גדי איזנקוט מונה לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל

רה"מ ושר הביטחון העניקו לאיזנקוט דרגות רב-אלוף. נתניהו: "לא יהיה לך יום אחד של חסד". גנץ: "יש אתגרים רחוקים, אך חשוב ליצור מרחבי אינטרסים ולהבטיח כי עמנו לא בדד ישכון"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ ואיזנקוט בקריה, אחר הצהריים
גנץ ואיזנקוט בקריה, אחר הצהרייםצילום: מוטי מילרוד
גילי כהן
גילי כהן

גדי איזנקוט החליף הבוקר (שני) את הרמטכ"ל המכהן בני גנץ, בתום ארבע שנות כהונה, והיה לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל. לפי החלטת הממשלה על מינויו של איזנקוט, הוא יכהן בתפקיד שלוש שנים. הממשלה תוכל להאריך את הקדנציה שלו כראש המטה הכללי של צה"ל "בנסיבות מיוחדות המצדיקות זאת", לתקופה שלא תעלה על שנה.

>> השר אורי אורבך מת בגיל 54 לאחר מחלה קשה

לאלוף איזנקוט הוענקו דרגות רב-אלוף על-ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בטקס ההחלפה הרשמי שהתקיים במשרד ראש הממשלה. לאחר מכן באו איזנקוט וגנץ אל רחבת הכותל בירושלים, שם ערכו תפילה משותפת עם רב הכותל. אחר כך נערכה קבלת פנים לאיזנקוט וגנץ בבית הנשיא ואחר הצהריים נערך טקס חילופי הרמטכ"לים בקריה בתל אביב. פורום המטה הכללי של צה"ל יקיים לאחר מכן כינוס ראשון בהובלת הרמטכ"ל הנכנס.

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס הבוקר במשרדו: "אני נותן לך הבטחה, גדי, צ'ק חתום – לא יהיה לך יום אחד של חסד. המזרח התיכון מתפרק. מדינות קורסות. לתוך החלל הזה שועטת אימפריה – איראן. היא שואפת להתחמש בנשק גרעיני. היא מנסה ללפות אותנו בארבע זרועות רצחניות. שלוש בינתיים – אחת בלבנון, אחת בעזה, ואחת חדשה – בגולן. זאת מכריזה בגלוי על כוונתה להשמיד את מדינת ישראל בדרך זו או אחרת. מתווספים אליה כוחות האיסלאם הקיצוני שפורצים דרך כל סדק במזרח התיכון ומביאים את מעשי הרצח שלהם אל העולם כולו".

נתניהו, איזנקוט ויעלון בטקס הענקת הדרגות, הבוקרצילום: חיים צח / לע"מ

נתניהו הוסיף כי "זהו עולם אחר וארבע השנים הבאות תהיינה לא פחות קשות, ולהערכתי אף קשות יותר מאלו שעברנו. אנו נזדקק לכל כלי, לכל אדם, כי במזרח התיכון אין רחמים לחלשים - רק החזקים שורדים. צה"ל איתן ברוחו ובטוח בכוחו". נתניהו חתם את דבריו לאיזנקוט במלים, "עם ישראל סומך עליך, ממשלת ישראל סומכת עליך, וגדי, אני סומך עליך. עלה והצלח".

איזנקוט אמר בטקס: "בתחושת אחריות גדולה אני ניצב מולכם ומקבל לידי את הזכות לפקד על צה"ל ולשמור על ביטחונה של מדינת ישראל. אנו בעיצומה של תקופה מתוחה ומרובת אתגרים, המזרח התיכון משנה פניו לבלי היכר ומתאפיין בנפיצות ובחוסר יציבות. אתגרי השעה מחייבים אותנו לפעול בנחישות, תחכום ושיקול דעת.

"צה"ל בפיקודי יעמיד את המוכנות והחוסן הערכי בראש סדר העדיפויות, כדי שנוכל בכל עת להפעיל את העוצמה הנדרשת במטרה להבטיח את שלומם של אזרחי מדינת ישראל. נשאף להרתיע אויב, להרחיק מלחמה, לאיים ולנצח. אני מתחייב לפקד על צבא הגנה לישראל בנחישות ובתבונה".

הרמטכ"ל היוצא גנץ אמר בטקס "כי בשעה שנידרש לשאת עינינו לאתגרים רחוקים יותר, חשוב שנדע במקביל להושיט ידנו לבעלי ברית, ליצור מרחבי אינטרסים מקדמי פתרון ויכולת להבטיח כי עמנו לא בדד ישכון".

יעלון, נתניהו, איזנקוט, גנץ ואדלשטיין במשרד רה"מ, הבוקרצילום: אבי אוחיון לע"מ

גנץ הוסיף כי "קיבלתי את צה"ל כפיקדון לפני ארבע שנים לעבדו ולשומרו. ביצרנו היטב את גבולותינו, הבטחנו את המוכנות לכל תרחיש בכל עת. פעלנו בעוצמה ככל שנדרש והמוכנות הוכיחה את עצמה שוב ושוב כשנדרשנו לה בזירות השונות. על הלחימה שנוהלה בחלקה לא דווח במהדורות החדשות ולא יסופר שנים רבות. את הגבול הדק הנמתח בין אחריות לאומית לנועזות מבצעית חצו כוחותינו פעמים אין ספור, ביתר שאת בשנים האחרונות". בנאומו הודה הרמטכ"ל היוצא לראש הממשלה נתניהו, לשר הביטחון לשעבר אהוד ברק וליעלון, "על פעילות אחראית שקולה, מתואמת ומשותפת, גם כשלא תמיד ראינו את הדברים עין בעין".

שר הביטחון יעלון נפרד מגנץ: "שנות כהונתך התאפיינו במזרח תיכון סוער וגועש, בהתפרקותן של מדינות והתגבשותם של ארגוני טרור חסרי מעצורים. הקפדת להביע את דעתך גם אם היתה מנוגדת לדרג המדיני ועודדת פתיחות ושיח מפרה בקרב הקצינים הכפופים לך. פיקדת על שני מבצעים והובלת אין ספור פעולות לאורך הגבולות ואף הרחק מהן. ב'צוק איתן' הובלת את צה"ל באופן חסר פשרות, בנחישות ובעוצמה".

איזנקוט בכותל, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

כהונתו של גנץ תסתיים לאחר ארבע שנים בראשות הצבא, שכללו שני עימותים אלימים ברצועת עזה - מבצע "עמוד ענן", והלחימה האחרונה במבצע "צוק איתן". בראיון לערוץ 2 ששודר בסוף השבוע האחרון אמר גנץ כי בעיניו "צוק איתן זה סיפור הצלחה", אך הוסיף כי אין לו ספק "שנצטרך עוד מהלך בגזרה הצפונית". עתידו של גנץ אינו ידוע לעת עתה, ובראיונות האחרונים שנתן לכלי התקשורת, סירב לומר מה יעשה עם פרישתו מצה"ל. בשבוע שעבר, כאשר אירח נשיא המדינה ריבלין את פורום המטה הכללי של צה"ל לישיבה משותפת, אמר הנשיא לגנץ כי "העם בישראל מצפה שתוביל אותו ותיאות להמשיך ולשאת במשא העם, גם כאזרח".

אמש קיימה מערכת הביטחון ערב פרידה מהרמטכ"ל היוצא באולם "דרייב אין" בתל אביב, במעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש השב"כ יורם כהן, אנשי מערכת הביטחון וקציני צה"ל בעבר ובהווה.

איזנקוט יוצא מביתו, הבוקרצילום: הדר בן סימון / דובר צה"ל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ