דוברו של עבאס: סגירת אל־אקצא - הכרזת מלחמה על הפלסטינים

כוחות משטרה פרוסים בירושלים בקנה מידה שלא נראה עשרות שנים. מתח שורר לקראת ההחלטה האם לפתוח מחר את הר הבית לתפילת יום שישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמר הבוקר (חמישי), בעקבות סגירת הר הבית על ידי ישראל, כי הפגיעה במקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים היא קו אדום, שהוא לא ירשה לחצות אותו. דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר שממשלת ישראל נושאת באחריות להסלמה החמורה והמסוכנת בירושלים, שהגיעה לשיא היום עם סגירת מסגד אל־אקצא. לדבריו, החלטה זו היא קריאת תיגר בוטה והתנהלות מסוכנת, המוסיפות למתח וחוסר היציבות ויוצרות אווירה שלילית ומסוכנת.

לדברי אבו רודיינה, מדינת פלסטין תנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותה, במסגרת החוק הבינלאומי, כדי שישראל תשלם מחיר על מעשיה ותפסיק את התוקפנות. אבו רודיינה פנה לקהילה הבינלאומית בקריאה לפעול להפסקת התוקפנות הישראלית, והוסיף כי המשך התוקפנות וההסלמה הוא הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני והאומה הערבית והאיסלאמית.

מעצר פעיל ימין בהר הבית, הבוקר צילום: אוליבייה פיטוסי

כוחות גדולים של המשטרה פועלים כעת בכל ירושלים, בסדרי גודל שלא נראו זה עשרות שנים. ארבעה פעילי ימין נעצרו בסמוך למעלה המוגרבים בכניסה להר הבית, לאחר שניסו להיכנס למקום בניגוד להנחיות המשטרה. כמה עשרות פעילי ימין הפגינו ליד רחבת הכותל בדרישה לפתוח את הר הבית ליהודים. בהמשך מתכננים הפעילים צעדה סביב הר הבית וכחות משטרה גדולים מלווים ומאבטחים אותם. בעיר שורר מתח גדול לקראת ההחלטה האם לפתוח מחר את הר הבית לתפילות יום השישי. יש פלסטינים השוקלים צעדים משפטיים כדי להביא לפתיחת ההר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום דיון להערכת מצב על ההסלמה בירושלים וניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק. נתניהו קרא בסיום הישיבה להרגעת המצב בעיר. "צריך קודם כל להנמיך את הלהבות", אמר נתניהו. "שום צד לא צריך לקחת את החוק לידיים, צריך לפעול כאן בקור רוח, באחריות ובנחישות וכך נעשה''.

שוטרים בעיר העתיקה בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

בעקבות ניסיון ההתנקשות אמש בפעיל הימין יהודה גליק הוכרזה כוננות גבוהה בירושלים והוחלט לסגור את הר הבית לחלוטין, לראשונה מאז עלייתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון למקום בספטמבר 2000, שלאחריה פרצה האינתיפאדה השנייה. בנוסף, יו"ר הכנסת הורה להצמיד מאבטח לח"כ משה פייגלין (ליכוד)בעקבות האירוע.

פייגלין הגיע הבוקר להר הבית ושהה שם לזמן קצר, לאחר שאמר אתמול כי התגובה לירי צריכה להיות פתיחת ההר ליהודים. "הכתובת היתה ועודנה חקוקה על כל הקירות האפשריים. הכניעה לאלימות הערבית בהר, רדיפת היהודים ואיסור התפילה, מזמינים את גלישת האלימות והרצחנות אל מחוץ להר לכל חלקי הארץ", אמר. גם פעיל הימין איתמר בן גביר קרא לעלייה המונית להר הבית היום ולצעדה לבניין עיריית ירושלים.

בהכנת הידיעה השתתף יהונתן ליס

ח"כ פייגלין מחוץ להר הבית שנסגר, הבוקרצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ