ארה"ב על הביקורת נגד קרי בישראל: כך לא מתנהגת בעלת ברית

בוושינגטון הבהירו כי הם "מאוכזבים ומתוסכלים" מהדלפת טיוטת ההסכם לתקשורת; בבית הלבן משוכנעים שלשכת נתניהו עומדת מאחורי גל הביקורת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי המשיך היום (שני) במתקפת הנגד כלפי הביקורת שנשמעה בישראל בימים האחרונים על שר החוץ ג'ון קרי ומאמציו להשיג הפסקת אש ברצועת עזה. דוברת משרד החוץ בוושינגטון ג'ניפר סאקי תקפה במהלך התדרוך היומי לכתבים את הביקורת שהשמיעו בכירים ישראלים נגד קרי ואמרה כי "שותפות ובעלות ברית אינה נוהגות כך אחת כלפי השנייה".

בימים האחרונים נמתחה ביקורת רבה בישראל על הטיוטה שהציג קרי ושנדחתה על ידי הקבינט. שרים בקבינט הגדירו את הצעתו של קרי כ"פרס לטרור" וטענו ששר החוץ האמריקאי אימץ לחלוטין את העמדות שהציגו לו שרי החוץ של קטאר וטורקיה שניהלו את המו"מ מטעם חמאס. שרי הקבינט טענו כי עמדות החמאס זכו במסמך להתייחסות רחבה בהרבה מעמדותיה של ישראל.

סאקי ציינה כי הממשל "מאוכזב ומתוסכל" מכך שהטיוטה שהציג קרי לישראל ביום שישי בערב הודלפה לתקשורת הישראלית. הטיוטה, שנחשפה לראשונה ב"הארץ", נדחתה בידי הקבינט המדיני-ביטחוני

נתניהו וקרי בקריה בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

דוברת משרד החוץ האמריקאי ציינה כי המסמך שהודלף היה טיוטה סודית שהועברה לישראל לצורך התייעצויות. לדבריה, המסמך היה מבוסס על ההצעה המצרית להפסקת אש שאותה ישראל קיבלה שבוע קודם לכן.

סאקי אמרה כי בניגוד לביקורת הרבה שנמתחה עליו בתקשורת הישראלית, בשיחות שקיימו קרי ובכירים אחרים בממשל עם ממשלת ישראל לא נשמעו תלונות על התנהלותו. "אולי הביקורת נובעת מכך שחלק מהאנשים בממשלת ישראל לא רוצים הפסקת אש", אמרה.

גם בבית הלבן יצאו להגנתו של קרי. סגן היועץ לביטחון לאומי טוני בלינקן רמז בתדרוך לכתבים כי הביקורת נגד קרי היה חלק מקמפיין דיסאינפורמציה מאורגן מצד גורמים בישראל. "כל ההדלפות האלה היו מעוותות או אפילו חלק מנסיון מכוון לעוות", הוא אמר.

כמו כן, היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן סוזן רייס התייחסה לביקורת נגד קרי במהלך אירוע עם מנהיגים יהודים בוושינגטון. "נדהמנו מדיווחים בתקשורת הישראלית שעיוותו את מאמציו של קרי", אמרה רייס. "המציאות היא שקרי עבד בצורה צמודה עם ישראל לכל אורך הדרך. ארה"ב תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה ואנחנו נעמיד דברים על דיוקם בכל פעם שמישהו ינסה לסלף את העובדות".

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי בבית הלבן משוכנעים כי גל הביקורת נגד קרי בתקשורת הישראלית בימים האחרונים "תודלק" על ידי לשכת ראש הממשלה. בסביבת אובמה משוכנעים כי נתניהו ויועציו הם אלה שתדרכו כתבים נגד קרי.

מנגד, מאז יום שישי מנסים בלשכת ראש הממשלה דווקא להוריד את גובה הלהבות בכל הנוגע למחלוקת עם קרי ולא תוקפים אותו פומבית או בתדרוכי רקע עם כתבים. הערב יצא גם שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר להגנתו של קרי בעת שהשתתף באירוע עם מנהיגים יהודים בוושינגטון. "הביקורת נגד קרי על מאמציו הכנים להשיג הפסקת אש היא בלתי מוצדקת", אמר.

שר החוץ האמריקאי עצמו התבטא היום בנוגע לניסיון להשיג הפסקת אש. בנאום במכון מחקר בוושינגטון בנושא הודו אמר קרי כי "אינו מתכוון להתנצל" על כך שהוא מנסה לסיים את שפיכות הדמים בין ישראל לפלסטינים. קרי דחה את הביקורת על ההתערבות האמריקאית במשבר ושאל: "מה האלטרנטיבה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ