המדינה טוענת כי "צוק איתן" אינו מלחמה - אך תעניק למשתתפיו אות מערכה

עד כה ניתנו שבעה אותות מערכה, כולם אחרי מלחמות. בדיון בבג"ץ טענה המדינה כי להכרה במבצע כמלחמה יהיו השלכות דיפלומטיות. יעלון: ההחלטה - בגלל היקף הכוחות המעורבים ובשל משך הזמן שלה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, יביא ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת השרים לסמלים ולטקסים את החלטתו להעניק אות מערכה למפקדים ולחיילים ששירתו בצה"ל במהלך מבצע "צוק איתן". יעלון קיבל את המלצתו של הרמטכ"ל בני גנץ להענקת האות, שיוענק לכלל גורמי הביטחון שלקחו חלק במבצע.

הודעת יעלון אמש (חמישי) על חלוקת אות המערכה, העלתה שאלה בנוגע להגדרת מבצע "צוק איתן", והאם הלחימה האחרונה תיחשב כמלחמה באופן רשמי. במערכת הביטחון למשל, מציינים כי מדובר ב"מערכה". עם זאת, עד כה חולקו שבעה אותות מסוג זה, כולן במלחמות ישראל - ממלחמת יום העצמאות ועד למלחמת לבנון השנייה.

באוגוסט, במהלך מבצע "צוק איתן", התנגדה המדינה להכרזה על המבצע כמלחמה וטענה כי יש לכך השלכות דיפלומטיות. בדיון בבג"ץ טענה הפרקליטות, שייצגה את משרד ראש הממשלה בעתירה של ח"כ נחמן שי (העבודה) והחזית להגנת הציבור, כי אין כל עילה לחייב את ממשלת ישראל להכריז על פתיחה במלחמה וכי אין כל עילה להתערבות בג"ץ בסוגיה. "נקודת המוצא לענייננו היא שהכרזה על פתיחה במלחמה הינה עניין שבמדיניות חוץ וביטחון, אשר נושא השלכות גם במישור היחסים הבינלאומיים והדיפלומטיים", נכתב.

אות המערכה שיחולק למשתתפי "צוק איתן"

בתגובת המדינה נטען עוד כי ההחלטה להעניק אותות מערכה למשתתפי מלחמת לבנון השנייה התקבלה על ידי ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, וכי "ההחלטה לכנות את המערכה כ'מלחמה' היתה במישור הסמלי והטקסי של הדבר, ומבלי שהיו לכך כל משמעיות תקציביות או משפטיות, אלא במישור הסמלי והטקסי בלבד כדוגמת מתן אותות מערכה המתייחסים לשם זה, לפי חוק העיטורים בצבא הגנה לישראל".

לפי חוק יסוד: הממשלה, הסמכות להכריז על מלחמה נמצאת בידי הממשלה והכרזה עליה תיעשה בהחלטתה. עם זאת, החוק לא מגדיר מהי מלחמה. מתגובת המדינה עולה כי החלטות על פיצויים בעקבות מלחמה נעשית לפי החלטות שר האוצר ובאישור ועדת הכספים של הכנסת שמגדיר מיהם היישובים שניזוקו, והן אינן תלויות בהכרזה על פתיחה במלחמה.

הראשונים לקבל את אות המערכה על צוק איתן יהיו החיילים והקצינים שיקבלו ציונים לשבח על תפקודם יוצא הדופן במבצע, בתחילת חודש פברואר. בהודעת לשכת התקשורת של שר הביטחון נמסר כי זהו אות המערכה השמיני שיוענק בצה"ל מאז קום המדינה. הסיבה לבחירת צבעיו: כחול ולבן - המסמלים את דגל המדינה; אדום – מסמל את דם הנופלים והפצועים; כתום – אוכלוסיית העורף; חום בהיר – הדרום.

יעלון מסר כי "ההחלטה להעניק את אות המערכה למשתתפים במבצע 'צוק איתן' נובעת מהיקף הכוחות המעורבים במערכה ובשל משך הזמן שלה. אך מעל הכול זו הוקרה והערכה של מדינת ישראל לחיילים ולמפקדים, גברים ונשים, ששירתו בצה"ל במהלך מבצע צוק איתן, וחלקם אף נפצע בו, מי כלוחם בחזית שסיכן את חייו ומי כתומך לחימה אשר סייע למאמץ.

"זהו אות הוקרה והערכה לנופלים במבצע, 67 לוחמים בחובה, בקבע ובמילואים, ששילמו את המחיר היקר מכול כדי לפגוע קשות בחמאס ובארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה, בתשתיות הטרור ובאמצעי הלחימה שאיימו על תושבי הדרום בפרט ואזרחי ישראל בכלל. זהו גם אות הוקרה עבור אזרחים וארגונים שהיו שותפים מלאים למאמץ המלחמתי, איש ואשה בתחומו, והיו עבור הציבור הרחב שספג פצצות מרגמה ורקטות, עוגן ומוקד לסיוע".

כוח צה"ל בגבול רצועת עזה במבצע צוק איתן, באוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ