ארה"ב מאשימה: בנט סילף את דברי קרי לצרכיו הפוליטיים

בעקבות הביקורת שמתח השר על דברי שר החוץ בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, מסר משרד החוץ האמריקאי: "נראה שהוא לא קרא מה אמר קרי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לאחר ששרים ישראלים מתחו ביקורת על דברי שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, לפיהם הסכסוך הישראלי-פלסטיני מחזק את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), משיבה ארה"ב לטענות: סגנית דוברת משרד החוץ בוושינגטון תקפה הערב (שישי) את שר הכלכלה, נפתלי בנט, והאשימה אותו בסילוף דבריו של קרי לצרכיו הפוליטיים.

מרי הארף מסרה כי במשרד החוץ בוושינגטון מודעים לתגובות מצד בכירים ישראלים "ובמיוחד לתגובה של שר אחד מסוים". לדבריה, התגובות בישראל נבעו מ"קריאה לא נכונה" של דברי קרי. "אנחנו יודעים שהרגשות סוערים", הוסיפה. "אבל או שהוא (השר) לא קרא את מה ששר החוץ אמר או שמישהו נתן לו מידע לא נכון... שר החוץ קרי סבור שמה שחשוב זה מה שאמרת ולא מה שמישהו מנסה לסלף לצרכיו הפוליטיים".

כפי שעשו בעקבות התבטאויות קודמות של קרי, ניסו היום דוברי משרד החוץ בוושינגטון למזער נזקים ולספק הסברים לדבריו של שר החוץ. הארף טענה כי קרי "לא יצר שום קישור" בין היעדר שלום בין ישראל לפלסטינים לעלייתו של ארגון המדינה האיסלאמית, אלא רק הדגיש כי לפתרון הסכסוך תהיה השפעה מייצבת על האזור. "נשיאים ושרי חוץ אמריקאים אמרו את הדברים האלה בעבר".

הלילה אמר קרי כי אי-פיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני "מתדלק" גיוס צעירים לארגונים איסלאמיים קיצוניים, דוגמת המדינה האיסלאמית, וכי הסכם שלום באזור יסייע למאבק בהם. "לא היה מנהיג שפגשתי באזור שלא העלה בפניי באופן ספונטני את הצורך להגיע להסדר בין ישראל לפלסטינים, היות ומדובר בסיבה לגיוס לארגונים איסלאמיסטיים ולזעם ברחוב", אמר. "אנשים צריכים להבין את ההקשר הזה".

בתגובה לדברים אמר היום בנט כי "מסתבר שגם כשבריטי-מוסלמי עורף ראש של בריטי-נוצרי, תמיד יהיה מי שיאשים את היהודי". לדבריו, "האמירה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מחזק את דאעש היא זריקת עידוד לטרור העולמי. אני מציע להקשיב לדאעש ולהאמין להם: אלה טרוריסטים שרוצים להשתלט על כל המזרח התיכון, מסוריה ועד ירדן ולבנון, ולהקים מחדש חליפות איסלאמית. אפשר להילחם בזה או להסביר את זה - הבחירה בידי העולם, והוא יישא בתוצאותיה".

לביקורת הצטרף שר התקשורת, גלעד ארדן, שאמר כי התבטאויותיו של קרי "מייצגות חרפה לוגית ועלולות לעודד שפלות מוסרית". הוא תהה אם "מישהו באמת מאמין שפושעי המלחמה של דאעש יחדלו ממעשי הזוועה שלהם ויזנחו את חזון המדינה האסלאמית כי המשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים חודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ