המשפטן אלכס ווייטינג, שעבד עם בנסודה: הבדיקה שלה תימשך שנים

ווייטינג תיאר את התובעת של ישראל בבית הדין בהאג כזהירה, יסודית וממוקדת. "גאוותה על כך שהיא מקבלת החלטות על סמן הדין והראיות", אמר

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל גרוס
אייל גרוס

מי שיכול לשפוך אור יותר מאחרים על הבדיקה שיקיים משרד התובעת, הוא אלכס ווייטינג, פרופסור בהרווארד שבשנים 2013-2010 עבד עם בנסודה כמתאם החקירות ואחר כך כמתאם התביעות במשרדה. ווייטינג מתאר את התובעת כזהירה, יסודית וממוקדת, אשה ש"לוקחת את תפקידה מאוד ברצינות ולא חוששת מהחלטות קשות. גאוותה על כך שהיא מקבלת החלטות על סמן הדין והראיות". הוא מעריך כי הבדיקה של המקרה הישראלי־הפלסטיני, "תארך כנראה מספר שנים". בית הדין הבינלאומי הפלילי, מסביר ווייטינג, "נועד רק למקרים בהם אין ערכאה אחרת. אם יש אפשרות שמדינה תחקור טענות לפשעים בעצמה, בית הדין ייתן לה למצות את החקירה, אפילו אם התהליך יקח מספר שנים". לדבריו, בנסודה מודעת לכך שבית הדין הוא מוסד חדש, והיא לא תמהר לחקור מקרים קשים או רגישים. לדבריו, "זה לא נכון שבנסודה תקפוץ משמחה אם יזדמן לה לעסוק במקרים שהם לא באפריקה. " היא סבורה שהביקורת על בית המשפט בעניין זה אינה הוגנת ולכן לא תקבל החלטות בהתאם לכך".

איך ישפיעו לחצים פוליטיים על החלטותיה?

"לחצים פוליטיים לא משפיעים על ההליך. פאטו בנסודה לא חוששת לקבל החלטות שירגיזו מדינות חזקות", אומר ווייטינג. "אבל כאשר חקירה כוללת מדינה שאינה חברה בבית הדין ואינה משתפת פעולה, זה יכול להשפיע על קביעת סדר העדיפויות של משרד התובעת. לבית המשפט משאבים מוגבלים, כך שבטוווח הקצר משרד התובעת עשוי להחליט לא להשקיע במקרה שעוסק בחלקו במדינה שהיא עוינת כלפיו. זה לא אומר שהתיק ייסגר — רק שזה יקח זמן. בסופו של דבר יתקבלו ההחלטות רק על סמך הדין והעובדות".

פאטו בנסודה, ארכיוןצילום: אי־פי

בית הדין, אומר ווייטינג, אינו מעוניין להיחשב בלתי יעיל, אך הוא גם לא רוצה להסתכן באובדן הלגיטימיות, אם תשתרש התפיסה שהוא מתרחק מחקירה של מדינות חזקות ועוינות. "זהו איזון עדין שעל התובעת להביא בחשבון. על כן היא תפעל בזהירות ובאטיות, אך היא לא תסגור תיק רק מפני שמעורבות בו מדינות עוינות".

השאלה החשובה היא מה סיכויי ההצלחה, אומר ווייטינג, "כלומר שתהיה נגישות לראיות, שניתן יהיה לחקור ואם אדם מואשם, שתהיה אפשרות לעצור אותו ולהביאו לדין בהאג. זה לא פשוט: אם יתמקד במקרים חסרי סיכוי, בית הדין ייראה חלש ואם יתרחק מהם, ייראה הדבר כאילו בית הדין הובס. לכן תפקידה של בנסודה כה קשה".

עצירת החקירה בדארפור אינה תקדים שמראה כי למעשה יש אפשרות לחמוק מחקירה?

"זה אכן מה שקרה בסודאן. אך כשהתובעת מחליטה על חקירה, אתה יכול להיות בטוח שהיא תפעל בכל דרך אפשרית ותהפוך כל אבן. היא לא תחליט מראש שהמקרה קשה מדי, אלא תמשיך ותדחוף את החקירה, ותעצור רק אם יתברר שבשל חוסר שיתוף פעולה אין סיכוי לקייס. במקרה של ישראל משרד התובעת יקווה שישראל או הפלסטינים יחקרו את העניין בעצמם. בוודאי שהיא תשמח אם הנושא ייפתר בלי התערבות בית המשפט. אבל אם לא, היא לא תחשוש מהחלטות קשות".

אבל חקירה עצמית לא רלבנטית לנושא ההתנחלויות

"אכן, אבל אם למשל יהיה הסכם שלום בין הישראלים והפלסטינים, בית המשפט עשוי להחליט לא לדון בנושא".

חוסר שיתוף פעולה משתלם למדינה?

"זה עשוי להיראות כך, לכן חיוני שהקהילה הבינלאומית תתעקש שמדינות ישתפו פעולה עם טריבונלים בינלאומיים. בית הדין ליגוסלביה לא היה מצליח אלמלא הסיוע של ארה"ב והעובדה שאירופה התנתה את הצטרפות קרואטיה וסרביה לאיחוד האירופי בשיתוף פעולה איתו. בית הדין הבינלאומי הפלילי יצטרך תמיכה בינלאומית דומה כדי להצליח".

האם בדיקה מקדמית תוביל לחקירה ואולי לכתבי אישום?

"לא בזמן הקרוב — משרד התובעת ייתן לזה זמן — אבל אם שום דבר לא ישתנה, זה יכול לקרות. צריך לזכור שבית הדין אינו מוסד חזק, כוחו מוגבל והוא תלוי בשיתוף הפעולה של הצדדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?