חותמי מכתב הסרבנים של יחידת 8200 יודחו משירות מילואים

אנשי המילואים של יחידת המודיעין כתבו בספטמבר לראש הממשלה ולבכירי צה"ל כי הם מסרבים "להיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים". מפקד היחידה ענה להם: "חציתם קו עדין המפריד בין פוליטיקה לשירות בצבא"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל החליט להדיח משירות מילואים את חותמי מכתב הסרבנים של בוגרי יחידת 8200 - לאחר שאלו כבר הודיעו כי יסרבו לשרת במילואים ולקחת חלק בפעולות מודיעין נגד פלסטינים. נוסף על כך, רבים מהחותמים כלל לא זומנו לשירות מילואים בתפקידים מבצעיים.

ארבעה חודשים וחצי לאחר שעשרות בוגרי יחידה 8200 שלחו מכתב לראש הממשלה, לרמטכ"ל, לראש אגף המודיעין ולמפקד יחידת 8200, בו הודיעו כי הם מסרבים "להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים", הוחלט להפסיק את שירותם במילואים ביחידה. מפקד היחידה, תת אלוף א', פנה היום לחותמים במכתב שבו כתב להם כי שירות המילואים שלהם יופסק.

באתר "וואלה!" צוטט מכתבו של תא"ל א', שאמר כי החותמים שגו ופעלו בצורה לא ראויה. "חציתם קו עדין המפריד בין הפוליטיקה לשירות בצבא", כתב מפקד 8200 לסרבנים. "קו הפרדה שמאפשר לנו ביחידה להמשיך ולספק מודיעין איכותי לכל צורכי צה"ל וארגוני הביטחון השונים וממשלת ישראל". עם זאת, מבדיקת "הארץ" בקרב כמה מחותמי מכתב הסרבנים עולה כי הם טרם קיבלו את המכתב שמודיע על הפסקת שירותם.

בסיס של 8200 במרכז הארץ. לא מסוגלים "להמשיך לפגוע בזכויותיהם של מיליוני בני אדם" צילום: דודו בכר

בפניית הסרבנים לראש הממשלה ובכירי הצבא הם טענו כי אין פיקוח על שיטות האיסוף והמעקב של היחידה, וכי המידע שנאסף פוגע בחפים מפשע "ומשמש לרדיפה פוליטית וליצירת פירוד בחברה הפלסטינית באמצעות גיוס משתפי פעולה והפניית חלקים מהחברה הפלסטינית נגד עצמה". בוגרי היחידה, שהבכיר בהם הוא קצין בדרגת רס"ן ששמו שמוליק, אמרו שהם לא מסוגלים מבחינה מצפונית "להמשיך ולשרת את המערכת הזו ולפגוע בזכויותיהם של מיליוני בני אדם". הצעד גרר תגובות מכל קצוות הקשת הפוליטית וגם להתייחסות מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שטען כי הסרבנים ראויים לגינוי ועושים שימוש פוליטי פסול בצה"ל. בדובר צה"ל הבהירו לאחר המקרה כי הטיפול המשמעתי בחיילי המילואים "יהיה חד וברור".

מטעם הסרבנים נמסר בתגובה: "על הדחתנו מהיחידה למדנו בשעות האחרונות מאמצעי התקשורת. איש מאתנו עדיין לא קיבל פנייה כלשהי מהיחידה או מהצבא. לצערנו אנו רואים שהיחידה בוחרת להתמודד עם הטענות שהעלינו על ידי סילוקנו מהיחידה, כאילו הדברים הקשים ייעלמו יחד אתנו. אלה אינן שמועות, אלא עדויות שלנו, עדויות ממקור ראשון על פעולות שהיו חלק משגרת השירות שלנו, חיילים ששירתו והאמינו ביחידה".

לדברי החתומים על המכתב, "תפקידה של 8200 חורג מהגנה עצמית ושמירה על ביטחון המדינה בלבד. בין השאר, תפקידה הוא לשמר משטר צבאי ולא דמוקרטי על מיליוני פלסטינים. מפקד היחידה ודובר צה"ל לא מכחישים שצרכיו המודיעיניים של השלטון הצבאי בשטחים כוללים עתה איסוף מידע על חפים מפשע ללא שום מגבלה עקרונית וסחיטה של אנשים בלתי מעורבים על סמך מידע רפואי ונטיות מיניות. אכן, כפי שאומר מפקד היחידה, ישנו קו עדין המפריד בין פוליטיקה לצבא: אך המשימות הללו, ולא המכתב שלנו, הן שהופכות את השירות הצבאי לפוליטי".

מדובר צה"ל נמסר כי "יחידה 8200 פועלת מיום הקמתה לאיסוף מודיעין המאפשר לצה"ל וגופי הביטחון למלא את משימותיהם, ומסייע מדי יום להגנה על אזרחי מדינת ישראל. בכל מקרה בו חייל או מפקד מעלה ספק ערכי או מוסרי באשר למילוי תפקידו או משימותיו, עליו לפנות למפקדיו וכל פנייה תיבחן ותיענה. בצה"ל אין מקום לסרבנות, ואנו רואים בחומרה את ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית. באשר למקרה המדובר, לאור התנהלותם של אנשי המילואים, אשר אינה תואמת את המצופה מהם, הוחלט להפסיק את שירותם במילואים ביחידה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ