17 פלסטינים נהרגו בשוק בשג'עיה; 16 בבי"ס של אונר"א בג'באליה

יותר מ-100 פלסטינים נהרגו היום בעזה. תושבים ברצועה: אין כבר לאן לברוח. האו"ם: בקרוב לא נוכל לטפל בפליטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תושבים ברצועת עזה העידו היום (רביעי) כי בעוד הניסיונות להשיג הפסקת אש מתגברים, בשטח המצב מחמיר מיום ליום בצל הלחימה במבצע צוק איתן. ההפגזות מישראל ומהים וההפצצות מהאוויר רק מתגברות והרצועה כולה הופכת לשדה קטל. "אין היום מקום בעזה שאפשר להגיד עליו שהוא מחוץ לטווח הירי. אנחנו מרגישים כמו כבשים במשחטה לא יודעים מתי יגיע תורנו. זה לא משנה אם אתה אזרח, פעיל פוליטי ובטח ובטח חמוש באחד הפלגים", אמר תושב עזה בשיחה עם "הארץ".

המצב הקשה וריבוי העקורים הובילו לכך שגם סוכנות האו"ם המסייעת לפליטים (אונר"א) הודיעה כי הגיעה לקצה גבול היכולת לסייע לפליטים. אונר"א הודיעה לישראל שלא תוכל להתמודד עם גלי עקורים נוספים, והיא מצפה מישראל, ככוח הכובש, להגיש להם את הסיוע ההומניטרי הנדרש. כך אמר ל"הארץ" רוברט טרנר, מנהל פעולות אונר"א ברצועה. לדבריו, מסר זה הועבר לישראל כמה פעמים ביומיים האחרונים. מבין 400 אלף אנשים לפחות שנמלטו משכונות, כפרים ועיירות שישראל הפגיזה ומפגיזה נקלטו בבתי הספר של אונרא עד היום 220 אלף איש. ‎

בנוסף להרג וההרס הרב, ברצועה כבר מדווחים על מחסור באוכל טרי ומים וכמובן מחסור חמור בחשמל. "יש לנו כמה קופסאות שימורים, זה מה שנותר בבית". אמרה תושבת מחנה הפליטים אלמגאזי בשיחה עם הארץ בעוד היא חוששת שבימים הקרובים לא תהיה לה אפשרות לרכוש מזון.

פינוי פצוע מההפגזה בשוק של שג'עיה, היוםצילום: אי־אף־פי

היום ה-23 של הלחימה ייזכר בעזה בשל שני אירועים קשים, הפגיעה בבית הספר "אבו חסין" של אונר"א בג'בליה והפגיעה במתחם השוק בשג'עייה. לפחות 15 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בבית הספר לפנות בוקר ו-17 בני אדם ויותר מ-160 נפצעו בשג'עייה. לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני מספר ההרוגים ברצועה היום עלה על 129, ויותר מ-200 איש נפצעו. מניין ההרוגים מאז תחילת המבצע עבר את ה-1400 ויותר מ-7,500 איש נפצעו. לדברי הפלסטינים, גם בשעות שבהם הכריזה ישראל על רגיעה, נהרגו 37 בני אדם, בהם שבעה בחאן יונס, שארבעה מתוכם הם בני משפחה אחת.

צה"ל: לא בטוחים מי פגע בבית ספר אונר"א

הבוקר נפתח עם דיווח על 30 הרוגים בתקריות שונות. 15 מתוכם מירי על בית ספר של אונר"א בג'בליה שם התאכסנו עשרות משפחות שברחו ממחנה הפליטים וממקומות אחרים. צה"ל מסר בתגובה לדיווח כי המקרה נבדק אך עדיין לא ברור מי ירה את האש שפגעה במתחם. מבדיקת כוחות הצבא עולה כי ירי בוצע במקום לעבר כוחות שפעלו בסמוך לבית הספר. הכוחות השיבו באש, ככל הנראה בירי מרגמות. בנוסף התקבלו בבוקר דיווחים על 15 הרוגים בהפגזה בחאן יונס. שבעה הרוגים מבני משפחת אל-חלילי, בהם שלושה ילדים, בהפגזות בעזה, וכן שישה מבני משפחת אבו עמאר.

באונר"א האשימו את ישראל בירי וגינו את המעשה. "הלילה נהרגו ילדים שישנו בסמוך להוריהם על רצפת אחת מכיתות הלימוד בבית הספר לבנות בג'בליה", נכתב בהודעת הסוכנות. "הערכתנו היא שירי ישראלי הוא שפגע בבית הספר, בו שהו כ-3,300 פליטים פלסטינים".

על פי ההודעה, בית הספר הופגז שלוש פעמים, למרות שלדברי הסוכנות, צה"ל ידע על מיקומו ועל כך שאלפי פליטים נמלטו אליו. בציוץ בטוויטר, כתב דובר הסוכנות כי "אונר"א מגנה את ההפרה החמורה של החוק הבינלאומי על ידי הצבא הישראלי".

שני מטחים על השוק בשג'עיה

האירוע בשוק בשג'עייה התרחש בשעות הערב המוקדמות ועל פי עדי ראייה ההפגזה התבצעה בשני שלבים. בתחילה נורו כמה פגזים, ולאחר מכן מיהרו רבים לסייע לנפגעים. אז נורה מטח נוסף שגרם לנפגעים רבים נוספים. כראיה תומכת לכך שנורו שני מטחים, הפלסטינים מציינים כי על ההרוגים נמנים גם צלם עיתונות מקומי ושני אנשי צוותי הצלה, שהגיעו לזירה לאחר הדיווח הראשון על הירי. במקביל התקבל דיווח נוסף על כ-70 נפגעים כתוצאה מירי ארטילרי על מתחם הקרוב למסגד בשכונת זייתון שבעיר עזה.

צה"ל הודיע היום על הפוגה הומניטרית בת ארבע שעות בעזה, החל מהשעה שלוש בצהריים. בכיר ישראלי אמר כי ההפוגה לא תתקיים בכל הרצועה, אלא רק באזורים בהם לא מתקיימת לחימה ואילו דובר חמאס, סמי אבו זוהרי, דחה את הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים על ההפוגה ההומניטרית בעזה. "ההכרזה של ישראל על הפוגה הומניטרית לארבע שעות נעשתה לצורכי תקשורת בלבד. היא חסרת כל ערך מכיוון שהיא איננה כוללת את כל רצועת עזה, אלא רק את החלקים שממילא אין בהם לחימה" אמר אבו זוהרי .

בשעות הערב המאוחרת הגיב החמאס גם לאירוע בשוק בשג'עייה ואמר כי מדובר בעוד טבח שמחייב תגובה שתרעיד את אמות הספים. יש לציין כי בעזה עדיין מתמודדים עם מחסור חמור בחשמל ומים לשתייה וארגוני זכויות אדם יצאו בקריאות להעביר סיוע מיידי לרצועה כולל דברי מזון ומים .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ