המשטרה ביטלה את הפגנת השמאל בתל אביב מחשש לירי רקטות

למרות החלטת המשטרה לבטל את האירוע, כ-200 פעילי שמאל התייצבו בכיכר רבין והביעו מחאה על הלחימה בדרום. מולם התייצבו עשרות פעילי ימין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משטרת תל אביב הודיעה בצהריים (שבת) כי היא אוסרת לקיים את הפגנת השמאל שתוכננה להתקיים הערב בעיר. "בעקבות המצב הביטחוני, האיום הרקטי ובהתאם להנחיות פיקוד העורף הוחלט שלא לקיים היום אירועים בהשתפות קהל רב בשטח פתוח", נמסר. "לפיכך, בנסיבות אלו לא ניתן יהיה לקיים את אירוע המחאה שתוכנן להיערך בערב בכיכר רבין למען ביטחונו ושלומו של הציבור".

עוד נמסר כי "במשטרה ובפיקוד העורף סבורים שצפויים להגיע אלפים להפגנה. לדברי גורם במשטרה, "אנו מכבדים את ערך הביטוי אך ערך חיי אדם עולה על כך". בהפגנה, שכותרתה "משנים כיוון לשלום", היו אמורים להשתתף חברי כנסת ממרצ וחד"ש, הארגונים "שלום עכשיו", "לוחמים לשלום" ועוד.

למרות החלטת המשטרה, התייצבו הערב כ-200 מפגיני שמאל בכיכר רבין והביעו מחאה על הלחימה בדרום. בין השאר, קראו המפגינים: "מלחמה לעצור, להסיר את המצור", "כסף לרווחה – לא לעוד מלחמה" והניפו שלט שעליו נכתב: "עצרו את הטבח, סיימו את המצור". מולם התאגדו כ-20 פעילי ימין שהניפו דגלי ישראל ושרו את ההמנון. כוחות משטרה גדולים אבטחו את המפגינים.

הפגנת מחאה נגד המבצע בכיכר רבין, לפני שבועיים

על פי הנחיית פיקוד העורף שפורסמה אתמול ותקפה עד הערב, באזורים המרוחקים 80-40 קילומטר מעזה, בהם גוש דן, אין לקיים אירועים בהשתתפות אלף איש ומעלה בשטחים פתוחים.

מהארגונים שיזמו את העצרת נמסר בתגובה: "מטה העצרת מודיע כי במצב זה העצרת נדחית למועד הקרוב ביותר בו יהיה ניתן לקיימה. ההיענות הגדולה לקריאתנו להפגין מוכיחה כי יש בישראל ציבור גדול התומך בשינוי כיוון, מתנגד לדרך המלחמות ודורש פריצה של מעגל הדמים באמצעות הידברות אמיתית עם הפלסטינים כדי להגיע להסדר שלום שיבטיח עצמאות וצדק לשני העמים. צר לנו שהמשטרה וגופי הביטחון מוכיחים אוזלת יד בהגנה על חופש הביטוי הדמוקרטי בישראל ובמרכזו חופש ההפגנה והמחאה. מדובר בתעודת עניות לדמוקרטיה הישראלית".

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ אמרה "משמעות החלטת המשטרה היא שלא ניתן להפגין נגד מלחמה בזמן מלחמה. אלה בדיוק הזמנים בהם המשטרה וגופי הביטחון צריכים להגן באופן קפדני על חופש הביטוי והמחאה ולא לצמצם אותו".

לפני שבועיים התקיימה הפגנה דומה בתל אביב בהשתתפות אלפי בני אדם. כמה שעות לפני האירוע הודיעה המשטרה על ביטולה בשל המצב הביטחוני אולם חזרה בה אחרי שנודע על הארכת הפסקת האש שהיתה אז. בההפגנה ההיא השתתפו כ-7,000 בני אדם שהתכנסו בכיכר רבין וקראו: "יהודים ערבים מסרבים להיות אוייבים". המשטרה נאלצה לחצוץ כל העת בינם לבין מאות פעילי ימין שהביעו תמיכה בהמשך הפעילות הצבאית.

המפגינים וכוחות המשטרה בתל אביב, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ