעט את המצב לקראת הגעתו של באן לישראל.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הצעתו של באן נבחנה בהתאם למצב הכוחות בשטח והמסקנה היתה כי הפסקת אש של חמש שעות בעיתוי הנוכחי תסייע למאמצי הלחימה של חמאס. מתאם הפעולות בשטחים יואב (פולי) מרדכי פנה לשליח האו"ם רוברט סרי ועדכן אותו כי ישראל דוחה את ההצעה.

אתמול בערב, בסיום הפגישה בין מזכ"ל האו"ם לשר החוץ האמריקאי בקהיר, אמר באן כי קודם כל יש לעצור את האש, לאחר מכן לעודד את הצדדים לפתוח במו"מ במהלכו ידונו בסוגיות השונות ללא חידוש של האלימות ובסופו של דבר גם לדון ב"שורשי הסכסוך בעזה". קרי אמר מצדו כי גם אם תושג הפסקת אש – זמנית או ארוכת טווח - היא לא תפטור את הבעיה. קרי ציין כי יהיה צורך להיכנס לעומק הסוגיות שגורמות למתיחות בין חמאס לישראל בעזה, במשתמע, הסרת המצור מעל הרצועה.

קרי שוחח במהלך הלילה בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הבוקר הוא נפגש בקהיר עם ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' ועם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ