עובד זר מתאילנד נהרג מפצמ"ר ליד החממות במועצת חוף אשקלון

קריאת "צבע אדום" נשמעה אחרי שהפצמ"ר התפוצץ סמוך לעובד, שלא הספיק להיכנס למרחב מוגן. ביישוב הדפו טענות על הפקרת העובדים לגורלם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עובד זר מתאילנד נהרג אתמול (רביעי) כתוצאה מנפילת פצצת מרגמה בסמוך לחממות בהן עבד, באחד היישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. בנוסף, בשעות הערב נפצע באורח קל במועצה האזורית חבל יבנה עובד זר מסין. לא ברור אם נפגע מרקטה שנחתה, או מרסיסי רקטה שיורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל". בערב הודיע משרד האוצר כי החליט להעביר 3.5 מיליון שקלים לטבת הצבת מיגוניות בשטחים החקלאיים בדרום — וזאת ימים ספורים לאחר שנדחתה עתירה למיגון דומה בכפרים הבדואים בנגב.

אתמול ב–11:30 בבוקר נורה מטח פצצות מרגמה מעזה לעבר אחד היישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. באותה עת היו בעל החממות, עובדיה קידר, וכמה עובדים תאילנדים ליד מגורי העובדים ובסמוך למרחב מוגן. קידר ועובדיו לא הספיקו להגיע אליו בטרם נחתה הפצצה הראשונה במקום, כיוון שמערכת "צבע אדום" לא מופעלת במקרה של פצצות מרגמה.

מפצצת המרגמה נפגע באורח אנוש פועל בן 36. לאחר מכן נשמעה הקריאה "צבע אדום" במערכת הכריזה של היישוב ובעל החממות והפועלים הצליחו לתפוס מחסה בעוד הירי נמשך. מיד כשהסתיים הירי הגיעו קידר ושני עובדים אל העובד הפצוע וחילצו אותו אל מרפאת היישוב. משם הוא הועבר לבית החולים ברזילי באשקלון, שם נקבע מותו.

קידר אמר אתמול ל"הארץ": "זה פשוט לא הגיוני איך שאנחנו חיים פה. אין לנו מספיק מיגוניות כדי לחיות פה בביטחון". כבר לפני חודש שלחו התושבים מכתב למשרד הביטחון וביקשו תוספת דחופה של 38 מיגוניות.

אזור החממות שבו נפלה רקטה בשבוע שעברצילום: אילן אסייג

ביישוב סירבו אתמול לקבל את הטענה לפיה המעסיקים אינם דואגים לפועלים. רז שמילוביץ, תושב היישוב שמעסיק גם הוא פועלים זרים אמר אתמול: "מגורי הפועלים נמצאים ליד הבתים שלנו. כל הוראות הבטיחות חלות גם על הפועלים. הם חלק מאיתנו". בעוטף עזה מועסקים כ–300 עובדים זרים, מחציתם עזבו בשבועות האחרונים ועשרות אחרים עשויים לעזוב בקרוב. בארגון "קו לעובד" אמרו אתמול כי עובדי חקלאות פונים לארגון בטענה שהם נאלצים להמשיך לעבוד גם לאחר נפילת רקטות בסמוך אליהם.

בעקבות המקרה, הודיע אתמול משרד האוצר על החלטתו להקצות מיד 3.5 מיליון שקלים לטובת הצבת מיגוניות בשטחים החקלאיים בדרום הארץ. ההחלטה נמסרה אתמול לח״כ זבולון כלפה (הבית היהודי), יו"ר הלובי החקלאי בכנסת שהוביל בשבועיים האחרונים את המאבק למיגון חקלאי הדרום. רק בשבוע שעבר סירב משרד הבטחון להקצות את הסכום למיגון החקלאים בדרום במסגרת החלטת הממשלה שהתקבלה להעברת יותר מ–400 מיליון שקלים לטובת יישובי הדרום.

ביום ראשון דחה בג"ץ עתירה דחופה שדרשה לספק פתרונות מיגון מידיים לכפרים הבדואים בנגב, בהם מתגוררים כ–100 אלף תושבים. העותרים ביקשו מבית המשפט לחייב את המדינה להציב מיגוניות ניידות ולדאוג למרחבים מוגנים. בתגובה לעתירה כתבה המדינה כי "החובה לדאוג למיגונם של מבנים פרטיים מוטלת לפתחם של בעלי המבנים או הדיירים". בשבוע שעבר חשף "הארץ" כי הפזורה הבדואית מוגדרת על ידי צה"ל "שטחים פתוחים" ועל כן ברובה אינה מוגנת על ידי מערכת כיפת ברזל.

את העתירה נגד מפקד פיקוד העורף ושר הביטחון משה יעלון הגישו עורכי הדין עאוני בנא ונסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח, בשם תושבי כפרים – בהם עומאר אלוקילי מהכפר הלא מוכר עוג'אן (שמוגדר על ידי צה"ל כשטח פתוח), דודן של הילדות מראם ואסיל אלוקילי שנפגעו בשבוע שעבר מירי רקטה. וכן בשם המועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב, ארגון רופאים לזכויות אדם, פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון וכן האגודה לזכויות האזרח. לדברי עו"ד נסרין עליאן "רק לפני מספר ימים הביעו שופטי בג"ץ אמון מלא במדיניות המיגון של מערכת הביטחון, וסברו כי אין מקום לדרוש הצבת מיגוניות בכפרי הבדווים. אין ספק שיש להגן גם על מהגרי העבודה המועסקים בחקלאות, אבל חמור שאפילו הזכות לביטחון אינה מוענקת על בסיס שוויוני, אלא נסגרת ב'דילים' בין נציגי קבוצות לחץ חזקות לבין האוצר".

אלא שבכנסת חשדו אתמול שכלפה רקם "דיל" עם משרד האוצר: באופן מפתיע, בסמוך לפרסום ההחלטה על העברת התקציב, כלפה נסוג ממאבק אחר שלו נגד האוצר שהלהיט אתמול את ועדת הפנים: בשעות הבוקר כלפה חבר לאופוזיציה בצעד חריג והצביע בעד הסתייגות לחוק הותמ"לים (הועדה לתכנית מועדפת לדיור), ספינת הדגל של שר האוצר, יאיר לפיד, שאמורה לפתור את מצוקת הדיור. הצבעתו בדרישה להקצות נתחים מהבניה לטובת הדיור הציבורי תקעה את החוק. אלא שאחר הצהריים, במפתיע ובסמוך לפרסום הקצאת המיגון לחקלאים, כלפה הודיע לחברי הוועדה כי הוא מסיר את הסתייגויותיו והביא לאישורו של החוק לקריאה שניה ושלישית.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה אתמול כי, ״הבית היהודי מכרו את הדיור הציבורי. חבל שהדבר היחידי מאחוריו יכולה הקואליציה המתפוררת להתאחד, הוא זניחת הדיור הציבורי".

בתגובה לפניית "הארץ" אמר כלפה כי, "מערכת התכנון בארץ מורכבת מאוד ונוצרו בה במשך השנים חסמים רבים. בימים האחרונים ניהלתי שיחות ארוכות עם גורמים מקצועיים מתחום הבניה והתכנון והחלטתי, למרות שאני לא מסכים עם כל סעיפי החוק, לתת לאוצר צ'אנס לבצע את השינוי״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ