השר יעלון: נרחיב את שיתוף הפעולה הביטחוני עם הודו

יעלון, המבקר בהודו, דן עם ראש הממשלה מודי בהידוק שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ובסוגיות אזוריות. רפאל הודיעה כי חלק מהייצור של מערכות טילים ועמדות נשק יתבצע בתת-היבשת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה יעלון, המבקר בימים אלה בהודו, אמר הבוקר (חמישי) כי הנחה את אנשי משרדו להרחיב את שיתוף הפעולה עם המדינה. את הדברים אמר יעלון במהלך פגישתו עם ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי. זהו ביקורו הראשון של שר ביטחון ישראלי במדינה. יעלון נפגש עם מודי, הנחשב לפרו-ישראלי, בלשכתו בניו דלהי הבירה. לפי הודעת לשכת יעלון, השניים דנו בהמשך הידוק שיתוף הפעולה בין הודו לישראל ובסוגיות אזוריות.

יעלון אמר למודי כי ביקורו הוא חלק נוסף מחיזוק "והעמקת היחסים בין הודו לישראל בכלל, והממסדים הביטחוניים בפרט". עוד אמר יעלון כי "ממשלת ישראל מחויבת להמשך טיפול הקשר הזה, מאחר ששתי המדינות חולקות ערכים משותפים ואינטרסים משותפים".

יעלון אף התייחס מפורשות לקשרים הביטחונים בין שתי המדינות. "הקשרים ושיתופי הפעולה בין הממסדים הביטחוניים הם עמוקים", אמר יעלון. "הנחיתי את אנשיי להרחיב את שיתופי הפעולה. אנו מצפים להמשך החלפת ידע, העברת טכנולוגיות, ייצור בהודו ופעילות משותפת". לאחר מכן נפגש יעלון עם שר הפנים ההודי. אתמול הוא נפגש עם מקבילו, שר ההגנה ההודי מנוהאר פריקאר.

מודי ויעלון בתערוכת "אירו-אינדיה"צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

בתוך כך הודיעה היום חברת רפאל כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם קבוצת קליאני ההודית, שבמסגרתה אמור חלק מהייצור של מערכות טילים ועמדות נשק להתבצע בהודו, באמצעות חברה משותפת שתוקם.

יעלון התייחס בפגישתו גם למגעים בין המעצמות לאיראן בסוגיית הגרעין, ואמר כי בישראל "שבים ומזהירים מפני הסכם רע שייחתם עם איראן ויהפוך אותה למדינת סף גרעינית, על כל המשמעויות המסוכנות הכרוכות בכך". לדבריו, הגורם לחוסר היציבות במזרח התיכון נעוץ באיראן, "שמעורבת בכל סכסוך באזור ומפעילה בו טרור חסר מעצורים".

מאז ניצחונו בבחירות במאי אשתקד, מוביל מודי קו פומבי פרו-ישראלי מובהק. בספטמבר האחרון, בעת עצרת האו"ם, מודי נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בניו יורק. היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות החלו להתהדק כבר לפני כעשור. בשנתיים האחרונות, הודו היא הלקוח הביטחוני מספר אחת של ישראל ושווי עסקאות הנשק ביניהן נאמד ביותר ממיליארד דולר לשנה, קרוב ל-15% מהייצוא הביטחוני השנתי של ישראל.

אולם, עד לחילופי השלטון בשנה שעברה העדיפו ההודים בדרך כלל לשמור על פרופיל נמוך בכל מה שנגע ליחסים הביטחוניים והאסטרטגיים עם ישראל. המחוות של מודי, כמו ביקורו של יעלון, מסמנים כי תקופת ההצנעה הסתיימה והרומן הסודי בין הצדדים נהפך לפומבי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ