נתניהו: הבעיות סביב נאומי בקונגרס - פרוצדוראליות בלבד

ראש הממשלה המעיט מחשיבות הביקורת שמושמעת נגדו מצד הבית הלבן ומחוקקים דמוקרטים. "אפשר לפתור בעיות כאלה, איראן גרעינית יהיה הרבה יותר קשה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו המעיט היום (שישי) מחשיבות הביקורת שמושמעת נגדו מצד הבית הלבן ומחוקקים דמוקרטים על רקע נאומו המתקרב בקונגרס, כשבועיים לפני הבחירות לכנסת. בעת שביקר את החיילים שנפצעו שלשום בתקרית בהר דב, התייחס ראש הממשלה לסוגייה ואמר "אפשר לפתור בעיות של פרוצדורה ביחס להופעתי בארה"ב. אבל אם איראן תתחמש בנשק גרעיני זה יהיה הרבה יותר קשה לפתור, וזה הדבר שאנחנו מתנגדים לו וגם מתמקדים בו".

בימים האחרונים התקשר ראש הממשלה לכמה סנאטורים וחברי קונגרס בכירים מהמפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, וניסה לשכנע אותם למתן את הביקורת שהם משמיעים על הזמנתו לנאום בקונגרס ב-3 במארס. המחוקקים הדמוקרטים לא השתכנעו, ורמזו לנתניהו שעליו לשקול מחדש את המהלך, שעלול להזיק לישראל.

נתניהו באירוע של פרויקט תגלית בירושלים, בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

הזמנתו של נתניהו בשבוע שעבר לנאום בפני הקונגרס יצרה משבר חמור בין הבית הלבן לבין לשכת ראש הממשלה, והכניסה את ישראל אל תוך העימות הפוליטי בין הרפובליקאים לדמוקרטים, ובראשם הנשיא ברק אובמה, סביב המו"מ הדיפלומטי עם איראן. הבית הלבן ובכירים במפלגה הדמוקרטית טענו כי התנהלותו של נתניהו בפרשה היתה לא ראויה.

לפי דיווח ב"ניו-יורק טיימס" נתניהו התקשר למנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט הארי ריד, למנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, ולסנאטור הדמוקרטי הבכיר צ'אק שומר. ריד אמר ל"ניו-יורק טיימס" כי נתניהו ניסה להסביר לו מדוע השיב בחיוב להזמנה שקיבל מיו"ר בית הנבחרים, חבר הקונגרס הרפובליקני ג'ון ביינר, בלי שעידכן קודם את הבית הלבן.

ריד, שנחשב לתומך גדול של ישראל, אמר כי ניהל שיחה "כנה" עם נתניהו והבהיר לו שהנאום הפך לבעייתי כל כך, עד שסנאטורים דמוקרטים החליטו לחזור בהם מהכוונה לתמוך בחקיקת סנקציות חדשה נגד איראן. "הנאום פוגע בכם", אמר ריד לנתניהו. "אתה צריך להבין את זה. אני לא אומר לך מה לעשות או מה לא לעשות, אבל עליך להבין את הרקע כאן מנקודת המבט שלי".

ריד ציין כי לא אמר לנתניהו בצורה מפורשת לא להגיע לנאום בפני הקונגרס, אך הבהיר לו כי הוא סבור שיו"ר בית הנבחרים ביינר חרג מסמכותו כששיגר אליו את ההזמנה. "זה לא היה הדבר הנכון לעשות", אמר ריד לנתניהו. לדברי ריד, נתניהו הבטיח לו כי נאומו בפני הקונגרס יהיה לא-מפלגתי ככל האפשר. "הוא המשיך ואמר לי כמה הוא לא סומך על האיראנים ואני אומר זאת בלשון המעטה", סיפר ריד.

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, פרסמה גם היא הודעה פומבית על שיחתה עם נתניהו והבהירה כי הזהירה אותו מכך שנאומו בפני הקונגרס עלול לחבל במו"מ הדיפלומטי בין ארה"ב לבין איראן. "אני חושבת שנאום כזה עלול לשלוח את המסר הלא נכון והבהרתי זאת לנתניהו", אמרה פלוסי. היא הוסיפה כי העובדה שהנאום נקבע שבועיים לפני הבחירות בישראל מדאיגה אותה. "זה כבוד גדול שאנחנו נותנים (למנהיגים זרים, ב"ר)", ציינה פלוסי. "לעשות את זה שבועיים לפני בחירות במדינה מסויימת וללא תיאום של כל הנהגת הקונגרס וללא תיאום עם הבית הלבן זה פשוט לא ראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ