ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר: "ידיים עלומות" מונעות חתימה על הפסקת אש

עזאם אל-אחמד אמר כי בשבוע שעבר הצדדים היו קרובים מאוד לחתימה על הסכם, ואיים כי יחשוף מי עומד מאחורי הכשלת שיחות אם המשא ומתן יקרוס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכיר פתח וראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר הלילה (שלישי) כי ניתן להגיע להפסקת אש בכל רגע, אך יש "ידיים עלומות" שמונעות את החתימה על הסכם.

בראיון לערוץ טלוויזיה פלסטיני מקומי המזוהה עם פתח, חשף אל-אחמד כי בלילה שבין ה-19 ל-20 באוגוסט הצדדים היו קרובים מאוד לחתימה על הסכם, מהלך שסוכל לבסוף על ידי אותם גורמים "עלומים", כלשונו. הוא הוסיף כי במידה והמשא ומתן ייכשל, הוא יחשוף מה קרה מאחורי הקלעים של השיחות, ומי עומד מאחורי כישלון המאמצים לגיבוש הפסקת אש.

כמו כן, אל-אחמד הבהיר כי לא תתקבל שום החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לפני שהמצרים יודיעו על סיומן הסופי של השיחות בקהיר, על המתווה שהציעו להפסקת אש. לדבריו, לא ניתן להגיע להסדר בלי מצרים, מפני שהיא עורק חיים מרכזי עבור הפלסטינים בכלל ותושבי עזה בפרט.

אחד מרבי הקומות שהופצצו הלילה בעיר עזהצילום: רויטרס

בקרב ההנהגה הפלסטינית ברמאללה ישנה תמימות דעים לפיה חמאס, ובעיקר הנהגת החוץ שלו, תלויים בראש ובראשונה בהחלטה טורקית בכל הקשור למגעים לגיבוש הפסקת אש. על כן, הם מפנים אצבע מאשימה כלפי הנשיא ארדואן, ורואים בו אחראי לכישלון שנחל עד כה המשא ומתן.

לצד זאת, בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, צוטט הבוקר בעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון, כשלדבריו היוזמה המצרית מקובלת על הארגון מבחינה עקרונית. עם זאת, הוא הוסיף כי ישנה אי-בהירות באשר לחלק מהניסוחים המובאים בה.

בזירה הפלסטינית מצפים כעת לישיבת ההנהגה, שעתידה להתכנס הערב ברמאללה. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמור להציג בישיבה את תוצאות השיחות בקהיר ובקטאר, ואולי אף יוסיף פרטים על "ההפתעה המדינית" שהבטיח להציג עוד השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ