כ-250 פלסטינים נהרגו ברצועה בסוף השבוע, מחציתם ברפיח

יותר מ-70 בני אדם נהרגו בתקיפות צה"ל בעיר ביום שישי, לאחר התקרית שבה נהרג סגן הדר גולדין. תושבים: ערימות של גופות נערמות בבית החולים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סוף השבוע ברצועת עזה, שהיה אמור להיות רגוע יחסית בעקבות ההכרזה על הפסקת אש הומניטרית, הפך להיות מהקטלניים ביותר שידעו תושבי רצועת עזה מתחילת הלחימה. לפי נתוני משרד הבריאות בעזה, 256 בני אדם נהרגו וכ–815 נפצעו בימים שישי ושבת, בהפצצות ובהפגזות מאסיביות בתגובה לחשש מנפילתו בשבי של סגן הדר גולדין, שמותו נקבע רק במוצאי שבת.

רוב ההרוגים הם תושבי רפיח וסביבתה בדרום הרצועה, אך התקיפות התבצעו גם בגזרה הצפונית - בין היתר במחנה הפליטים ג'בליה ובערים בית חאנון ועזה, ובמחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז הרצועה.

לפי משרד הבריאות ברצועה, מניין ההרוגים בעזה מתחילת הלחימה הגיע לכ–1,690 בני אדם, בהם 315 ילדים, 166 נשים ו–58 מבוגרים. מניין הפצועים הגיע כמעט ל–9,000, בהם 2,307 ילדים, 1,529 נשים ועוד 287 מבוגרים.

תושבי הכפר חוזאעה שבדרום הרצועה אוספים חפצים ששרדו את ההפצצות, שלשוםצילום: אי־פי

ביום שישי לפנות בוקר, כמה שעות לפני שנכנסה לתוקפה הפסקת האש ההומניטרית, דיווחו הפלסטינים על 16 הרוגים בחאן יונס, לא ברור אם מהפצצות מהאוויר או מירי ארטילרי. לפי הדיווחים, תשעה מההרוגים הם בני משפחת אל־פרא, ארבעה מהם ילדים בגילים 4–12. עוד דווח כי צה"ל הפציץ את ביתו של בכיר חמאס, מחמוד אל־מבחוח, במחנה הפליטים ג'בליה. אל־מבחוח היה בכיר בזרוע הצבאי של חמאס וחוסל, על פי מקורות זרים, על ידי המוסד בדובאי ב–2010.

מאוחר יותר באותו היום, ולאחר שהחלה ההפוגה ההומניטרית, דיווחו הפלסטינים על חמישה הרוגים ברפיח. לפי הדיווח, מדובר באזרחים שיצאו לרחוב ונפגעו מירי ארטילרי.

בשעות הצהריים, עם הידיעה על החשש כי סג"מ גולדין נפל בשבי, הודיעה ישראל על קריסת ההפוגה, וחיל האוויר תקף עשרות יעדים ברצועה. הפלסטינים האשימו את ישראל בניצול ההודעה על היעדרות הקצין כדי לבצע טבח בתושבי עזה.

לפי עדויות של תושבי רפיח, צה"ל ירה פגזי טנקים בזמן שאזרחים שפינו את בתיהם במזרח העיר שבו לאזור כדי לבדוק אם שרדו את ההפצצות. עדי ראייה דיווח גם על מראות קשים של ערימות גופות בבית החולים הכוויתי ברפיח, לאחר שבית החולים המרכזי בעיר, יוסף א־נג'אר, חדל מלפעול מחשש שיופגז. ברפיח פורסמו תמונות בהן נראות גופות ילדים מאוחסנות במקררים של פירות וירקות. אחד הרופאים העיד שלא נותרו מקומות בחדרי המתים בבתי החולים, ולכן נעשה שימוש במקררים כאלו. בנוסף, הפלסטינים דיווחו על שלושה חובשים ועיתונאי שנהרגו מהפגזות והפצצות צה"ל בעיר. בסוף היום דווח על כ–130 הרוגים לפחות ברחבי הרצועה, מתוכם כ–70 ברפיח, 25 בכפר חוזאעה ו–16 בחאן יונס.

בלילה שבין שישי לשבת ובשבת בבוקר דיווחו הפלסטינים על למעלה מ–30 הרוגים נוספים, רובם מרפיח, בהם שבעה בני משפחת אבו סלימאן. מספר ההרוגים אתמול הסתכם בלמעלה מ–80.

אלפים השתתפו בהפגנה, שארגנה התנועה האסלאמית, נגד המבצע בטמרה שבגליל המערבי, בשבתצילום: אי־אף־פי

בנוסף, במהלך סוף השבוע התגלו עשרות גופות ברחבי הרצועה, בעיר בכפר חוזאעה שממזרח לחאן יונס. כוחות ההצלה הצליחו להיכנס לכפר ביום שישי, לאחר שהיה תחת מצור במשך ימים רבים.

אתמול בשעות הצהריים הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, כי החל מהשעה שתיים בצהריים יורשו תושבי הגזרה הצפונית ברצועת עזה לחזור לבתיהם. בהודעה הזהיר האלוף מרדכי את התושבים מלהתקרב לגדר המערכת לאורך הרצועה. ברצועה הביעו אתמול תקווה כי ההודעה מסמנת ירידה קרובה במספר ההפגזות - לקראת רגיעה מוחלטת בימים הקרובים.

התמונות הקשות שהגיעו מעזה, ובעיקר מרפיח, הובילו לתגובות זועמות בסוף השבוע בגדה המערבית. בחברון, בבית לחם, ברמאללה ובטול כרם התפתחו עימותים קשים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון - בתהלוכות שהתקיימו לאחר התפילות של יום שישי. ברמאללה ובטול כרם דווח על שני הרוגים מירי הכוחות, ועל יותר מעשרה פצועים נוספים שנפגעו מירי חי או מירי כדורי גומי.

בנוסף, אלפים השתתפו אתמול בתהלוכה שארגנה התנועה האיסלאמית בעיר טמרה שבגליל התחתון בגנות הלחימה בעזה. בראש התהלוכה צעדו ילדים שהחזיקו בבובות עטופות בסדינים לבנים, שעליהם כתמים אדומים, וקראו די להרג הילדים והאזרחים ברצועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ