ירי כבד על עוטף עזה: כ–135 רקטות ופצצות מרגמה

שני בני אדם נפצעו באורח קשה מפגיעת פצמ"ר במחסום ארז. עשר רקטות יורטו, אחת מעל ירושלים. בכיר בחיל האוויר: "אי אפשר לעצור לגמרי את הירי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני בני אדם נפצעו אתמול (ראשון) באורח קשה ואחד נוסף נפצע באורח בינוני מרסיסי פצצת מרגמה שהתפוצצה בחניון של מעבר ארז בצפון רצועת עזה. בזמן פינוי הפצועים לבית החולים נורו 11 פצצות מרגמה נוספות לכיוון המעבר, והפינוי נעשה תחת אש.

לאחר זמן קצר תקף צה"ל את המשגר ממנו בוצע הירי. בעקבות הירי הוחלט לסגור לתנועה את מעבר ארז, שמשמש בעיקר למעבר פלסטינים מעזה לקבלת טיפול רפואי בישראל. ממשרד הביטחון נמסר כי המעבר ייסגר לתנועה "למעט פעילות להצלת חיים". לפי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אתמול היו אמורים לעבור מעזה 53 חולים ומלווים לקבלת טיפול רפואי.

אתמול בשעות הערב נגרם נזק לבית באשקלון כתוצאה מפגיעת רסיסי יירוט. אשה אחת לקתה בחרדה ופונתה לקבלת טיפול רפואי. לפני כן פגעו פצצות מרגמה ברפת במועצה אזורית אשכול ובלול במועצה אזורית באר טוביה. בשני המקרים לא היו נפגעים אך נזק נגרם למבנים.

החניון במחסום ארז בו נפצעו שלושת האזרחים, אתמולצילום: אילן אסייג

יותר מ-135 רקטות ופצצות מרגמה נורו אתמול מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, בעיקר לעוטף עזה. 120 מהן התפוצצו בשטחים פתוחים, וחמש בשטחים בנויים. עשר רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, בין היתר, בירושלים, באשדוד ובגן יבנה. בנוסף, רקטה התפוצצה בשטח פתוח בשרון ולא נשמעה קודם לכן אזעקה.

ועדת החוץ והביטחון התכנסה אתמול בקריה בתל אביב לצורך קבלת עדכון, מבצעי ומודיעיני, על המבצע. חברי הוועדה אישרו בדיון את המשך המצב המיוחד בעורף, אולם יו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), התריע כי האישור יוארך רק עד ה-2 בספטמבר, כדי להבטיח שעד אז יסכמו במשרד האוצר את נושא הפיצויים לתושבי הדרום. כמו כן, אישרו חברי הוועדה את בקשת הממשלה לגייס עד 10,000 אנשי מילואים נוספים בצו 8. בנוסף, אישרו חברי הוועדה כי כל איש מילואים שגויס בצו 8 מתחילת המבצע ועד ה-15 בנובמבר יהיה זכאי להטבות כלכליות שונות, כדוגמת דחייה בתשלומי דו"חות.

קצין בכיר בחיל האוויר אמר אתמול כי במצב הביטחוני הנוכחי תמיד יהיה ירי תלול־מסלול וכי אין לצה"ל יכולת לעצור באופן מוחלט את הירי, לא מהאוויר ולא בפעילות מהקרקע. לדברי הקצין, לאור התגברות ירי פצצות המרגמה בימים האחרונים, שינו בצה"ל ובחיל האוויר את שיטת פעילותם והם "פועלים בצורה יחסית אגרסיבית יותר ביומיים האחרונים". הקצין הוסיף כי צה"ל מתמקד באיסוף מודיעין על אזורי השיגור, כדי לנסות ולתקוף את משגרי פצצות המרגמה.

אחד הפצועים ממחסום ארז מפונה לבית החולים באשקלון, אתמולצילום: אי־אף־פי

בחיל האוויר מזהים כי בימים האחרונים חמאס משגר בעיקר פצצות מרגמה, וממעט באופן יחסי בירי רקטות לטווחים בינוניים וארוכים - גוש דן ומעבר לו. עם זאת, לדברי הקצין, בצה"ל לא שינו את מדיניות האש בכל הנוגע לפגיעה באזרחים שאינם לוקחים חלק בלחימה. "קודם לכן חמאס ירה גם רקטות לטווח בינוני, וכיום הוא עושה בזה פחות שימוש. פצצות המרגמה זה האיום המרכזי שמפריע ופוגע בנו, ולכן תמהיל המשימות השתנה. אנחנו מוכנים להמשך הלחימה - אין משהו שיעצור אותנו".

לטענתו, בצה"ל ובחיל האוויר מתמקדים כעת בפגיעה במשגרי פצצות המרגמה ובבכירי חמאס. כשנשאל הקצין אם בצבא מגדירים את ניסיון ההתנקשות במוחמד דף כהצלחה, אמר כי בעיניו עצם הגישה אליו היא הצלחה, "ואני מקווה שהמודיעין לאט לאט יביא את המידע שאנו מצפים לו". הקצין הוסיף כי במקרים לא מעטים צה"ל זיהה ששיגור הרקטות ופצצות המרגמה נעשה בקרבת בתי ספר, מוסדות רפואיים ומחסות למחוסרי קורת גג בעזה.

על אף היקפי הפגיעה בשטחים בנויים בימים האחרונים, בחיל האוויר סבורים כי אין שינוי באחוזי ההצלחה של כיפת ברזל, שעדיין עומדים על 85%–90%. לפי נתוני החיל, בעת הלחימה בעזה נורו יותר מעשרה טילי כתף נגד מטוסים - אך אלו לא פגעו בכלי הטיס של חיל האוויר. לדברי הקצין, "במידה מסוימת, הופתענו מהרמה המתקדמת של טילי הכתף שיש להם (בעזה) נגד מטוסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ