עדכונים שוטפים |

הפוגה הומניטרית בת 72 שעות תחל בשמונה בבוקר; חמישה חיילי צה"ל נהרגו מירי פצמ"ר

חמאס וישראל אישרו את תנאי ההפוגה של האו"ם וארצות הברית, וישלחו משלחות לדיונים בקהיר ■ קצין בכיר: ממשיכים לפעול נגד המנהרות ■ 19 חיילים נפצעו ביממה האחרונה ברצועה ובגבולה; אדם נפצע באורח קשה מרסיס בקרית גת ■ כרבע מהאוכלוסייה בעזה נעקרה מביתה ■ הפלסטינים: למעלה מ-1,400 הרוגים מתחילת הלחימה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי "הארץ"

אתמול היה היום ה-24 של מבצע "צוק איתן". הלילה (שישי) הודיעו שר החוץ האמריקאי ומזכ"ל האו"ם כי הושגה הסכמה על הפוגה הומניטרית בת 72 שעות החל מהשעה שמונה בבוקר. ישראל וחמאס אישרו את תנאי ההפוגה. בשעות לאחר שנמסרה ההודעה נשמעו אזעקות ביישובי השפלה ובעוטף עזה, וכיפת ברזל יירטה רקטה מעל רמלה. אתמול אדם נפצע באורח קשה מרסיסי רקטה בקרית גת. רה"מ אמר בפתח ישיבת הממשלה כי ישראל לא תסכים להצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את נטרול איום המנהרות.

הבוקר הותר לפרסום כי חמישה חיילי צה"ל נהרגו מפצצת מרגמה שנורתה לעבר המועצה האזורית אשכול. 61 קציני וחיילי צה"ל נהרגו עד כה בלחימה. מלבדם, שלושה אזרחים נהרגו מפגיעת פצמ"רים ורקטות. לפי משרד הבריאות בעזה, מעל ל-1,400 פלסטינים נהרגו ברצועה מתחילת הלחימה, ולמעלה מ-8,000 נפצעו.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהןסיפורם האישי של הרוגי "צוק איתן"מתקדמים בקצב הדחפור | עמוס הראלמשיכות החבל של חמאס | צבי בראלחמאס גילה את הגדה | עמירה הסעם הצנחנים בחיפוש אחר עזה של מטה | גילי כהןואם יתברר שהפרשנים טעו | מורן שריר

07:59: כוח מחטיבת הצנחנים זיהה הלילה שני מחבלים כשהם עומדים ליד מנהרת טרור. הכוח ירה לעברם וזיהה פגיעה. בנוסף, כוחות גבעתי חשפו ופוצצו שני פירי מנהרה. הכוח דיווח כי זוהו פיצוצי משנה. (גילי כהן)

07:38: מערכת כיפת ברזל יירטה שש רקטות מעל אשדוד. עוד שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור העיר. קודם לכן נשמעו בעיר כמה אזעקות בזו אחר זו, וכן במועצות האזוריות באר טוביה וחוף אשקלון. (גילי כהן)

07:18: בצה"ל נערכים לעימותים בגדה היום, יום שישי הראשון לאחר חודש רמדאן. גם בירושלים יש נוכחות מוגברת של המשטרה מחשש לעימותים אלימים.

מסגד שקרס בהפצצה בעזהצילום: אי־אף־פי

הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות נהרגו בחאן יונס 16 בני אדם, כך על פי דיווחים פלסטיניים. לפי הדיווחים, תשעה מההרוגים הם בני משפחת אל-פרא, ארבעה מהם ילדים בגילאים 4 - 12. עוד דווח כי צה"ל פוצץ הלילה את ביתו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח במחנה הפליטים ג'באליא. כזכור, מבחוח היה בכיר במערך הצבאי של חמאס וחוסל, על פי מקורות זרים, על ידי המוסד בדובאי ב-2010.

לאחר הודעת שר החוץ האמריקאי ומזכ"ל האו"ם על ההסכמה הישראלית-פלסטינית להצעתם להפסקת אש, מאשרים הבוקר בלשכת ראש הממשלה כי ישראל קיבלה את ההצעה. (גילי כהן, ג'קי חורי וברק רביד)

06:56 צה"ל תקף הלילה 40 מטרות ברצועת עזה. לדברי קצין בכיר, אחד המבנים שהופצצו הוא חדר פיקוד של חמאס, שהוקם במחנה הפליטים נוסייראת שבמרכז הרצועה (גילי כהן).

06:52 אזעקות נשמעו באופקים ובמועצות האזוריות אשכול ובני שמעון. על אף הדיווחים על הפסקת האש, בצה"ל מתכוונים להמשיך ולפעול לפיצוץ המנהרות שהתגלו בשטח הרצועה. קצין בכיר ששוחח הבוקר עם כתבים אמר כי "בכל מה שקשור למנהרות – הפעילות נמשכת כסדרה. במידה ותהיה אש, אנחנו נפתח באש גם כן". הקצין ציין כי במהלך ימי הלחימה התברר כי אנשי חמאס מעוניינים לנצל את המנהרות עבור פיגועים כנגד הכוחות.בצה"ל ממשיכים לבצע תחקיר בנוגע לשתי התקריות, בשוק בשג'עייה, ובבית הספר של אונר"א בג'באליה, בהן נהרגו עשרות בני אדם כתוצאה מירי. בצבא אומרים כי בשתי התקריות עדיין אין מידע וודאי כי מדובר בהפגזה ישראלית. בנוגע לבית הספר באונר"א אמר הקצין כי ירי בוצע מהאזור לעבר כוחות צה"ל ואלו השיבו באש. ככל הנראה, אחד הפגזים נפל ברחבת בית הספר, אך לדברי הקצין עדיין לא נמצא תיעוד הוידיאו מתקרית זו ועל כן "אין תוצאה סופית עדיין".

בנוגע לתקרית בשוק בשג'עייה, בצבא אומרים כי בוצע ירי של טיל קורנט לעבר טנק סמוך, ומספר פצצות מרגמה נחתו בסמוך לכוח הצבאי. כמו כן, בוצע ירי רקטות מהאזור לכיוון הכוחות. החיילים השיבו בירי אותו הגדיר הקצין כ"אש לחילוץ". לדבריו, "ייתכן שהפגיעה היא מירי שלנו, וייתכן שזה קסאם שנפל באזור" (גילי כהן).

04:58 הותר לפרסום: חמישה חיילי צה"ל נהרגו אמש מפצצת מרגמה שנורתה לעברם בגבול הרצועה. הודעות נמסרו למשפחותיהם. ביממה האחרונה נפצעו 19 חיילים בפעילות בתוך הרצועה ועל גבולה. מתחילת הלחימה נהרגו 61 קצינים וחיילים (גילי כהן).

04:04 ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, בירך על ההפוגה ההומניטרית עליה הסכימו ישראל וחמאס. לדברי אבוט, אוסטרליה פעלה במסגרת האו"ם בכדי להביא לנצירת האש. "אני מגנה את גשם הטילים הנורה מעזה לכיוון ישראל וכל סוג של פעולה שעלולה להוביל למותם של אזרחים", אמר אבוט והוסיף כי "למרבה הצער, ראינו יותר מידי מזה בשבועות האחרונות".

03:51 הבית הלבן הוציא הודעה בה הוא קורא לישראל ולפלגים הפלסטינים ברצועה להגיע להסכם הפסקת אש קבוע, ולהתחיל בדחיפות בקיום תהליך משא ומתן בקהיר. בהודעה קרא הבית הלבן לישראל ולפלסטינים לנהוג באיפוק עד לשעה בה תיכנס ההפוגה ההומניטרית לתוקף.

03:31 אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

מקום הפגיעה בקרית גת, אתמולצילום: מתן שמעונוב

02:23 סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי גורם בלשכת ראש הממשלה נתניהו אישר שישראל קיבלה את הצעת ארצות הברית והאו"ם להפוגה הומניטרית בת 72 שעות.

02:17 חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיסת ארישק, אישר את הודעת דובר חמאס כי כל הפלגים הפלסטינים הסכימו להפוגה שהוצעה על ידי ארצות הברית והאו"ם. ארישק כתב בטוויטר שלו כי "הפלגים החליטו להיענות לקריאת האו"ם, בהתחשב במצב הקשה של העם הפלסטיני, ולהכריז על הפוגה המוניטארית למשך 72 שעות". לדבריו, ההפוגה תהיה בתוקף כל עוד ישראל לא תבצע כל פעילות התקפית נגד הפלסטינים ברצועה. דברים דומים אמר דובר חמאס בעזה, פאוזי ברהום (ג'קי חורי).

01:20 לדברי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שר החוץ המצרי הזמין את נציגי הישראלים והפלסטינים לקיים בקהיר משא ומתן על התנאים להשגת הפסקת אש ארוכת טווח. בשיחה עם כתבים, אמר קרי כי ההפוגה היא "הזדמנות גדולה" וקרא לצדדים לנסות ולמצוא מכנה משותף. בשיחות צפויים להשתתף גם נציגים אמריקאיים. על פי גורם אמריקאי בכיר, יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) יהיה אחראי לגיבוש המשלחת לקהיר, אך לא יקח בעצמו חלק פעיל בשיחות. עוד על פי אותו גורם, ישראל וארצות הברית לא יקיימו שיחות ישירות עם נציגי חמאס, בשל היותו ארגון טרור. דובר חמאס ברצועה, סמי אבו זוהרי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "הפלגים הפלסטינים מאוחדים סביב ההסכמה על נצירת האש", וכי "יצייתו לתנאי ההפוגה ההומניטרית כל עוד ישראל תכבד אותה".

01:03 אזעקות נשמעו ברחובות, נס ציונה וביישובים נוספים בשפלה. כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר רמלה (גילי כהן).

הוצאת הרקטה שהתפוצצה בשדרות, אתמולצילום: דוברות שדרות

00:38 שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ומזכ"ל האו"ם, באן קי מון הודיעו כי ישראל והפלגים הפלסטינים הסכימו על הפוגה הומניטרית בת 72 שעות החל ממחר בשעה שמונה בבוקר. ההפוגה נועדה לפינוי גופות ופצועים ברצועה ושיקום התשתיות הקריטיות שנפגעו במהלך ימי הלחימה. כוחות צה"ל יורשו להישאר בזמן ההפוגה ברצועה, וצה"ל יוכל לטפל במנהרות המצויות בשטח ישראל.

בהודעה שנמסרה מניו דלהי, שם שוהה כעת קרי, קראו האו"ם וארצות הברית לכל הצדדים "לנהוג באיפוק עד שההפוגה תיכנס לתוקף, ולציית לתנאיה באופן מלא". על פי דיווחים בסוכנויות הידיעות, חמאס אישר את התנאים להפוגה, אולם טרם התקבלה תגובה ישראלית רשמית להודעה.

00:34 שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון. מוקדם נשמעו אזעקות במספר יישובים במועצה (שירלי סיידלר).

00:27 על פי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", 84 פלסטינים נהרגו ביממה האחרונה ברצועה ו-258 נפצעו. על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני מספר ההרוגים מתחילת הלחימה עומד על 1442, בעוד מספר הפצועים עלה ל-8,295. עוד על פי הדיווח, משרד השיכון ברצועה העריך את הנזק שנגרם למבנים ותשתיות מתקיפות צה"ל מאז תחילת הלחימה בכ-4 מיליארד דולר. כ-5,238 מבנים נהרסו לחלוטין מהתקיפות.

31.07.2014

23:37: הוסר החשש לאירוע ביטחוני באזור זיקים (שירלי סיידלר וגילי כהן).

22:59: אלפי מפגינים פרו-ישראלים התכנסו מחוץ לשגרירות ישראל בפריז להביע תמיכה בפעולותיה בעזה.

22:56: מחר תוגבל הכניסה להר הבית לגברים מגיל 50 ומעלה, זאת בשל חשש לעימותים במקום. כוחות משטרה צפויים להיערך במקום (יניב קובוביץ).

22:51: תת מזכירת האו"ם לעניינים הומניטריים, ואלרי אמוס, קראה להפוגות הומניטאריות יומיות, עד שתושג הפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לחמאס, זאת בכדי לספק סיוע למאות אלפי הפצועים ברצועה. מועצת הביטחון של האו"ם הביעה "אכזבה עמוקה" מכך שקריאתה להפסקת אש מידית לא נענתה.

22:48: 73 רקטות ופצצות מרגמה התפוצצו היום בשטח ישראל, ועוד 17 רקטות יורטו על ידי סוללות כיפת ברזל, כך לפי נתוני צה"ל (גילי כהן).

ישיבת הממשלה בקריה אמשצילום: מוטי מילרוד

22:25: עלה ל-50 מניין ההרוגים הפלסטינים היום. 11 בני אדם נהרגו, בהם שלושה ילדים, כתוצאה מתקיפה של חיל האוויר במחנה הפליטים נוסיראת במרכז הרצועה, כך לפי דיווח פלסטיני. לפי הדיווחים הצבא פגע בבית ללא אזהרה מוקדמת. ההרוגים הם בני משפחה אחת, משפחת ביומי. באירוע נפצעו 20 בני אדם נוספים, רובם באורח בינוני וקשה. צוותי ההצלה עדיין פועלים במקום ויש חשש ללכודים מתחת להריסות הבניין שקרס (ג'קי חורי).

22:23: ‫רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב, לא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור כמו גם במועצה האזוריות שער הנגב (שירלי סיידלר).

21:59: עקב חשש לאירוע ביטחוני, תושבי היישובים זיקים ויד מרדכי מתבקשים להסתגר בבתיהם עד להודעה חדשה‬ (גילי כהן).

21:37: הבית הלבן אמר כי אין כמעט ספק שארטילריה של ישראל פגעה בבית הספר של אונר"א בג'בליה אתמול, וכינה את ההפגזה כ"בלתי מתקבלת על הדעת ובלתי ניתנת להצדקה". דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר כי ארה"ב תומכת בחקירה של האירוע, אך "לא נראה כי יש ספק רב באשר מי ביצע את הירי הארטילרי". לאחר הירי אתמול גינה הבית הלבן את הפגיעה, אך לא יחס אחריות לאף גורם. דובר הבית הלבן הוסיף כי ישראל יכולה לעשות יותר בכדי לשמור על ביטחונם של אזרחים.

21:34: כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל אזור אשקלון (שירלי סיידלר).

21:28: נגמ"ש מסוג נמר התהפך בעוטף עזה, לא היו נפגעים (גילי כהן).

21:17: שתי רקטות יורטו מעל אשדוד. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ובאר טוביה (שירלי סיידלר).

21:09: ממשלת צרפת פועלת להוצאתה מחוץ לחוק של "הליגה להגנה יהודית", התארגנות קיצונית שהקים הרב מאיר כהנא בשנות ה-60 ושמוגדרת בארצות הברית כארגון טרור. כשנשאל היום על תוכניתו של משרדו, שפורסמה לראשונה בעיתון ליברסיון, ענה שר הפנים הצרפתי, ברנאר קזנוב, כי "קבוצות שעשויות לעורר בעיות יפורקו, בכפוף לאישור גורמים משפטיים". הליגה להגנה יהודית צוברת תאוצה בשנים האחרונות בצרפת, וחבריה התעמתו לאחרונה בכמה הזדמנויות עם מפגינים פרו פלסטיניים (רוני בר).

21:02: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

20:46: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

20:11: שני חיילי צה"ל נפצעו מירי צלף בזמן פעילות בשג'עיה (גילי כהן)‬.

20:10: פצצת מרגמה פגעה בבית במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים. פצמ"ר נוסף פגע סמוך לרפת במועצה. אזעקה נשמעה קודם לכן באזור (שירלי סיידלר).

19:50: דובר אונר"א בעזה, כריסטופר גאנס, הטיל על צה"ל את האחריות לפגיעה אתמול בבית הספר בג'בליה, בה נהרגו לפחות 15 בני אדם: "בחנו את מסלול הירי, את הרסיסים ואת הנזק והגענו למסקנה שישראל היא שפגעה בבית הספר". כמו כן אמר גאנס בראיון לערוץ 2 כי "זה שקר גס שהחזרנו את הנשק שנמצא בבתי ספר בחזרה לחמאס. מומחים לפירוק נשק הם שלקחו אותו".

19:45: הוסר החשש לאירוע ביטחוני במועצה האזורית שער הנגב (גילי כהן).

19:41: שמונה בני אדם נפצעו מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול על גבול רצועת עזה (שירלי סיידלר וגילי כהן).

19:40: האיחוד האירופי גינה את הפגיעה באזרחים בתקיפת בית הספר של אונר"א והשוק בשג'עיה. "לא יתכן שנהרגו אזרחים חפים מפשע שנעקרו מבתיהם, ומצאו מקלט במתקנים של האו"ם לאחר שהצבא קרא להם לפנות את ביתם". עוד נאמר בהודעה כי האיחוד קורא לחקור את התקריות באופן מידי.

19:32: רקטה פגעה בקו מתח גבוה וגרמה לניתוקם מחשמל של תשעה ישובים (שירלי סיידלר)‬.

19:29: חשש לאירוע ביטחוני במועצה האזורית שער הנגב. תושבי יישוב בשער הנגב הורו להישאר בבתיהם מחשש לאירוע ביטחוני (גילי כהן ושירלי סיידלר).

19:22: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

19:00: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

הריסות בתים בעזהצילום: רויטרס

18:34: לפחות ארבע רקטות ופצמ"רים נפלו במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

18:21: רקטה יורטה מעל גוש דן. שלוש רקטות יורטו מעל קרית גת. רקטה נוספת יורטה באזור המועצה האזורית שער הנגב, ואחרת התפוצצה בשטחים פתוחים (גילי כהן).

18:06: רקטה פגעה ישירות במכונית בקרית גת. גבר בן 30, שהיה באזור, נפצע באורח קשה מפגיעה של רסיס. שני בני אדם אחרים נפצעו באורח קל ושבעה בני אדם לקו בהתקף חרדה. נגרם נזק רב באזור. רקטה נוספת התפוצצה בשטחים פתוחים. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר, עידו אפרתי וגילי כהן).

18:05: שר הפנים גדעון סער ושר האנרגיה והמים סילבן שלום מתחו ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בטענה כי לדעתם היעד של המבצע היה צריך להיות מיטוט שלטון חמאס בעזה. ״אני לא הייתי מאלה שיצאו פומבית בתקשורת ואמרו שצריך למוטט את שלטון חמאס אבל היום אני אומר כאן שזה היה צריך להיות יעד המבצע״, הדגיש סער. שלום מצדו אמר כי הוא מגבה את ראש הממשלה. שר הפנים גדעון סער מסר בתגובה: "אני מנוע חוקית מלהתייחס לדברי בישיבת הממשלה גם אם הציטוטים אינם נכונים" (ברק רביד). לידיעה המלאה

18:00: אזעקה נשמעה בתל אביב ובאזור המרכז.

17:55: אזעקה נשמעה בקרית גת, ובמועצות האזוריות לכיש, יואב, חוף אשקלון, שפיר ושער הנגב.

17:50: ארבע פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר)‬.

17:31: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשקלון. שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה. קודם לכן נשמעו אזעקות נשמעו באזור ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול (שירלי סיידלר).

17:02: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור. מחצות התפוצצו באשכול 17 רקטות ופצמרים (שירלי סיידלר).

16:25: ראשי חמאס פרסמו במקביל כמה הצהרות בהן הדגישו את ניצחון תנועתם. בכיר חמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר אמר כי "העם הפלסטיני יציין את נצחונו בקרוב מאוד". חבר בלשכה המדינית של חמאס, חליל אל-חיה אמר כי נתניהו מחפש מוצא לאחר שספג מהלומות מכוחות ההתנגדות. והוסיף כי "המוצא הוא קבלת תנאי ההתנגדות". דובר חמאס פוזי ברהום אמר כי "נתניהו מוביל את צבאו לבלתי נודע. בני בריתו גררו אותו למערכה כושלת, שלא הבין את השלכותיה" (ג'קי חורי).

16:15: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

15:51: הפלסטינים מדווחים כי צה"ל תקף רכב שטח באזור א-סנאפור שבמזרח עזה. שניים נהרגו ואדם אחד נפצע (ג'קי חורי).

15:39: כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו כמה אזעקות באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

15:24: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

14:50: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת אשכול. שלוש פצצות מרגמה התפוצצו מחוץ ליישובים במועצה. רקטה התפוצצה סמוך לגדר המערכת במועצה האזורית חוף אשקלון, באזור מתבצעות סריקות (שירלי סיידלר).

14:22: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת אשכול.

14:00: חייל צה"ל נפצע קל מירי צלפים שבוצע מתוך מסגד בשג'עיה, צה"ל השיב בירי טנקים (גילי כהן).

13:37: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

13:01: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שדות נגב, רקטה התפוצצה בשטח פתוח (שירלי סיידלר).

12:45: מספר העקורים הפלסטינים ברצועה שמשוכנים ב-86 בתי ספר של אונר"א הגיע הבוקר ל-225,178. לפי הערכות האו"ם מספרם הכולל של העקורים הוא כבר 440,000, כרבע מאוכלוסיית הרצועה.

כשמספר העקורים בבתי הספר של אונר"א היה עדיין כ-200,000 כבר הודיע הארגון לישראל שאם תקיפותיה יגרמו לעוד גלי עקורים היא לא תוכל עוד לקלוט אותם. רוברט טרנר, מנהל פעולות אונר"א ברצועה, אמר ל"הארץ" שארגונו הבהיר לישראל שהוא מצפה ממנה, ככוח הכובש, להגיש לעקורים את הסיוע ההומניטארי הנדרש. לדבריו, מסר זה הועבר לישראל כמה פעמים ביומיים האחרונים (עמירה הס).

12:05: בפתח ישיבת הממשלה הנערכת בקריה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי צה"ל ממשיך לפעול גם בשעה זו ברחבי עזה במלוא העוצמה ומשלים את נטרול מנהרות הטרור. "היכולת של חמאס הייתה מאפשרת לו לחטוף ולרצוח אזרחים וחיילי צה"ל על ידי תקיפה בו זמנית על ידי מנהרות שחודרות לשטחנו", הוסיף, "את היכולות האלו אנו מפרקים עכשיו. אין ערובה ל-100 אחוז כפי שכיפת ברזל לא נותנת מענה מוחלט אבל בשטח יש פעולות מרשימות של צה"ל והן ממשיכות במלוא עוזן".

נתניהו הוסיף כי "עד כה נטרלנו עשרות מנהרות טרור ואנו נחושים להשלים משימה זו. לכן לא אסכים לשום הצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את המשימה החשובה הזו. חמאס ספג מכות קשות גם מצה"ל וגם מהשב"כ, שעובדים יחד בתיאום. פגענו פגיעה קשה באלפי מטרות טרור, במצבורי הרקטות ובמוקדי הייצור, במרחבי השיגור ובמאות מחבלים שחוסלו. ההישגים הללו ופעולת הנטרול של המנהרות הם רק השלב הראשון בפירוז רצועת עזה. ארצות הברית והאיחוד האירופי קיבלו עמדתנו זו וזה לא היה קל להשגה, אבל השגנו זאת יחד בעבודה קשה".

עוד אמר ראש הממשלה "אני קורא לכם, לקיצונים משני הצדדים: אל תפגעו באחדות המיוחדת שקיימת, היזהרו במעשיכם יותר מכל ומעל הכל שרי הממשלה הם אלה שצריכים לתת דוגמה אישית לציבור כולו. בעת הזו העם כולו מצפה משרי הממשלה להתלכד מאחורי המטרה, בימים שבהם חיילינו לחמים מול האויב אנו חייבים להם את זה, ככל שאנו מאוחדים יותר אנו חזקים יותר". נתניהו הדגיש כי "צה"ל הוא צבא מוסרי מאין כמוהו, נלחם באויב אכזר מאוד ומנסה להימנע ככל האפשר בפגיעה באזרחים. אנחנו בהנהגה חושבים על החיילים, כל חייל מצה"ל יקר לנו" (ברק רביד).

11:59: עשר רקטות נורו לעבר שדרות והמועצה האזורית שער הנגב. מערכת כיפת ברזל יירטה שבע מהן, השאר התפוצצו בשטחים פתוחים. צוותי מד"א שהגיעו למוקדים השונים בעיר טיפלו בשבעה בני אדם, בהם שני חיילים שנפצעו באורח קל מרסיסי יירוט ופונה לבית החולים ברזילי באשקלון. אחת הרקטות התפוצצה סמוך לבית ספר וגן ילדים בשדרות וגרמה נזק לרכבים ולמבנה. רקטה נוספת התפוצצה בשטחים פתוחים במועצת שער הנגב וגרמה לשריפה, צוותי כבאות פועלים במקום (שירלי סיידלר).

11:51: אזעקה נשמעה במועצת אשכול. שלוש רקטות התפוצצו בשטח המועצה, אחת מהן גרמה נזק קל לבית. לא היו נפגעים (שירלי סיידלר).

11:37: אזעקה נשמעה במועצת חוף אשקלון. רקטה התפוצצה בשטח רצועת עזה (שירלי סיידלר).

11:30: כוח מחטיבת גולני זיהה חמוש מגיח מפיר מנהרה בשג'עיה, פתח לעברו באש והרג אותו. מלבד זאת, באזור חאן יונס זיהה כוח מחטיבת הצנחנים חוליה המונה חמישה חמושים, כלי טיס הפציץ את האזור שבו שהו והם נהרגו (גילי כהן).

11:16: אזעקה נשמעה באשקלון ובמועצת חוף אשקלון. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור אשקלון (שירלי סיידלר).

11:02: אזעקה נשמעה במועצת אשכול. חמש פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים (שירלי סיידלר).

10:35: כדוריות שהוסתרו במשלוח מזון שיועד לעזה והגיע דרך טורקיה נחשדו כמיועדות להכנת מטעני נפץ. המשלוח נתפס בידי אנשי המכס בנמל אשדוד, אולם בדיקה שנערכה במכס העלתה כי הן משמשות בתהליך ייצור שוקולד במכונה. הכדוריות מעוכבות במכס בשל החשש שייעשה שימוש נוסף בהן (שירלי סיידלר).

10:30: אזעקה נשמעה במועצת אשכול.

חמישה פלסטינים נהרגו הלילה והבוקר ברצועת עזה, שלושה מהם בחאן יונס ואחד ברפיח. אדם נוסף מת מפצעיו בעזה.

הלילה היה ירי מסיבי בגזרת רפיח וחאן יונס, וכן חילופי אש במחנה הפליטים אלמע'אזי וירי מכיוון הים לאורך רצועת החוף. בבתי החולים דווח על עשרות פצועים כתוצאה מהירי. עדי ראייה סיפרו כי הירי שימש לחיפוי על כוחות קרקעיים שנכנסו עמוק יותר אל האזורים שבהם מתנהלת הלחימה.

לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, מתחילת הלחימה ועד הבוקר נהרגו ברצועה 1,364 בני אדם, מהם 315 ילדים 166 נשים ו-58 קשישים. לפי הנתונים, בין ההרוגים 15 חובשים ואנשי צוות רפואה שנהרגו בזירות השונות ועוד שבעה פצועים. מניין הפצועים מתחילת המבצע עולה על 6,780 מהם 2,307 ילדים, 1,529 נשים ו-287 מבוגרים (ג'קי חורי).

10:03: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. אין נזק (שירלי סיידלר).

09:25: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

09:20: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. אין נזק (שירלי סיידלר).

08:30: אזעקה נשמעה בבאר שבע. רקטה התפוצצה בשטח פתוח, לא היו נפגעים (שירלי סיידלר).

07:57: צה"ל תקף הלילה 19 מטרות ברצועה, בהן חמישה בתי פעילי טרור, שלפי הצבא שימשו כאתרי פיקוד (גילי כהן).

07:15: שר ההגנה, צ'אק הייגל, טילפן אמש לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, וקרא להפסקת אש הומניטארית, שתוביל לדבריו לפתרון קבוע ללחימה בעזה ולפירוק חמאס מנשקו. הייגל נימק את קריאתו להפסקת אש בהרג הגובר של פלסטינים, בחללי צה"ל ובמצב בעזה.

בהודעת דוברו של הייגל, אדמירל ג'ון קירבי, נקבעה הבחנה ברורה בין פעילות הגנתית ישראלית הזוכה לתמיכה אמריקאית לבין פעילות התקפית, הגובה מחיר כבד מדי. הבחנה נוספת שנכללה בדברי הייגל ליעלון היתה בין השתתת הפסקת האש המיידית על הבנות "עמוד ענן" לבין איזכור משאלה, אך לא תנאי, לפירוז עזה בהמשך התהליך.

לדברי קירבי, יעלון הודה להייגל על תמיכתו בהגנת ישראל, "במיוחד על 'כיפת ברזל' הממשיכה להציל חיי ישראלים רבים. הייגל חזר וציין את התמיכה האמריקאית בבטחון ישראל ובזכותה להתגוננות. הוא גם הביע את הדאגה האמריקאית הנמשכת מהמספר הגדל של אזרחים פלסטינים הרוגים ומאובדן חיי ישראלים, כמו גם מהחמרת המצב ההומניטרי בעזה".

הייגל "הדגיש את הצורך בהפסקת-אש הומניטרית שתשים קץ למעשי האיבה ותוביל לסיום קבוע של מעשי האיבה, בהתבסס על הסכם הפסקת האש בתום מבצע 'עמוד ענן'". הוא חזר ואישר את ההשקפה האמריקאית, שלפיה על כל תהליך לפתרון מתמיד ומשמעותי של המשבר בעזה להוביל לפירוק חמאס וכל קבוצות הטרור מנשקן (אמיר אורן).

07:06: רקטה נפלה בשטח פתוח באזור אשדוד, אזעקות נשמעו מוקדם יותר במועצות האזוריות שפיר, חוף אשקלון ובאר טוביה (גילי כהן).

06:37: צה"ל החליט אתמול לגייס עוד 16 אלף אנשי מילואים, "כדי לאפשר אורך נשימה לצבא" - כך טוען קצין בכיר. הגיוס יחל הבוקר, ובכך יעלה מספר מגויסי המילואים ל-86 אלף. (גילי כהן)

03:17: ערוץ סי-אן-אן דיווח אמש כי ארה"ב הסכימה לבקשתה של ישראל לספק לה כמה סוגי תחמושת, עם כניסתו של מבצע צוק איתן לשבוע השלישי. לפי הערוץ, ישראל רכשה פצצות מרגמה בקוטר 120 מ"מ ורימונים בקוטר 40 מ"מ ממחסני תחמושת בהם ציוד בעלות כוללת של יותר ממיליארד דולר. בכיר במשרד ההגנה האמריקאי הדגיש בפני הסי-אן-אן כי "אין מדובר במכירת חירום".

02:57: ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר התראיין לערוץ סי-בי-סי ואמר כי "מראות הסבל ואובדן החיים מעזה אינם נעימים לאף אחד, מן הסתם". הרפר הוסיף, כי "עם זאת, ממשלת קנדה רואה בארגון הטרור חמאס האחראי למצב. הם אלו שהחלו את הלחימה, ממשיכים עם העימות, וממשיכים לדרוש את השמדתה של מדינת ישראל", דברי ראש הממשלה של קנדה.

01:33: בכיר בחמאס דיווח כי משלחת מאוחדת, שמורכבת מנציגי ארגונו ומנציגי אש"ף, מוכנה לצאת לשיחות בנוגע להפסקת אש בקהיר "בכל רגע" - כך דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית צפא. לפי הדיווח, הבכיר הדגיש כי לוח הזמנים להגעה אינו ידוע, אך היא עשויה לקרות בכל רגע, וכי התכנית שעומדת על הפרק היא אינה התכנית המצרית שפורסמה לפני כשבועיים.

הנחיות התגוננות לאוכלוסייה של פיקוד העורף

תותח צה"ל על גבול הרצועה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ