מאיר דגן: נתניהו הביא את הנזק האסטרטגי הכי גדול על ישראל בנושא האיראני

בראיון לידיעות אחרונות אמר ראש המוסד לשעבר כי נתניהו הפך את הבעיה האיראנית לבעיה ישראלית, ובכך פטר מדינות אחרות מטיפול בה. על צוק איתן: הדבר היחיד שעניין את נתניהו זה להצטלם על רקע מפות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

ראש המוסד לשעבר, האלוף (מיל') מאיר דגן, אומר בראיון למוסף לשבת של ידיעות אחרונות שפורסם הבוקר (שישי) כי "מי שהביא את הנזק האסטרטגי הגדול ביותר על ישראל בנושא האיראני הוא ראש הממשלה". לדבריו, כבר הושגה בעבר התקדמות במאבק בהתחמשות הגרעינית של איראן: "הצלחנו לרתום לא מעט מדינות לשיתוף פעולה נגד הפרויקט (הגרעין האיראני), שכנענו מדינות לעצור מכירה של פריטים שהיו נחוצים לפרויקט, קידמנו החרפת הסנקציות".

למרות זאת, מספר דגן לנחום ברנע ושמעון שיפר, "נתניהו רצה ללכת צעד נוסף. הוא הפך את הבעיה האיראנית לבעיה ישראלית. מדינות שפעלו נגד איראן אמרו בעקבות הנאומים שלו שהן פטורות מאחריות. אם איראן תגיע לנקודת אמת, ישראל תטפל בה".

מאיר דגןצילום: מוטי מילרוד

כשנשאל דגן מדוע ויתר נתניהו על פעולה צבאית באיראן, השיב: "כל הגופים המקצועיים התנגדו. נתניהו היה צריך לקחת אחריות מלאה על ההחלטה. הוא לא רצה לקחת אחריות". "להערכתי", הוסיף דגן, "נתניהו לא החליט על פעולה משום שלא רצה לשאת באחריות. בחיים לא ראיתי אותו לוקח אחריות על משהו".

דגן התייחס גם לנאומו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס ב-3 במארס, ועל הסיכון בפגיעה ביחסים עם ממשל אובמה: "ראש ממשלה ישראלי שנכנס לעימות עם ממשל אמריקאי צריך לשאול עצמו מה הסיכונים... האמריקאים פורשים עלינו את מטריית הווטו, במצב של עימות המטרייה הזו עלולה להיעלם, ובתוך זמן קצר ישראל תמצא עצמה מול סנקציות בינלאומיות. הסיכונים בעימות כזה בלתי נסבלים".

על מבצע צוק איתן אמר דגן כי "נתניהו ניהל את העניין לא נכון. הדבר היחיד שעניין אותו היה להצטלם על רקע מפות. אומרים שנתניהו נהג באחריות. אחריות? זה היה חיפוי על אפס מעשה. לא היתה שום חשיבה מה רוצים להשיג במבצע הזה. כולם ידעו על המנהרות, לא נכון שלא ידעו. כשהמנהרות הפכו לבעיה, הפציצו את הפתחים מהאוויר, ואחר כך בפעולה הקרקעית לא הצליחו לזהות אותן".

אתמול נודע כי דגן יהיה הנואם המרכזי בעצרת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמען החלפת השלטון, שתתקיים ב-7 במארס בכיכר רבין. העצרת תתקיים תחת הכותרת "ישראל רוצה שינוי" והיא מאורגנת על ידי תנועת 'מיליון ידיים', יחד עם תנועות חברתיות נוספות. לקראת העצרת, דגן פרסם הודעה בה הוא מותח ביקורת חריפה על תפקודו של נתניהו. לדבריו, הוא ״חש סכנה להמשך קיומו של החלום הציוני״ תחת הנהגת נתניהו. "אין לי כל עניין אישי עם ראש הממשלה, אשתו, הוצאותיו ואורחותיו - אני מדבר על המדיניות שאותה הוא מוביל. מדובר במדיניות הרסנית לעתידה וביטחונה של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ