החשש מהמדינה האיסלאמית: נתניהו כינס דיון, לבני תציע חוק נגד פעילים ישראלים

רה"מ וראשי זרועות הביטחון בחנו אמצעים נגד תומכי הארגון בקרב ערביי ישראל. לבני: אפיץ חוק שיאפשר להעמיד לדין ישראלים שיקחו בו חלק

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אחר הצהריים (רביעי) דיון על ההתמודדות עם חדירה אפשרית של ארגון המדינה האיסלאמית (לשעבר דעא"ש) לישראל ולגדה המערבית, כך מסר פקיד בכיר בירושלים. הדיון עסק בין השאר באמצעים משפטיים וביטחוניים שיש לנקוט נגד פעילים תומכי הארגון בקרב ערביי ישראל ובקרב הפלסטינים בגדה.

בישיבה השתתפו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שרת המשפטים ציפי לבני, ראש השב"כ יורם כהן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו ובכירים במערכת הביטחון. שר הביטחון משה יעלון לא נכח בדיון משום שהוא מבקר עתה באזרבייג'אן. "בישיבה נדונה שורת צעדים להחמרת האכיפה מול גילויי הזדהות עם ארגוני הטרור האסלאמיים באזור", ציין הפקיד הבכיר.

למערכת הביטחון אין מידע על תשתית של ממש של הארגון בישראל, ומדובר ככל הנראה בגילויי תמיכה בלבד. אתמול אמר השר אהרונוביץ' לרשת ב' כי יש סימנים לפעילות הארגון בארץ, אולם סימנים אלה אינם מדאיגים בשלב זה והמשטרה תפעל בהתאם. שלשום התייחס מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לאיום המדינה האיסלאמית ואמר כי פעילי הארגון אינם נמצאים פיזית בישראל. "הבעיה עם דעא"ש היא לא הנוכחות הפיזית של לוחמיו, אלא שבעולם האינטרנטי, הצעירים נחשפים לרוח הקיצונית של הארגון ומושפעים ממנה", אמר דנינו בכנס הבינלאומי למדיניות נגד טרור.

זירת פיגוע שביצעו אנשי המדינה האיסלאמית בבגדאד, היוםצילום: רויטרס

הישיבה התקיימה היום כמה שעות לפני נאומו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לאומה האמריקאית בעניין אסטרטגיית הפעולה נגד המדינה האיסלאמית והקואליציה הבינלאומית שמוקמת בימים אלה. היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן והשר לענייני מודיעין יובל שטייניץ ייפגשו היום בוושינגטון עם בכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקאי וישמעו מהם על עיקרי נאומו של הנשיא.

שרת המשפטים ציפי לבני, שהשתתפה בישיבה אצל נתניהו, אמרה הערב בהרמת כוסית לרגל ראש השנה שערכה מפלגת התנועה כי תפיץ בקרוב הצעת חוק נגד ארגון המדינה האיסלאמית, שתאפשר להעמיד לדין כל ישראלי שיהיה חבר בארגון. "החוק יאפשר למדינה להעמיד לדין כל אזרח ישראלי שיקח חלק בארגון טרור מזוין עם אידיאולוגיה איסלאמית קנאית, כי זה מה שצריך לעשות כדי להתגונן מפני טרור", אמרה לבני, "זה מה שכל מדינה מערבית עושה היום. טרור לא ייכנס אלינו". לבני הוסיפה עם זאת כי "חקיקה טובה ודיבור חזק מול דעא"ש הם טובים פנימה, אבל לא די בכך. כי כל מי שמאיים מפני דעא"ש, צריך גם להביא פתרון".

לדברי לבני, אחד הפתרונות הוא לפתוח בתהליך מדיני עם הרשות הפלסטינית כדי לייצר ציר חזק עם מדינות ערביות שהטרור של המדינה האיסלאמית מאיים גם עליהן. "בלי תהליך מדיני לא נוכל לייצר ברית כזו", אמרה לבני, "התהליך המדיני יעזור לנו להילחם בטרור שכולם מאיימים מפניו. מי שלא רוצה לפתור את הסכסוך הוא זה שיביא אותנו בסוף לסכסוך דמים עם עורפי ראשים".

לפני כשבוע וחצי הכריז שר הביטחון יעלון על המדינה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת. ההחלטה להגדיר כך את הארגון נתמכה בהמלצת שירות הביטחון הכללי. כחלק מנימוקי יעלון המופיעים בצו נכתב כי השר השתכנע כי "הדבר דרוש לצורך הגנה על ביטחון המדינה, שלום הציבור, והסדר הציבורי".

משמעות ההכרזה של שר הביטחון על הארגון ועל חבריו ככאלה הלוקחים חלק בהתאחדות בלתי מותרת היא בעיקר משפטית. כך יוכלו במערכת הביטחון לפעול כנגד התארגנויות מקומיות המזוהות עם "המדינה האיסלאמית", לעצור העברת כספים לארגון או משאבים אחרים ולפעול כנגד מי שיהיה חבר בארגון או יפעל מטעמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ