זעירא: "לא היה מתפקידי להגיד לראשת הממשלה שהיא מדברת שטויות"

"במבט לאחור אני יכול לתת רשימה של לפחות 20 טעויות", אמר ראש אמ"ן במלחמת יום כיפור בראיון ל"ידיעות אחרונות". את הצל"שים הוא העניק למצרים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

"במבט לאחור אני יכול לתת רשימה של 20 טעויות. לפחות", אומר ראש אמ"ן במלחמת יום כיפור. "היום אני יודע שאנחנו בכלל לא מבינים אותם (את הערבים). ואם אז חשבתי שהמומחים שלי מבינים אותם, טעיתי", הוא אמר בראיון לידיעות אחרונות שפורסם הבוקר (שישי).

זעירא התייחס לישיבות המשותפות עם ראשת הממשלה דאז גולדה מאיר ועם שר הביטחון משה דיין. "אני יושב שם ושומע שטויות של גולדה ושל דיין ושל שרים אחרים בנוגע לערבים, ואני לא מתעסק בזה בכלל. מה אני צריך לומר להם: אתם מדברים שטויות?". הוא הוסיף כי לא חשב שתפקידו לתקן אותם. "זה לא מקובל ולא ראוי שראש אמ"ן יעיר לראש הממשלה", הוסיף.

ועדת אגרנט האשימה את אמ"ן בכך שצה"ל הופתע מתקיפת מדינות ערב והמליצה להדיח את זעירא מתפקידו. בראיון הוא מציג כמה הסברים ומטיח האשמות. לדבריו, אם ראש מודיעין חיל האוויר רפי הר-לב, היה אומר לו שעם שלוש-ארבע הטייסות שבידי המצרים הם יכולים לתקוף, היה מקבל את הטענות. אולם "הר-לב לא אמר את הדברים האלה. הר-לב שהיה איש מאוד רציני, אמר לי: 'עם זה הם לא יכולים לעשות כלום'".

"זעירא וזמיר. "במידה מסוימת הייתי שבוי של אנשי המחקר. איור: עמוס בידרמן

בנוסף, אמר כי באפריל 73', ראה בצילומים ששדות התעופה במצרים בשיפוצים. "אני שואל את אנשי מודיעין חיל האוויר: כמה זמן ייקח עד שהשדות יחזרו לכשירות מבצעית? והם אומרים לי: זה ייקח חודשים". זעירא הוסיף: "במידה מסוימת הייתי שבוי של אנשי המחקר, גם שלנו וגם של חיל האוויר". לדבריו, אם היה מכין את הצבא ולא היתה מלחמה, היו אומרים לו "'אלי זעירא, טמבל שכמוך, נכון שהיו מאה ידיעות על מלחמה, אבל היו אלפיים ידיעות שאמרו שלא תהיה'".

"כאמ"ן הנחנו, וגם התבטאנו כך, שמה שהמצרים רוצים הם עדיין לא יכולים ומה שהם יכולים הם לא רוצים. וזה היה הקיבעון שלנו. איפה טעינו? בהגדרת הרצון. בהגדרת המטרה", אמר. לדבריו, באמ"ן סברו שמצרים מעוניינים להגיע עד קו המעברים ולשם כך נדרשו חמש טייסות קרב ונשק נוסף שעדיין לא היה בידי המצרים. זעירא אף נותן למצרים צל"ש על "איך שהם הסתירו את כל הסימנים". לדבריו, הגיעו לאמ"ן תוכניות של מצרים, אך "לא ידענו שייתכן שהתוכניות האלה היו שקריות או שלפחות השתנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ