פערים בין הצדדים, חמאס מאיים "לשתק את ישראל"

הזרוע הצבאית: "מוכנים למערכה, יהיו אלפי הרוגים בישראל". מצרים דחתה את דרישת הפלסטינים לנמל בעזה, ישראל מסרבת לשחרר את עצורי עסקת שליט

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי
ברק רביד

שעות לפני פקיעת תוקפה של הפסקת האש הזמנית במבצע "צוק איתן" איים הערב (חמישי) חמאס בחידוש האש לעבר ישראל אם דרישות הארגון לא ייענו. במקביל ניסו צוותי המשא ומתן הישראליים והפלסטיניים להגיע להסכמה בדבר הארכה של ההפוגה ב-72 שעות נוספות, למרות פערים גדולים בין הצדדים.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, מסר הערב כי "לא נסכים שהמערכה תסתיים בלי עצירה אמיתית של התוקפנות הישראלית על כל היבטיה וסיום אמיתי למצור, והביטוי הנכון לכך הוא הקמת הנמל בעזה, פחות מכך יהיה תרמית וניסיון לעקוף את ההקרבה של העם הפלסטיני ודם החללים".

לדברי אבו עוביידה, חמאס מוכן להתחיל במערכה חדשה נגד ישראל ולכפות עליה מלחמת התשה: "נשתק את הערים הגדולות בישראל ואת שדה התעופה בן גוריון, נהפוך את טנק המרכבה ללעג ויהיו אלפי הרוגים ועשרות אלפי פצועים", הזהיר. "אנחנו מוכנים להקרבה למען העם הפלסטיני שתומך בנו".

תהלוכת תמיכה בחמאס, היום בעזהצילום: רויטרס

לאבו עוביידה הצטרף בכיר חמאס איסמעיל רדואן, השוהה בקהיר. לדבריו, "המשלחת הפלסטינית מאוחדת בעמדתה. כעת מתקיימת פגישה בין המשלחת לבין ראש המודיעין המצרי להמשך הדיונים בדרישות הפלסטיניות, ואם הדרישות לא ייענו עזיבת המשלחת את קהיר היא אפשרות קיימת".

הערב המשיכו צוותי המשא ומתן משני הצדדים לקיים מגעים בקהיר בניסיון להשיג הסכמה בדבר הארכת הפסקת האש. פקידים ישראלים בכירים הבהירו כי ישראל לוקחת ברצינות את איומי חמאס לחדש את ירי הרקטות מחר בבוקר והוסיפו כי אם הדבר יקרה, התגובה הישראלית תהיה חריפה ביותר. מנגד, זמן קצר לאחר הודעת אבו עוביידה מסר חבר המשלחת הפלסטינית ובכיר חמאס, עיזת א-רשק, כי "המסר הגיע למשלחת".

צוות המשא ומתן הישראלי שב אמש לישראל ועדכן את ראש הממשלה ושר הביטחון בהתקדמותן השיחות, והערב יצאו חברי הצוות בחזרה לקהיר כדי להמשיך במשא ומתן. במשלחת הישראלית חברים ראש השב"כ יורם כהן, ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, ראש אגף תכנון במטכ"ל נמרוד שפר ומתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי.

הפערים בין ישראל ומצרים לבין חמאס הינם משמעותיים. המצרים הבהירו לחמאס כי דרישתם להקמת נמל ימי בעזה כלל אינה על הפרק. בסוגיית פתיחת מעבר רפיח הבהירו המצרים לחמאס כי פתיחת המעבר תיעשה אך ורק בהתאם לתנאיה של מצרים, ובתנאי שאנשי המשמר הנשיאותי הפלסטיני, שכפוף לנשיא מחמוד עבאס, יוצבו במעבר.

ישראל דחתה גם היא כמה מדרישות חמאס, ובהן הדרישה לשחרר את אנשי הארגון ששוחררו מהכלא במסגרת עסקת שליט ונעצרו מחדש אחרי חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון לפני חודש וחצי. "דרישת חמאס בעניין משוחררי עסקת שליט כלל אינה על הפרק", אמר פקיד ישראלי בכיר.

עם זאת ציין הפקיד כי ישראל תסכים להרחיב את אזור הדיג מול חופי עזה ל-12 מייל ימי, להקל על הכנסת סחורות דרך מעבר כרם שלום, לאפשר ייצוא רחב יותר מהרצועה לחו"ל ולגדה המערבית ולהגדיל את מספר האישורים לתנועת פלסטינים בין עזה לגדה. הבכיר הישראלי הוסיף כי ישראל מעוניינת גם היא בנוכחות של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס במעברי הגבול ובתהליך שיקום הרצועה. "אנחנו רוצים לתת משהו לפלסטינים אבל ליצור רושם שמדובר בהישג של הרשות הפלסטינית ולא של חמאס", הדגיש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ