מתנחלים מעמותת אלע"ד נכנסו לשבעה בתים בסילוואן

פלסטיני ניסה להיכנס בכוח לאחד הבתים, ומספר פלסטינים החלו ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר כוח משטרה שנכח בשכונה. לאורך השנים הועלו טענות קשות על אופן רכישת הבתים על ידי העמותה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מתנחלים מעמותת אלע"ד נכנסו הלילה לשבעה בתים בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים. המתנחלים לוו בכוח משטרתי גדול שאבטח אותם. לאחר הכניסה לבתים, נוצרה באזור התקהלות של מספר פלסטינים שיידו אבנים וירו זיקוקים לעבר כוח משטרה שנכח בשכונה. הכוח הדף אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, ושוטר יס״מ שנפגע בראשו טופל במקום. בנוסף, ניסה פלסטיני להיכנס בכוח לאחת הדירות. באזור השכונה עדיין נמצאים שוטרים רבים.

עמותת אלע"ד פעילה בסילוואן זה למעלה מ-20 שנה. עיקר פעילותה בהפעלת הגן הלאומי "עיר דוד", המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, וכן רכישת מבנים מפלסטינים ושיכון יהודים בשכונת סילוואן.

עד היום מתגוררים במקום כ-500 יהודים, אשר בתיהם מרוכזים סביב אזור "עיר דוד". גם הבתים שאליהם נכנסו המתנחלים הלילה נמצאים באזור זה. שלושה מהבתים נמצאים בשכונת ביידון שמול שער האשפות. מבנה נוסף נמצא בסמוך לשכונת אל-בוסתן, לא הרחק מבריכת השילוח.

הגן הלאומי "עיר דוד". בעבר הועלו טענות על אי סדרים ברכישות שביצעה עמותת אלע"ד בסילוואןצילום: רפי קוץ

מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לשיכון היהודים בשכונה כי "דווקא באחת התקופות המתוחות במזרח ירושלים מחליטה הממשלה לשבור את הכלים בסילוואן ולהוסיף עוד שמן למדורה ולאפשר לאנשי ימין קיצוני להתגורר בלב השכונה. נתניהו וממשלתו ממשיכים במסע ההשפלה של אבו מאזן ובהרס הסיכוי להיפרד לשתי מדינות".

לאורך השנים העלו התושבים הפלסטינים בסילוואן וגורמי שמאל טענות קשות על אופן רכישת הבתים על ידי העמותה. בעבר נקטה העמותה בפעולות לפינוי פלסטינים תושבי המקום משטח השכונה, ומ"עיר דוד" בפרט. במקרה של משפחת חיג'ו, אשר התגוררו בשכירות בלב הגן הלאומי, סייעה בהנפקת צו פינוי זמני, אשר כפה על בני המשפחה להתפנות מביתם תוך ימים ספורים בטענה כי חברת "לואל אינווסטמנטס", הקשורה לעמותה, רכשה את המבנה לפני מספר שנים. כל מאמציהם של בני משפחת חיג'ו להידבר עם אנשי אלע"ד עלו בתוהו, ולבני המשפחה הובהר כי אם יבחרו להישאר בדירה כוח משטרה יוזעק למקום ויפנה אתכם בכוח.

מוקדם יותר החודש, אסר שופט בית משפט השלום בירושלים, מרדכי בורנשטיין, על העברת מתחם הכותל הדרומי לניהול או לתפעולה של עמותת אלע"ד. בכך למעשה הורה על ביטול ההסכם שנחתם בין עמותת הימין לבין החברה הממשלתית לשיקום ופיתוח הרובע היהודי. השופט קיבל השופט את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שתקף את ההסכם, וקבע שכדי לאשר את העברת השליטה באתר, על החברה לקבל את אישור הממשלה.

המתחם המדובר, הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, ממוקם מדרום לרחבת הכותל המערבי ונשלט במשך עשרות שנים בידי החברה לפיתוח מזרח ירושלים, שהיא חברה ממשלתית. לאחר סכסוך משפטי ארוך הועבר המתחם לידי חברה ממשלתית אחרת, החברה לפיתוח הרובע היהודי. כחלק מקבלת האחריות על השטח חתמה החברה לפיתוח על הסכם ולפיו עמותת אלע"ד, שמנהלת את הגן הלאומי "עיר דוד" הסמוך למקום תנהל גם את הגן הארכיאולוגי שליד הכותל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ