יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו האשים אחר הצהריים (רביעי) את נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן באחריות ישירה לפיגוע בירושלים מוקדם יותר היום. בטקס הזיכרון הממלכתי במלאת 19 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, אמר נתניהו כי ״פיגוע הדריסה הוא תוצאה ישירה של ההסתה של אבו מאזן. אנחנו נמצאים במערכה על ירושלים ואין לי ספק שננצח בה. אנחנו מפעילים את כל הכוחות הדרושים. זה יכול להיות מאבק ממושך ויש לאחד את כל כוחות העם לקראתו״.

נתניהו העמיד במרכז דבריו בהר הרצל את בטחונה של מדינת ישראל והשמירה על ירושלים כבירתה. "ישראל איננה מדינה אלימה. במדינות סביבנו יש כורתי ראשים, משספי גרונות כיתות יורים ומוציאים להורג וכדומה" אמר נתניהו, "החריגות של ישראל בנוף הזה בולטת. אנחנו דמוקרטיה. אנחנו לא מסתפקים בזה שאנחנו לא מאמצים סטנדרטים כל כך ירודים. אנחנו דמוקרטיה שמנהלת את השיח בתוך מחלוקת".

נתניהו בטקס הממלכתי לזכר יצחק רבין, היום צילום: אוליבייה פיטוסי

עוד ציין כי "כל הסדר שלא יהיה מושתת על בטחון לא יחזיק מעמד. הנייר לבדו לא מקיים את השלום. ליצחק רבין הדברים האלה היו נהירים״.

בישיבה מיוחדת שקיימה מליאת הכנסת לציון יום הזיכרון הוסיף ראש הממשלה כי הטענות על כך שישראל מנסה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית הן שקריות. "יש מי שאת נוכחותנו בירושלים, בירתו של העם היהודי מזה 3000 שנה, מכנים פרובוקציה. הם רוצים לעקור אותנו מכאן. הם טוענים שכאילו אנחנו מנסים לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. מפיצים כזבים שאנחנו רוצים להרוס את אל אקצא. אין שקר גס מזה. זאת עלילה כוזבת שמושמעת על ידי גורמים קיצוניים" אמר.

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את נאומו בהר הרצל בהתייחסות לפיגוע. ״אין מחילה למי שהופך רכבים לכלי נשק, ותוקף איתם אזרחים תמימים בתחנות הסעה. מי שיפגע יותר מכל, יהיו הטרוריסטים, המסיתים והמעודדים. אנחנו לא נפסיק להלך ולבנות ברחבי ירושלים, ולהשליט בה חוק וסדר, מכוח ריבונותנו״.

ריבלין הזכיר לנוכחים שבמהלך 19 השנים שחלפו מאז הרצח גדל בישראל דור שלא הכיר את ראש הממשלה רבין ואת פועלו. ״גדל כאן דור שלא חווה את אשר קדם לרציחתו, ואת אשר בא לאחריו. גדל כאן דור, שלא נושא את זיכרון הלילה ההוא; שלא זוכר את ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה; שלא זוכר את החיוך ההוא המבחיל; שלא עסוק באימה או בהשתקה, בחיפוש האשמים או באשמה שלאחר הרצח.

"בל נשכח, נוער הנרות, נושק היום לגילאי הארבעים. המפקדים הצעירים שהובילו את חיילי צה"ל במבצע צוק איתן רק נולדו באותם ימים״. הנשיא חתם ואמר, ״בואו נוריש לדורות הבאים, לא רק את המחלוקות בינינו; לא רק את ההסכמות היבשות בינינו; אלא גם שפה לדבר בה אלה עם אלה״.

הנכדה, עמר רבין, שנולדה שנתיים לאחר הרצח, הדליקה אבוקת זיכרון לזכר סבה. אביה, יובל רבין, הקריא קדיש.

יושב ראש האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס גם הוא בנאומו במליאה לפיגוע בירושלים: ״אירוע הטרור הקשה היום, שמצטרף לשורה ארוכה של פיגועים בלב ירושלים, רק מחדד את העובדה שאיבדנו 19 שנים מהדרך אותה הוביל יצחק רבין. 19 שנים שבמהלכן ישראל הייתה צריכה כבר להיות במקום אחר״.

הרצוג פנה לנתניהו ואמר, ״האם לא ברור לך אדוני ראש הממשלה ולחברי הממשלה שלך - ששעון החול המדיני, הביטחוני, החברתי והכלכלי של ישראל הולך ואוזל? מוכרחים לבחור בדרך אחרת, ולחזור לדרך רבין״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ