הרב רונצקי הורחק מהרצועה ב"צוק איתן" בשל חשד שהעביר מידע מסווג לבנט

במערכת הביטחון הופתעו משליטת השר בפרטים מבצעיים שלא נמסרו לקבינט. רונצקי מעורב בפעילות מינהלת הזהות היהודית שהקים בנט. לשכת השר: פעולותיו של בנט הצילו את עוטף עזה; רונצקי: לא היו דברים מעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל הרחיק מפעילות סביב רצועת עזה בזמן הלחימה במבצע "צוק איתן" את הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, לאחר שבצמרת מערכת הביטחון עלה חשד כי הוא מעביר מידע מבצעי סודי באופן לא מוסדר ובלא היתר לחבר הקבינט, שר הכלכלה נפתלי בנט.

בזמן ההכנות לפעילות הקרקעית ברצועה הופתעו במערכת הביטחון לגלות כי השר בנט שולט בפרטים מבצעיים שלא הובאו בפני הקבינט. בנט עצמו התגאה בכמה ראיונות כי היה בקי בתמונה המבצעית מתוקף עברו הצבאי כקצין ביחידות המיוחדות, והיכרותו עם קצינים בכירים.

בצבא נעשה בירור שהוביל לחשד כי רונצקי, המקורב לבנט, העביר לו מידע מסווג. עוד התברר כי הרב הצבאי הראשי לשעבר לא זומן כלל לשירות פעיל, ובשלב זה לא ברור מאיזה תוקף הוא שהה בסביבת הרצועה במבצע. ככל הנראה, הוא הצטרף מיוזמתו לסיורים במפקדות השונות בזמן הלחימה. בעקבות החשד נגדו הוחלט בצה"ל להרחיקו מהמפקדות, אך ככל הידוע לא ננקטו נגדו צעדים משמעתיים כלשהם. מקורות צבאיים מבהירים כי לא ננקט כל הליך הדחה ממילואים נגד הקצין הבכיר בעקבות הדברים.

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, ב-2009צילום: דודו בכר

רונצקי, העומד בראש ישיבת ההסדר באיתמר, מקורב לבנט זה שנים והוא היה גורם משמעותי בבחירתו לראשות הבית היהודי לפני כשנתיים. רונצקי היה מועמדו של בנט לעמוד בראש מינהלת הזהות היהודית מרגע שהקמתה הובטחה לבית היהודי כחלק מההסכם הקואליציוני עם הליכוד. מועמדותו של רונצקי לתפקיד, עוד לפני שהדבר יצא למכרז, עוררה ביקורת ציבורית, ואולם בסופו של דבר היה זה רונצקי עצמו שוויתר על המינוי. הוא השפיע על הקמת המינהלת ועל תכניה בהיותו מקורב לבנט, אבל לא כמינוי פורמלי.

זמן קצר לפני שהתמודד על ראשות מפלגת הבית היהודי, הודיע בנט כי בכוונתו להקים מפלגה שתיקרא "הישראלים", שבראשה אמורים היו לעמוד גם רונצקי ויו"ר סיעת הבית היהודי כיום, ח"כ איילת שקד.

בשלהי מבצע "צוק איתן", בסוף חודש יולי, תקף בנט את מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע ליעדיו. בהודעה שפרסם הוא טען כי היעד לא צריך להיות הטיפול במנהרות אלא "הכרעת חמאס". עם זאת, הדגיש כי אינו תומך בכיבוש הרצועה מחדש או בהישארות צה"ל בעזה לצמיתות וטען כי יש לפעול כדי "לעקור בכוח את האמונה אצל חמאס שהוא יכול לנצח".

בנט באירוע פתיחת שנת הלימודים בישיבת מקור חיים שבגוש עציוןצילום: גרשון אלינסון

"המנהרות הן לא שורש הבעיה. הן שלוחות למימוש אסטרטגיית ההשמדה של חמאס", אמר בנט, "מה צריך לעשות? לסמן את היעד: פירוז הרצועה כמו יהודה ושומרון. ללא טילים; ללא מנהרות. יש להטיל על צה"ל משימה ברורה: תביאו אותנו לכך".

בנט הדגיש אז כי על הקבינט להנחות את צה"ל לא להרפות ולא לעצור עד שהיעד הזה יושג, בכוח או בהסכמה. הוא הבהיר אז כי אסור להסכים לכל בקשה להפוגה הומניטארית. "תכו בחמאס ללא רחם. ביום ובלילה. בימי חול ובימי חג. ללא הפוגה וללא מנוחה. עד להכרעה", הוסיף.

שר הכלכלה ציין כי היעד לגבי המנהרות צריך להיות ברור יותר. לדבריו, יש להגדיר את היעד כמחיקת כל המנהרות בעזה. הוא אף הציע הקמת רצועת ביטחון בצד המערבי של הגבול בעזה כדי להמשיך את הפעולה להריסת כל המנהרות.

מלשכת בנט נמסר בתגובה כי "ההכפשות האנונימיות הן חוצפה. השר בנט גאה בפעולותיו שהובילו למבצע המנהרות והצילו חיי אדם". עוד נמסר כי "פעולותיו של השר בנט בצוק איתן, בעיצומו של מחדל המנהרות, הצילו את תושבי נתיב העשרה ונחל עוז. במשך שבועות ארוכים, כשהשר בנט דרש שוב ושוב לצאת לפעולה להריסת המנהרות, היו גורמים פוליטיים וביטחוניים שעצרו את הפעולה וביטלו את האיום בזלזול, דבר שהותיר את יישובי הדרום חשופים לפיגוע טרור אסטרטגי. כך מצופה וכך ראוי שינהג חבר בקבינט הביטחוני של מדינת ישראל.

"ההתעקשות של השר בנט להביא לפעולת המנהרות לא הגיעה אליו מאסטרולוגים, אלא מירידה לשטח, ומפגישות חוזרות ונשנות עם גורמי ביטחון, מודיעין ומומחים שונים.
הצלת חיי אדם חשובה אפילו יותר מתדרוכים פוליטיים. אנו מקווים כי בקרוב יפיקו את כל הלקחים סביב דחיית פעולת המנהרות והשלכותיה, והשר בנט יהיה הראשון שישמח לדון בכך. בכלל, אנו מתרשמים עמוקות מכך שרוח הלחימה שבה לפוליטיקאים מסוימים בשלהי ספטמבר".

תא"ל (מיל') רונצקי מסר בתגובה: "פשוט לא היו דברים מעולם. אף אחד לא דיבר איתי על כך ואני עושה מילואים גם אחרי 'צוק איתן'. הדחה ממילואים לבעל דרגה בכירה מצריכה דיון משמעתי, שיחה כלשהי, ודבר לא היה, הכל עורבא פרח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ