צה"ל צפוי להשלים את הרס המנהרות בתוך יממה; כוחות החלו לסגת מחוץ לעזה

כוחות צה"ל צפויים להרוס עוד שלוש מנהרות התקפיות של חמאס. נתניהו: "הכוחות ייערכו מחדש בהתאם לשיקולי הביטחון"

גילי כהן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
ברק רביד

ביממה הקרובה צפוי צה"ל להודיע על השלמת הפצצת כל המנהרות החוצות את גדר המערכת הידועות לו. במהלך סוף השבוע המשיך צה"ל להפציץ מנהרות שהתגלו בתוך רצועת עזה. עוד שתי מנהרות ייהרסו בשעות הקרובות, ומנהרה שלישית תופצץ בהמשך.

אחרי שהשלב הזה יושלם, סבורים בצה"ל שיוכלו לומר כי נגמר תהליך השמדת המנהרות ההתקפיות, כלומר אלו שחוצות את הגדר ועתידות לשמש את חמאס להוצאת פיגועים בשטח ישראל. מדובר ב-31 מנהרות שבמערכת הביטחון הצביעו עליהן עוד לפני המבצע, וכן במנהרות חוצות־גדר, שהתגלו במהלך הפעילות ברצועה.

לעדכונים שוטפים ממבצע "צוק איתן"

חיילי צה"ל בפיר מנהרה של חמאס ברצועהצילום: דובר צה"ל

חלק מהכוחות השלימו את הפעילות, והם נערכים בתוך הרצועה מחוץ לאזורים הבנויים, במרחק של כמה מאות מטרים מהגבול, באזורים הנחשבים שולטים. הסיבה לכך נעוצה ברצון להמשיך ולהגן על יישובי עוטף עזה מחשש להוצאת פיגועים נוספים, וכן כדי שהכוחות יהיו ערוכים לאפשרות של משימות נוספות שיוטלו עליהם.

חלק מהכוחות אף יצא לחלוטין מתוך הרצועה לשטחי היערכות אחוריים, במרחק של כמה קילומטרים מגבול הרצועה. עם זאת, ישנם עדיין הרבה כוחות שעובדים על פיצוץ המנהרות שנותרו - בצפון הרצועה ובדרומה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא במסיבת עיתונאים שכינס הערב בקריה בתל-אביב ואמר כי בימים הקרובים לאחר סיום הריסת המנהרות תתחיל יציאה הדרגתית של צה"ל מרצועת עזה. "הכוחות ייערכו מחדש בהתאם לשיקולי הביטחון...לקראת המשך הפעולה ועד להשגת היעד של השבת הביטחון".

נתניהו קיים את מסיבת העיתונאים בעקבות קריסת הפסקת האש והחלטת הקבינט לחתור לסיום חד-צדדי של המלחמה בעזה. נתניהו אמר כי מבצע "צוק איתן" ממשיך, אך רמז כי הפעילות הקרקעית תצומצם כדי למנוע פגיעה נוספת בחיילי צה"ל ובאזרחים פלסטינים. "לא אגיד מתי נסיים את המבצע ולאן נלך", הדגיש נתניהו. "צה"ל ייערך במקומות שנוחים לנו כדי להקטין את החיכוך".

לדברי נתניהו אם חמאס ימשיך את הירי מעזה אחרי ההיערכות מחדש של כוחות צה"ל, ישראל תגיב בעוצמה רבה. "לא נקבל המשך ירי", אמר. "יש לנו את האופציות השונות שאנחנו נפעל כדי להביא את השקט. החמאס בבוא העת, ייתכן שהעת הזו הגיעה, וייתכן שלא – הוא צריך להבין שהוא משלם מחיר בלתי נסבל מבחינתו להמשך הירי".

ראש הממשלה הדגיש עוד כי ישראל תובעת להתנות את שיקומה ופיתוחה של רצועת עזה בפירוזה מרקטות ומנהרות טרור. הוא הבהיר כי בתקופה האחרונה נותר "קשר ייחודי" עם מדינות האזור. "זהו נכס חשוב למדינת ישראל", אמר. "עם שוך הקרבות, בסיום המערכה, הדבר יפתח בפנינו אפשרויות חדשות... אני חושב שנוצרה קונסטלציה בינלאומית חשובה, בעיקר אזורית, שמאפשרת לנו לייצר מציאות חדשה".

בתוך כך, היום הותר לפרסום כי התגלו אופנועים במנהרה בנחל עוז, ששימשה לחדירת המחבלים שהרגו חמישה חיילים בעמדת צה"ל באזור השבוע. האופנועים היו אמורים לשמש את החמושים הפלסטינים בפיגוע בשטח ישראל, ככל הנראה לחטיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ