בכיר פלסטיני השווה בין נתניהו למנהיג דאעש - ואיבד את תעודת הווי-איי-פי שלו

התעודה מאפשרת תנועה קלה ברחבי הגדה וגם מקלה על הכניסה לשטח ישראל. מדובר במהלך חריג שירושלים נמנעה ממנו בשנים האחרונות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל שללה היום (שלישי) את תעודת הוי-איי-פי של דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, הגנרל עדנאן א-דמירי. הסיבה לצעד היתה השוואה שערך א-דמירי בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אבו בכר אל-בגדאדי. מדובר במהלך חריג, שכן ישראל נמנעה מלהפעיל סנקציות נגד המנגנונים בשנים האחרונות. תעודת הווי-איי-פי מאפשרת תנועה קלה ומהירה יותר ברחבי הגדה המערבית ומקלה גם על הכניסה לשטח ישראל.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי מתאם הפעולות בשטחים, יואב מרדכי, הודיע היום למקביליו הפלסטינים על שלילת התעודה של א-דמירי. הפקיד ציין כי א-דמירי הוזהר כבר לפני כמה חודשים למתן את התבטאויותיו נגד ישראל, שגבלו בהסתה לאלימות. לדברי הפקיד, התבטאויותיו האחרונות של א-דמירי היו הקש ששבר את גב הגמל ולכן הוחלט לשלול ממנו את התעודה.

הגנרל עדנאן אל־דמירי

לפני כמה ימים, במהלך מסיבת עיתונאים שכינס ברמאללה בעקבות פיגוע הדריסה במזרח ירושלים, אמר א-דמירי כי ראש הממשלה נתניהו מסוכן יותר מנהיג המדינה האיסלאמית, אל-בגדאדי. הוא הוסיף כי "הגזענות הישראלית כלפי העם הפלסטיני חמורה יותר ומסוכנת יותר מהמדינה האיסלאמית" וכינה את ישראל "דאעש היהודית". במהלך אותה מסיבת עיתונאים טען א-דמירי כי אירוע הדריסה היה תאונת דרכים ולא פיגוע.

בתגובה להחלטה לשלול ממנו את התעודה אמר היום א-דמירי ל"הארץ" כי אינו חוזר בו מדבריו וכי הוא אכן רואה בנתניהו אדם מסוכן כאל-בגדאדי. "נתניהו נותן גיבוי לקיצונים ביותר בישראל, והם מובילים להסלמה, להסתה ולעימות דתי", טען. "אני דיברתי על בסיס עובדות. הזו מתחילת אחראית להרגיתם של תשעה ילדים פלסטינים מתחילת השנה, היא הורסת בתים של פלסטינים שלא הועמדו לדין אבל לא הרסה את בתיהם של רוצחי הילד מוחמד אבו חדיר. ההחלטה של ממשלת נתניהו מוכיחה שמדובר בממשלה חלשה, שלא יכולה להתמודד עם הצהרה עיתונאית של פקיד פלסטיני שתפקידו לדבר לתקשורת".

זו אינה הפעם הראשונה שבה שוללת ישראל, באמצעות מתאם הפעולות בשטחים, את תעודות הווי-איי-פי של בכיר פלסטיני בעקבות התבטאויות שליליות כלפיה. אחרי המהלך הפלסטיני באו"ם בנובמבר 2012, שללה ישראל את תעודות הווי-איי-פי של בכירי הפתח ג'יבריל רג'וב ונביל שעת. מי שקידם את שלילת התעודות היה השר לעניינים אסטרטגיים דאז ושר הביטחון היום, משה יעלון. מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, תא"ל במילואים יוסי קופרווסר, הציג באחת מישיבות הממשלה סרטוני וידאו שבהם נראה רג'וב תוקף את ישראל בחריפות בתקשורת הפלסטינית והערבית. בכירים במערכת הביטחון אמרו אז כי רג'וב מסית באופן קבוע נגד נתניהו וממשלת ישראל. "למה שניתן לו פרס על כל דברי ההסתה שלו?", אמרו הבכירים. "לא ייתכן שהוא יירק עלינו ונגיד לעצמנו שזה גשם".

יואב מרדכי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ