ליברמן: "אסור לסיים את המבצע בלי להחזיר את גופות החיילים"

שר החוץ אמר כי "חייבים להכריע את חמאס גם במחיר של הסלמה". על העומד בראש ועדת החקירה של האו"ם אמר: "אסור שידרוך במדינת ישראל"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בעוד המשלחת הישראלית שבה הבוקר (רביעי) לקהיר להמשך השיחות עם חמאס כאשר השעון מתקדם אל עבר תום הפסקת האש - הלילה בחצות - הכריז הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן כי ישראל חייבת להכריע את חמאס גם במחיר של הסלמה נוספת. "עמדתנו הברורה, גם שלי וגם של חברי מהתחלה היתה הכרעה. המטרה היא למנוע את המבצע הבא, הגיע הזמן להגיד די. חודש זה מספיק כדי להבין שעם חברת המחבלים שנמצאת פה ממול אי אפשר להגיע לשום הסדרה". ליברמן אמר את הדברים במפגש עם ראשי רשויות בדרום במרכז הקהילתי ביישוב בת הדר. הוא הוסיף כי "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מלחמת התשה ולכן אנחנו חייבים להגיע להכרעה גם במחיר של הסלמה. אם הפסקת האש הנוכחית הולכת לקריסה לא צריך לאיים בתגובה קשה. שום תגובה קשה – הכרעה. לקחת יוזמה לידינו וגם במחיר שזו תהיה הסלמה משמעתית. לגמור את הסיפור בזמן הקצר ביותר".

צפו בקטע מתוך דבריו של שר החוץ ליברמן:

ליברמן אמר את הדברים לאחר שרק אתמול שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שניסה לשכנעו לתמוך במתווה להפסקת אש ארוכת טווח עם חמאס שהתגבש בשיחות בקהיר. אולם היום כבר המהיר כי "בלי שאנחנו ניפטר מחמאס אי אפשר להתקדם לשום הסדר המניח את הדעת – לא ביטחוני ולא מדיני, לא יכול להיות שמדינת ישראל לא יכולה להכריע 26 אלף מחבלים שיושבים פה לידינו ופשוט מאיימים חדשות לבקרים ומפרים פה את השקט". שר החוץ אמר עוד כי אסור לסיים את המבצע "בלי שגופות החיילים חוזרות לישראל. אם המחבלים מהצד השני לא מקבלים את זה, לא מבינים את זה, הם חייבים להבין שהם יקבלו בחזרה גופות של מוחמד דף, הנייה ושל כל הנהגת חמאס ברצועת עזה. זו לא יכולה להיות בכלל שאלה. אני וחברי לא נקבל שום הסדר, שום מתווה, בלי שגופות החיילים יחזרו לישראל".

בהתייחס לוועדת החקירה של האו"ם בראשות ויליאם שאבאס אמר ליברמן: "שני דברים שמניעים את העולם זה צביעות וכסף. גם הוועדה הזאת זו סימפוניה של צביעות, מי שהאשים אותנו בהפרת זכויות האדם הן מדינות כמו קובה, ונצואלה ואלג'יר. יש לנו בלוק אוטומטי שמצביע נגדנו בכל פורום בינלאומי. לגבי אותה ועדה, אסור למדינת ישראל לשתף פעולה עם אותה ועדה. צריכים להתמודד איתם, אבל לא לתת לגיטימציה לעוכרי ישראל. הטעות היא של מי שמינה את האיש הזה, שאבאס, לראש הוועדה הזו. אסור שהאיש הזה ידרוך במדינת ישראל. נתמודד עם הוועדה הזו כמו שהתמודדנו עם ועדות גולדסטון ופאלמר".

ליברמן, היוםצילום: אילן אסייג

שר החקלאות יאיר שמיר מתח ביקורת על התנהלות הממשלה. "אני מרגיש בדיוק כמוכם", אמר לראשי המועצות בדרום. "אני חושב על עצמי – איך יכול להיות שהשקעתי כל כך הרבה שנים בביטחון ובכלכלה ובסוף אנחנו עומדים ברפיסות כזו מול חבורה של קיקיונים".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, הוסיף כי על חברי הממשלה לקבל כעת החלטות לא פשוטות: "הדבר שעומד לנגד עיני זה התושבים, והרצון לקבל תקופת רגיעה ארוכה כמה שיותר. חשוב מה העולם אומר, אבל לי יותר חשובים התושבים ואיך אנחנו מגיעים לסוף הסכסוך או לשקט ממושך".

ראש מועצה אזורית שדות נגב, תמיר עידאן, אמר כי רוחם של תושבי הדרום מתחילה להישבר. "לאורך כל המלחמה הזאת – ולא מבצע, זו מלחמה – נשאלו כל הזמן מה קורה עם התושבים, עם החוסן, עם האיתנות", אמר. "הדבר שהדהים אותי במלחמה הזו זה החוסן של התושבים, אבל החוסן הזה מתחיל להיסדק ולהישבר, לא רואים לאן הולכים. התושבים שבעים ורוויים, מתחילים להיות מותשים". עידאן אמר כי בנו בן השנתיים "שומע אזעקה וצועק 'בום'. האם זו צורת חיים נורמלית? אנחנו רוצים שקט, רוצים לחיות כמו בני אדם. התושבים חזקים ובלבד שתהיה פעולה שנדע את סופה – עוד חודש, עוד חודשיים, עוד שנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ