חמי שלו
ברק רביד
שליח "הארץ" בפמליית רה"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הערב (שני) מעל במת האו"ם למדינות ערב המתונות לעדכן את יוזמת השלום של הליגה הערבית מ-2002, ולהתאימה למציאות הנוכחית במזרח התיכון. זאת, במיוחד לאור מלחמת האזרחים בסוריה וגל הטרור האיסלאמי שבראשו עומד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). נתניהו טען שהתחממות ביחסים בין ישראל למדינות ערב תתרום לקידום השלום עם הפלסטינים, ולא להיפך. עם זאת, הוא לא הציג תוכנית מעשית ומפורטת לקראת יעד זה.

"אני מאמין שעם גישה רעננה משכנינו נוכל לקדם את השלום", אמר נתניהו לפני אולם ריק למחצה. "יש לנו היסטוריה של הפיכת הבלתי אפשרי לאפשרי... שלום יאפשר לנו לממש את הפוטנציאל שלנו, אבל צריך לעדכן את התבנית הישנה של שלום. יש מזרח תיכון חדש ובו סכנות חדשות, אך גם אפשרויות חדשות. ישראל מוכנה לעבוד עם שותפותיה כדי להתמודד עם הסכנות הללו".

נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם, הערבצילום: אי־אף־פי

נתניהו ציין כי אחרי שנים שמדינות ערב ראו בישראל אויב, הן מבינות כיום שהן וישראל מתמודדות עם אותם איומים - במיוחד איראן והאיסלאם הקיצוני. "אנחנו יכולים לקדם יחד ביטחון, ונושאים כמו אנרגיה ומים", אמר. "אני מאמין שהשותפות הזו יכולה להשיג שלום עם הפלסטינים. רבים העריכו וצפו ששלום בין ישראל לפלסטינים יעזור לסיים את הסכסוך בין ישראל למדינות ערב, עכשיו אפשר לעשות הפוך. לכן לא צריך לחפש פתרון בירושלים וברמאללה אלא בקהיר, בעמאן ובריאד".

נתניהו הוסיף כי "למרות כל האתגרים אני מאמין שיש לנו הזדמנות היסטורית. אפשר להשיג שלום בעזרת מדינות ערב שמעוניינות לתמוך בכך פוליטית. אני מוכן לעשות פשרה היסטורית לא משום שכבשנו ארץ זרה... עם ישראל אינו כובש בארץ ישראל. ההיסטוריה וההיגיון אומרים שיש לנו קשר היסטורי לארץ הזו. אני רוצה שלום כי אני רוצה ליצור עתיד טוב יותר לעם שלי".

נתניהו הגיב בדבריו בעצרת הכללית של האו"ם לנאומו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שנישא מעל אותה במה ביום שישי האחרון. עבאס האשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים ובביצוע "רצח עם" במלחמה האחרונה בעזה.

"ישראל מואשמת באפרטהייד וברצח עם", אמר נתניהו. "באיזה עולם מוסרי רצח עם כולל מצב שבו מזהירים את האוכלוסייה האזרחית מראש מפני פגיעה? בעבר האשמות שקריות כאלה נגד יהודים היו שלב מקדים כדי להשמידם - אך לא עוד. לנו יש הכוח להגן על עצמנו ונעשה זאת בשדה הקרב ובקרב על דעת הקהל. נחשוף את השקרים נגדנו".

נתניהו תקף את עבאס במלים קשות והזכיר את עבודת הדוקטורט של הנשיא הפלסטיני, שבה לטענתו הכחיש עבאס את השואה. נתניהו לא האשים את עבאס ישירות באנטישמיות אך הוסיף כי הנשיא הפלסטיני לא מוכן לשום נוכחות של יהודים במדינה הפלסטינית העתידית. "הוא רוצה שהמדינה הפלסטינית תהיה נקיה מיהודים - יודנריין", אמר נתניהו.

במהלך הנאום שלף נתניהו צילום של ילדים פלסטינים לצד משגרי רקטות של חמאס ברצועת עזה, והציג אותו כהוכחה לכך שחמאס ירה על ישראל מתוך אוכלוסייה אזרחית. "חמאס שם את משגריו באזורים אזרחיים ואמר לפלסטינים להתעלם מאזהרות ישראל, הם הוציאו להורג פלסטינים שהעזו למחות", אמר ראש הממשלה.

"זה פשע מלחמה. ואני מודיע לאבו מאזן - אלה פשעי המלחמה שבוצעו על ידי שותפיך לממשלת האחדות, שאתה אחראי עליה, ואלה פשעי המלחמה האמיתיים שאתה צריך לחקור ושדיברת עליהם מעל הדוכן הזה. הילדים בישראל רצו למקלטים. ישראל השתמשה בטיליה להגן על הילדים, אך חמאס השתמש בילדים כדי להגן על עצמו נגד טילים".

נתניהו התייחס בנאומו בהרחבה למאבק הבינלאומי נגד ארגון דאעש, וטען כי הארגון וחמאס "הינם שני ענפים של אותו עץ מורעל". הוא הוסיף כי "הרצון של המיליטנטים האיסלאמיים הוא להשתלט על העולם. יש מי שיראה בזה איום מוגזם - זה מתחיל בקטן, כמו סרטן שתוקף אזור מסוים בגוף, אבל אם לא מטפלים בזה, הסרטן גדל ומתפשט לאזורים נרחבים יותר. כדי להגן על השלום בעולם צריך להסיר את הסרטן הזה לפני שמאוחר מדי".

נתניהו הזהיר כי המקום הראשון שבו האיסלאם הקיצוני עלול לממש את יעדיו הוא איראן. "אל תלכו שולל אחרי מתקפת הנועם המניפולטיבית של איראן", אמר ראש הממשלה. "מטרתם היא להסיר את הסנקציות ואת המכשולים מפני המרוץ שלהם לפצצה גרעינית. איראן רוצה להגיע להסכם שיסיר את הסנקציות ולהשאיר לה אפשרות של אלפי צנטריפוגות להעשרת אורניום, מה שיציב אותה כמדינת סף גרעינית... אפשר לפגוע בטנדרים של הקיצונים המוסלמים, אבל זה דבר אחר לגמרי להתעמת עם מוסלמים מילטנטים שיש להם נשק גרעיני. האם הייתם מאפשרים לדאעש להעשיר אורניום או להחזיק בכור מים כבדים? אל תרשו לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית. יש לפרק את איראן לחלוטין מכל יכולותיה הגרעיניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ