ליברמן נגד בנט: ההתלהמות נגד קרי אולי תביא מצביעים, אך תגרום נזק לישראל

שר החוץ נמנע מלהביע תמיכה מפורשת בקרי, אך שיבח את התמיכה האמריקאית בישראל. בנט: "היתה חובה להגיב. אני עומד מאחורי הדברים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף הערב (שבת) את שר הכלכלה נפתלי בנט על דבריו נגד שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. ליברמן נמנע מלהביע תמיכה מפורשת בקרי, אך שיבח את התמיכה האמריקאית בישראל. "יכולות להיות מחלוקות בין ידידים, אבל לא צריך להתנפל", אמר שר החוץ בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. "כל ההתלהמות הזאת רק מזיקה. זה אולי יביא מצביעים אבל גם יגרום לנו הרבה נזק".

ליברמן הוסיף כי ארה"ב מסייעת לישראל בשורה ארוכה של תחומים מדיניים וביטחוניים חשובים. "כשנגמר מלאי התחמושת במבצע צוק איתן מי שסיפק זו היתה ארה"ב", אמר ליברמן. "מי שנתן כסף לכיפת ברזל זה האמריקאים. מי שעזר לנו במועצה לזכויות אדם של האו"ם זה ארה"ב והם גם מונעים הרבה צרות במועצת הביטחון ומטילים וטו".

בתגובה לביקורת נגדו מסר הערב בנט: ״ארה״ב היא ידידתנו הגדולה ואנו מחזקים קשר זה, אך אני עומד מאחורי הדברים. לאחר שקרי אמר במפורש שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מזין ומחזק את דאעש, היתה חובה להגיב ומהר כדי שההשוואה לא תחזור לעולם. את הטרור לא מבינים ולא מגבים - נלחמים בו".

שר החוץ ליברמןצילום: אמיל סלמן

ם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הערב הודעה שלא התייחסה לדבריו של קרי, אך הדגישה את חשיבות היחסים עם ארה"ב. יעלון עצמו נקלע בעבר לעימותים חריפים עם קרי בנושא הפלסטיני ואף הטיח בו עלבונות אישיים. הודעתו החריגה של יעלון באה על רקע נסיעתו הלילה לביקור בארה"ב, והעובדה שמי שתקף את קרי היה יריבו הפוליטי נפתלי בנט, נגדו יצא בימים האחרונים בסדרת ראיונות. במהלך ביקורו בארה"ב ייפגש יעלון עם מקבילו האמריקאי צ'אק הייגל, אך נכון לעכשיו לא נקבעה לו פגישה עם שר החוץ קרי.

"היחסים בין ארצות הברית לישראל מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים, ואסור שמחלוקת כזו או אחרת תעיב עליהם", אמר יעלון. "ארצות הברית מסייעת לישראל במגוון רחב של תחומים, כמובן בנושאי ביטחון, ועלינו לזכור זאת ולהכיר לה ולמנהיגיה תודה על כך. בין המערכות הביטחוניות של שתי המדינות יש יחסים אינטימיים חסרי תקדים בהיקפם ובחשיבותם לביטחונה של ישראל, וביני לבין מזכיר ההגנה ידידי צ'אק הייגל יש מערכת יחסים קרובה והדוקה".

במהלך הראיון בערוץ 2 תקף שר החוץ ליברמן בחריפות גם את מדינות האיחוד האירופי על רקע הביקורת הגוברת נגד ישראל והתמיכה הגוברת בפלסטינים. "היחס של אירופה לישראל היום הוא כמו היחס של אירופה לצ'כוסלובקיה ב-1938", הוא ציין.

ליברמן הוסיף כי מפלגות השמאל באירופה אינן מתעניינות כלל בנושא הפלסטיני ורק משתמשות בו כדי לגייס מצביעים מוסלמים. "הקהילה המוסלמית בשבדיה היא פי 25 מהקהילה היהודית ובצרפת ובריטניה פי עשר", אמר ליברמן. "זה שוחד פוליטי. (מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה, ב"ר) אד מיליבנד הצעיר רוצה לגייס את הקהילה המוסלמית להצביע לו... אנחנו צריכים לעמוד על שלנו. לא ראיתי שהתנהלות אירופה הועילה באיזה שהוא מקום בעולם. צריך לעמוד חזק על האינטרסים שלנו ולעמוד מול כל הלחצים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ