מפת ההרס: האו"ם מיפה את היקף הנזק ברצועת עזה

משרד התיאום של האו"ם לעניינים הומניטאריים בשטחים פרסם אטלס בן 108 עמודים שמתעד את כל הפגיעות ברצועה; יותר מ-100 אלף משפחות נותרו ללא קורת גג

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

האו"ם פרסם היום (ראשון) את האטלס השלם של הנזק שנגרם לרצועת עזה במבצע צוק איתן. המסמך, שפורסם בידי משרד התיאום של האו"ם לעניינים הומניטאריים בשטח הפלסטיני הכבוש (OCHA), מתעד את כל הפגיעות ברצועה, בצילומי לוויין. כל נקודה אדומה על גבי המפה מייצגת נזק או פגיעה שנגרמה.

על פי נתוני OCHA בסך הכל נפגעו במבצע, 15 בתי חולים, 230 בתי ספר, 41 מסגדים, 14 מתקנים של אונר"א. לדברי הארגון, ל-16,735 משפחות, ובסך הכל יותר מ-100 אלף בני אדם, אין בתים לחזור אליהם, והן זקוקות לסיוע ארוך טווח עד שבתיהן יתוקנו או ייבנו מחדש.

מפת הפגיעות בחוזאעהצילום: האו"ם
מפת הנזק באזור שג'עיהצילום: האו"ם

באו"ם הסבירו כי האטלס שמחלק את הרצועה ל-108 תאי שטח מבוסס על ניתוח צילומי לוויין מה-1 באוגוסט. הוא נועד "לספק רמה גבוהה של פרטים כדי לסייע לארגונים לבצע הערכה של הצרכים ותוכניות הסיוע". לדבריהם, "זהו כלי חשוב לארגונים הומניטאריים ולארגוני פיתוח, אבל גם מקור חשוב לכל מי שפועל בעזה כמו גם לאלה שרוצים להבין טוב יותר את ההשפעה של ההסלמה האחרונה".

במילים אחרות, מפת הפגיעות ודאי תשמש גם את הוועדה הבינלאומית של האו"ם, שמונתה לחקור אם ישראל ביצעה לכאורה פשעי מלחמה במבצע צוק איתן. בראש הוועדה עומד ויליאם שאבאס, פרופסור למשפט בינלאומי ולזכויות אדם ממוצא קנדי.

שאבאס ידוע בקו הביקורתי שלו כלפי ישראל, הוא תקף בעבר בחריפות את פעולות צה"ל במבצע עופרת יצוקה שיבח את דו"ח ועדת גולדסטון, שמונתה לחקור את המבצע.

מפת הנזק באל חאנוןצילום: האו"ם

ברגע שפורסם דבר מינוי הוועדה ממשלת ישראל פתחה ניסיונות לדה לגיטימציה של חבריה. דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, אמר כי מינויו של שאבאס מהווה הוכחה נוספת לכך שהמועצה לזכויות אדם הפכה למועצה לזכויות הטרוריסטים. "אם היה צורך בראייה נוספת לכך, הרי שמינוי יושב ראש הוועדה, שדעותיו ועמדותיו המוטות נגד ישראל ידועות לכל, מוכיח מעל לכל ספק שישראל לא יכולה לצפות לצדק מגוף כזה ושדו''ח הוועדה כבר נכתב וכעת רק נקבע מי יחתום עליו", אמר פלמור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ