יעלון הכריז על ארגון "המדינה האיסלאמית" כעל התאחדות בלתי מותרת

משמעות ההכרזה היא בעיקר משפטית - כך יוכלו במערכת הביטחון לפעול כנגד התארגנויות מקומיות שעלולות לקום בהשראת הארגון או בהנחייתו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הכריז היום (רביעי) על ארגון "המדינה האיסלאמית" כהתאחדות בלתי מותרת. ההחלטה להגדיר כך את הארגון נתמכה בהמלצת שירות הביטחון הכללי. כחלק מנימוקי יעלון המופיעים בצו עצמו, נכתב כי השר השתכנע כי "הדבר דרוש לצורך הגנה על ביטחון המדינה, שלום הציבור, והסדר הציבורי".

משמעות ההכרזה של שר הביטחון על הארגון ועל חבריו כמי שלוקח חלק בהתאחדות בלתי מותרת היא בעיקר משפטית - כך, יוכלו במערכת הביטחון לפעול כנגד התארגנויות מקומיות המזוהות עם "המדינה האיסלאמית", לעצור העברת כספים לארגון או משאבים אחרים, ולפעול כנגד מי שיהיה חבר בארגון או יפעל מטעמו.

גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" כי מדובר במהלך צופה פני עתיד, למקרה שבו יפעל תא מקומי, בין אם בהשראת ארגון "המדינה האיסלאמית" ובין בהפעלתו, בגדה או בישראל. אתמול אמר קצין בפיקוד הצפון כי הוא אינו רואה פעילות של "המדינה האיסלאמית" בגזרת רמת הגולן, במרחק של עד כחמישים קילומטרים מקו הגבול, "אך יכול להיות שבהמשך הם יגיעו". היום הכריז שר הביטחון גם על ארגון גדודי עבדאללה עזאם, הפועלים בלבנון, כעל התאחדות בלתי מוכרת.

החשש הישראלי מפני "המדינה האיסלאמית" גובר לאור הצלחתו של הארגון להשתלט על שטחים נרחבים ונקודות אסטרטגיות בסוריה. אי היציבות במדינה, והמלחמה בין משטר אסד לבין הארגונים השונים זולגת בשנה האחרונה גם לתוך ישראל, באירועים חוזרים ונשנים של ירי טילים ופצמ"רים אל מעבר לגבול הישראלי, ירי ממנו נהרגו ונפצעו אזרחים ישראלים.

לדברי קצינים בפיקוד הצפון, המדינה האיסלאמית (דאע"ש) כבר מידפקת על השער בגולן. עד כה נצפו רק פעילים ספורים המזוהים עם הארגון הזה, באזורים שבקרבת הגבול, אך בכמה מהכפרים כבר נשמעות הצהרות הזדהות של מנהיגים דתיים, ופה ושם מונף דגל של הארגון או של פלגים הקרובים לו. כפי שקרה בעיראק, ייתכנו בעתיד בריתות אינטרסים בין הארגון לעיירות וכפרים שאינם חולקים בהכרח את האידיאולוגיה הרצחנית שלו. "זה עוד לא נראה בקו החזית המיידי אתנו", אומר קצין בכיר ל"הארץ". "אבל נוכחות חזקה של המדינה האיסלאמית כבר מורגשת במרחב כולו. הכל כאן משתנה, מבעבע, גם בין ארגוני האופוזיציה לבין עצמם. יש כאן מגמה חזקה, שמנסה להחזיר את סוריה ועיראק אלף שנה אחורה. ההקצנה מורגשת: הצד הסורי של הגולן כבר צבוע בחמישים גוונים של שחור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ